Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Gm. Rejowiec Fabryczny. Las liściasty potrzebny od zaraz!

Średni wiek lasów w Polsce to ponad 60 lat. Znakomitą ich część zajmują drzewa iglaste, głównie sosny. Dziś okazuje się jednak, że prowadzona tuż po wojnie polityka leśna nie była do końca trafna. Dlaczego?
Gm. Rejowiec Fabryczny. Las liściasty potrzebny od zaraz!

Źródło: Pixabay

Wyjaśniał to podczas ostatniej sesji rady gminy inspektor nadzoru z nadleśnictwa Chełm Waldemar Czajka. Pracownik placówki potwierdził, że często spotyka się z, wyrażonymi wprost, obawami, że „lasy są wycinane”. Pozostają, pozornie, niezagospodarowane puste „gniazda” i mieszkańcy obawiają się, czy faktycznie zostaną na nowo obsadzone. 

- Średni wiek drzew w Polsce cały czas rośnie. Z naszych danych wynika, że ponad 30%, a więc znaczna część lasów to lasy sosnowe w wieku powyżej 100 lat. Po wojnie także sadzono przede wszystkim sosnę, ponieważ przemysł potrzebował dużych ilości drewna. Na konstrukcje dachowe i do innych celów. I to nikogo nie dziwiło, ponieważ takie były potrzeby – zauważył inspektor.

Zauważył też, że na dobrej jakości działkach leśnych sosna jest niczym żyto lub jęczmień na żyznych glebach uprawnych. W sprzyjających warunkach należy sadzić drzewa liściaste, dęby i buki, które będą w stanie w pełni wykorzystać potencjał gleby. 

- Nasze siedliska leśne są, według niezależnych opracowań, jednymi z najkorzystniejszych w Polsce. Sosna powinna zajmować w naszych lasach tylko ok. 30% powierzchni – informował specjalista z nadleśnictwa. 

Opierając się więc na badaniach i opiniach środowisk naukowych, leśnicy starają się „przebudować” drzewostany według nowych standardów. Tak, aby znakomitą część lasów mogły stanowić faktycznie drzewa liściaste. Z takimi działaniami wiążą się też inne korzyści. 

- Zapoznawaliśmy się też z opiniami mówiącymi o tym, że lasy liściaste będą w przyszłości bardziej odporne na zmiany klimatyczne. Sosny są zdecydowanie mniej odporne, częściej chorują, choćby przez jemiołę, której populacja jest u nas coraz większa. Jeśli nie wytniemy tej sosny teraz, będzie stopniowo wymierać – mówił Czajka.

Przyjęto, że dane „gniazdo” musi być ponownie zalesione w przeciągu pięciu kolejnych lat od momentu przeprowadzenia wycinki. Leśnik zapewnił jednak, że pracownicy starają się zalesiać takie puste miejsca na bieżąco, zazwyczaj w kolejnym roku od momentu wycięcia drzew. 

Leśnicy są oczywiście świadomi tego, że opinie na temat lasów i ich zasobów bywają skrajnie różne. Jedne środowiska biją na alarm w ich sprawie, natomiast inne prezentują bardziej umiarkowane stanowisko. Czajka chciałby jednak, aby spojrzenie na zasoby lasów kształtowała nie polityka „chwili”, ale długofalowa, oparta na rzetelnym bilansie. 

- Lasy należą do nas wszystkich. My, jako środowisko leśników, dbamy o to, aby majątkiem skarbu państwa zarządzano jak najlepiej. Mogą się na ten temat wypowiadać oczywiście różne środowiska, ale warto planować z uwzględnieniem pewnej czasowej perspektywy. Jeśli społeczeństwo uzna, że należy tę sośninę pozostawić, to możemy to przyjąć, ale pytanie, jakie będą tego efekty – postulował.

Wbrew obiegowym opiniom lasy w Polsce są w doskonałej, najlepszej w Europie kondycji. Od momentu zakończenia działań wojennych ich powierzchnia zwiększyła się w sumie o ok. 10% (od poziomu 20 do 30% zalesienia powierzchni kraju). 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomcio 13.01.2024 13:14
Tusk chce prywatyzacji lasów. Więc problemy się skończą jak wejdzie przemysł niemiecki

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama