Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Gm. Dorohusk. Pojawił się inwestor. Chce wybudować biogazownię

Na tym etapie wiemy, że spółka POWER-HUB z Olsztyna złożyła do władz gminy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Teraz projektowi muszą przyjrzeć się nie tylko gminni urzędnicy, ale również, powołane do tego, państwowe organy.
Gm. Dorohusk. Pojawił się inwestor. Chce wybudować biogazownię
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Pixabay

Docelowo biogazownia miałaby generować ok. 2 MW mocy. Wiadomo również, że wszystkie urządzenia zostałyby zamontowane na trzech działkach położonych w Kolemczycach. Działki te liczą w sumie blisko 5 ha powierzchni. Ponieważ budowa biogazowni to przedsięwzięcie, które może potencjalnie oddziaływać na środowisko naturalne, to konieczne jest przeprowadzenie wszystkich czynności w ramach standardowej, przewidzianej przepisami prawa procedury. 

Zgodnie z zapisami ustawy z 2008 roku, decyzję o tzw. środowiskowych uwarunkowaniach należy wydać po uzyskaniu opinii odpowiednich organów opiniujących oraz przeprowadzeniu uzgodnień z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Lublinie, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Chełmie oraz dyrektorem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej. O wydanie tych opinii występuje włodarz samorządu. Rozstrzygnięcie sprawy nastąpi bezzwłocznie po uzyskaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień. 

Zgodnie z zapisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego, w przedmiotowej stronie wypowiedzieć może się każdy, kogo ta sprawa potencjalnie dotyczy np. właściciele okolicznych nieruchomości. Władze gminy informują, że z dokumentacją przedsięwzięcia można zapoznać się w urzędzie gminy.

Energia – ciepło oraz energia elektryczna – będą produkowane przy wykorzystaniu odpadów pochodzące z gospodarstw rolnych.

„Ponadto planuje się wykorzystanie substratów pochodzenia rolno-spożywczego: kiszonki roślin energetycznych, pozostałości z przetwórstwa rolno-spożywczego: pulpa ziemniaczana, wytłoki, serwatka, resztki poubojowe oraz inne (mogą to być odpady/produkty uboczne oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego), osady ściekowe, z przyzakładowych oczyszczalni ścieków (bez udziału ścieków komunalnych), gnojowica świńska, obornik, pomiot ptasi” (pis. oryg.) - czytamy w tzw. karcie informacyjnej przedsięwzięcia.

Cała instalacja będzie mogła przetwarzać ok. 100 ton materiału na dobę.

Agnieszka Jaszczuk z urzędu gminy wyjaśnia, że jej zdaniem inwestor będzie musiał zadbać o to, aby wszelkie informacje na temat planowanej inwestycji pojawiły się nie tylko w postaci karty informacyjnej, ale także specjalnego, znacznie bardziej rozbudowanego merytorycznie raportu inwestorskiego. Działanie biogazowni wiąże się bowiem z wieloma czynnikami ryzyka – choćby uciążliwym zapachem.

- Chcielibyśmy na pewno przeprowadzić rzetelne konsultacje społeczne z mieszkańcami, w trakcie których mogliby wyrazić swoją opinię czy też obawy związane z funkcjonowaniem zakładu. Jako gmina nie przeprowadzaliśmy jeszcze rzetelnych analiz i nie kalkulowaliśmy korzyści, jakie wynikałyby z działania takiej biogazowni, ale z pewnością ożywiłaby życie gospodarcze w naszej gminie. Powstanie zakładu byłoby też korzystne dla okolicnych rolników, którzy właśnie tutaj mogliby sprzedawać niepotrzebne odpadki – uważa Jaszczuk.

Tymczasem gmina oczekuje na poszczególne opinie organów, które analizują projekt. Inwestor będzie musiał odnieść się do ewentualnych zaleceń i dopełnić formalności – tak, aby cały proces związany z wydaniem decyzji przez gminę został przeprowadzony zgodnie z literą prawa i nie budził żadnych formalnych wątpliwości.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama