Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Lubelskie. Szykuje się otwarcie pasa startowego w regionie. Kosztował 9 mln zł

Za pół roku na lotnisku w Mokrem będziemy otwierać nowy pas startowy – zapowiedział w marcu przy podpisywaniu umów z wykonawcami starosta zamojski. Minęło pół roku i na lotnisku w Mokrem odbędzie się uroczyste przekazanie ogrodzonego i oświetlonego pasa startowego do użytkowania Aeroklubowi Ziemi Zamojskiej.
Lubelskie. Szykuje się otwarcie pasa startowego w regionie. Kosztował 9 mln zł
Z lotniska w Mokrem będą mogły startować małe i średnie samoloty.

Autor: Damian Bernat

W programie wydarzenia, które zaplanowano na 30 września, znajdzie się m.in. pierwsze oficjalne lądowanie na nowym pasie zabytkowego samolotu RWD-6, skoki spadochronowe, wieczorny pokaz akrobacji szybowcowej z pirotechniką oraz uroczystą galę. Początek o godz. 16.

Pas już czeka

– Inwestycja został wykonana w terminie i bardzo nas to cieszy – powiedział nam Paweł Michalski, kierownik budowy i członek zarządu Zakładu Budowlano-Transportowego Drogmost z Mokrego, która była wykonawcą pasa startowego. – To było dla nas spore wyzwanie. Tylko na całkowite wzmocnienie gruntu zużyto 1,5 tys. ton cementu.

Pas startowy o długości 950 i szerokości 50 m był gotowy na koniec wakacji. Kosztował prawie 6,5 mln zł. Jego budowa była jednym z trzech zadań całego przedsięwzięcia. Pozostałe to budowa ogrodzenia i budowa oświetlenia. Za warte blisko 700 tys. zł ogrodzenie odpowiadała firma Dachy–Usługi Blacharsko-Dekarskie Grzegorza Gałana z Majdanu Wielkiego, a warty blisko 1,7 mln zł system świateł wzdłuż pasa i krawędziowych zainstalowała spółka Heli Factor z Warszawy.

Wszystko kosztowało więc blisko 9 mln zł, z czego 3 mln zł samorząd pozyskał z Polskiego Ładu, a 6 mln zł pochodziło z budżetu powiatu zamojskiego.

Bezpiecznie lądować

– To długo wyczekiwana i bardzo ważna inwestycja, która będzie służyła rozwojowi zarówno ziemi zamojskiej, jak i naszego aeroklubu – mówi starosta zamojski Stanisław Grześko. – Komunikacja lotnicza w turystyce i biznesie jest coraz szerzej wykorzystywana, a dzięki naszej inwestycji małe i średnie samoloty będą mogły w Mokrem bezpiecznie lądować i startować, a to oznacza, że cel nadrzędny został osiągnięty.

Z dyrektorem Aeroklubu Ziemi Zamojskiej Mateuszem Nowakiem nie udało się nam skontaktować. Ale przypomnijmy, że w marcu, gdy podpisywano umowy z wykonawcami, dyrektor Nowak powiedział, że po zakończeniu inwestycji Mokre stanie się jednym z najnowocześniejszych lotnisk na wschodzie Polski.

Dodajmy, że prowadzone prace nie zakłóciły funkcjonowania giełdy handlowej w Mokrem i nic w tym temacie nie zmieni się również po oficjalnym otwarciu pasa startowego.

Czekają na inwestora

W zeszłym roku głośno było o wartej 120 mln zł inwestycji w Mokrem. Uruchomienie zakładu rozważała spółka DM-MSB Centrum Modernizacji Śmigłowców z siedzibą w Warszawie, która jest przedstawicielem na Polskę MotorSich z ukraińskiego Zaporoża. Inwestor potrzebował m.in. działki o wielkości 4-5 ha, preferencji podatkowych oraz odpowiednich dróg. W czerwcu ub. roku pochodzący z gm. Zamość prezes DM-MSB Centrum Modernizacji Śmigłowców Wojciech Maślany wraz ze swoimi współpracownikami prezentował w Mokrem pierwszy zmodernizowany w Polsce śmigłowiec Mi-2 w wersji MSB-2.

Oprócz Mokrego pod lokalizację nowego zakładu, gdzie pracę w przyszłości mogłoby znaleźć 3 tys. osób, brane były inne miejsca w Polsce, m.in. w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. – Temat nie jest zamknięty i będziemy rozmawiali z każdym poważnym inwestorem, który w sąsiedztwie lotniska z bezpiecznym pasem startowym chciałby rozwinąć produkcję – powiedział nam starosta zamojski.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama