Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Rejowiec Fabryczny. Takim busem strach wozić dzieci...?

Mieszkanka gminy, mama niepełnosprawnego dziecka, uważa, że stan techniczny busa, którym codzienną trasę do placówek edukacyjnych pokonują uczniowie, pozostawia wiele do życzenia. - Dopóki usługi świadczyły firmy pozostające we współpracy z miastem Chełm, wszystko było w porządku. Zaczęłam się niepokoić z początkiem nowego roku szkolnego, czyli we wrześniu 2023 roku, kiedy po mojego syna zaczął przyjeżdżać bus przewoźnika wyłonionego przez gminę – relacjonuje kobieta.
Gm. Rejowiec Fabryczny. Takim busem strach wozić dzieci...?
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Jej zdaniem samochód nie nadaje się do przewozu uczniów, a tym bardziej tych, którzy obarczeni są różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

- Zauważyłam, że od ponad miesiąca samochód jeździ bez sprawnego oświetlenia. Zarówno z przodu, jak i z tyłu brakuje po jednym świetle. Poza tym ma pordzewiałe progi. Latem nie sposób skorzystać z klimatyzacji, ponieważ samochód jej nie posiada. Zamiast zasłonek czy rolet zamontowane są jakieś dziwaczne zasłonki – relacjonowała nam zaniepokojona pani Agnieszka

I wspomina, że zanim dzieci zaczęły jeździć busem firmy, którą w toku przetargu wybrała gmina, docierały do szkoły pojazdami, świadczącymi usługi przewozowe na podstawie porozumienia między gminą a miastem Chełm. 

- Pamiętam, że owszem, jeden z nich był nieco starszy, ale drugi był prawie nowy, bezpieczny, wygodny, komfortowy. I, co najważniejsze, odpowiedni dla osób takich, jak mój syn. Teraz najzwyczajniej w świecie boję się, że któregoś dnia wydarzy się jakieś nieszczęście. Takim samochodem można co najwyżej dowozić pracowników do pracy w polu, ale nie wybierać się w trasę. I to zimą – martwi się pani Agnieszka.

Wójt Zdzisław Krupa wyjaśnia, że istotnie, od początku nowego roku szkolnego 2023/2024 gmina korzysta z usług firmy transportowej wyłonionej w wyniku przetargu. I że ta zmiana ma przynosić w budżecie gminy oszczędności na poziomie 3-4 tys. zł miesięcznie. Co miesiąc na usługi transportowe gmina wydaje średnio ok. 13 tys. zł. Ostateczna kwota rozliczenia uzależniona jest od dni pracujących i tych wolnych od nauki. 

- W tej chwili z usługi dowozu korzysta siedmiu uczniów. Po podpisaniu umowy weryfikowaliśmy, w jakim stanie są pojazdy, którymi dysponuje wykonawca. Sprawdzaliśmy przede wszystkim, czy są to pojazdy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. I naszym zdaniem nie budziły zastrzeżeń. Otrzymywaliśmy nawet głosy, aby to gmina dbała dalej o organizację tego transportu i że nie ma zastrzeżeń co do jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwo – komentuje sprawę wójt Zdzisław Krupa.

Zadeklarował jednocześnie, że pracownik gminy, który odpowiada za sprawy oświatowe, raz jeszcze zweryfikuje stan pojazdu i zgłosi właścicielowi ewentualne zastrzeżenia. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama