Sprawa prowadzona była od 2021 roku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Efektem działań służb jest rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej i postawienie prokuratorskich zarzutów 6 osobom. Jak oszacowali śledczy, w toku swojej działalności przestępcy nielegalnie pozbyli się ok. 1200 ton niebezpiecznych odpadów.
Policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop grupy przestępczej zajmującej się nielegalną utylizacją odpadów. Jak ustalili śledczy, przestępcy działali w 2021 roku nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także poza nim.
Zajmowali się organizacją źródeł dostaw niebezpiecznych odpadów, miejsc ich porzucenia, organizacji środków transportu i rozładunku, a także przewozu oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. W celu rozpracowania grupy, śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej nawiązali ścisłą współpracę z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólne działania służb pozwoliły ustalić osoby biorące udział w nielegalnym procederze i mechanizm ich działania.

– Lubelska KAS prowadziła działania operacyjne w obszarze: ustalenie osób i spółek odpowiedzialnych za procederze, ustalenie i analiza stanu majątkowego spółek oraz mienia osób zaangażowanych w proceder oraz wykonanie analizy kryminalistycznej dotyczącej przepływów finansowych pomiędzy spółkami i osobami zaangażowanymi w proceder – wyjaśnia rzecz lubelskiej KAS Michał Deruś.
We wrześniu 2023 roku zatrzymano 5 mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat oraz 48-letnią kobietę.
– Nadzorujący śledztwo prokurator z I Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Katowicach przedstawił im zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentacji w celu zalegalizowania przestępczego procederu, a dodatkowo jednemu z nich kierowania grupą. Jak ustalono, wszyscy sprawcy ze swojej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu – informuje IAS w Lublinie.
Wobec 5 mężczyzn, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.
Jak ustalili śledczy, trzech mężczyzn biorących udział w przestępczym procederze wywodzi się ze środowiska pseudokibiców śląskich klubów sportowych.
Metody pozbywania się odpadów polegały m.in. na wynajmowaniu przez przestępców hal magazynowych lub ogrodzonych terenów, jak np. w Bytomiu, Mikołowie, Sosnowcu oraz w miejscowościach powiatów zawierciańskiego i będzińskiego. Po wypełnieniu magazynów i terenów posesji, sprawcy znikali. W taki sposób porzucili w sumie aż ok. 1200 ton odpadów.
Przeprowadzone na miejscu odnalezienia odpadów czynności przez biegłego sądowego z zakresu fizykochemii i chemii sądowej wykazały, że były one w dużej części niebezpieczne i charakteryzowały się właściwościami żrącymi, mutagennymi, toksycznymi i rakotwórczymi. W przypadku przedostania się ich do gruntu czy też źródeł wody, mogły doprowadzić do skażeń zagrażający zdrowiu, a nawet życiu ludzi i nieodwracalnych zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym.
![Nielegalnie pozbywali się odpadów. Mafia śmieciowa rozbita [FILM] Nielegalnie pozbywali się odpadów. Mafia śmieciowa rozbita [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xl-nielegalnie-pozbywali-sie-odpadow-mafia-smieciowa-rozbita-film-1695119216.jpg)








![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [1-2-2026] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-25-1-2026-1769901652.jpg)
![Pożar przy ulicy Popiełuszki w Chełmie. Kłęby dymu nad miejskim targowiskiem [ZDJĘCIA] Pożar przy ulicy Popiełuszki w Chełmie. Kłęby dymu nad miejskim targowiskiem [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-przy-ulicy-popieluszki-w-chelmie-kleby-dymu-nad-miejskim-targowiskiem-1769943974.jpg)


![Krasnystaw. Wpadli prosto w ręce mundurowych. Zuchwała kradzież i nieudana próba oszustwa [FILM] Krasnystaw. Wpadli prosto w ręce mundurowych. Zuchwała kradzież i nieudana próba oszustwa [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-krasnystaw-wpadli-prosto-w-rece-mundurowych-zuchwala-kradziez-i-nieudana-proba-oszustwa-film-1769693639.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze