Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 23:52
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm. Obchody 80. rocznicy "Krwawej Niedzieli" [ZDJĘCIA]

Tegoroczne obchody, związane z tragicznymi wydarzeniami sprzed 80 lat, bardzo głośno wybrzmiewają w Chełmie. Uroczystości trwają przez trzy. Otwarto już skwer poświęcony ofiarom rzezi, prezydent zaprezentował wizualizację nowego muzeum, poświęconego tym wydarzeniom. A to jeszcze nie koniec...
Chełm. Obchody 80. rocznicy "Krwawej Niedzieli" [ZDJĘCIA]

Źródło: UM Chełm

W Chełmie obchody upamiętniające ofiary "Krwawej Niedzieli" obchodzone są przez trzy dni. W sobotę wydarzenie rozpoczęły się Biegiem Patriotycznym Pamięci Ofiar Wołynia. Zawodnicy, w różnym wieku, rywalizowali na dystansach 1943 m (symbolicznym, związanym z datą Rzezi Wołyńskiej) oraz 5 km.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięci tablicy na nowo powstałym Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Gdańskiej, który poświęcił ks. Jacek Lewicki, proboszcz parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Ksiądz Lewicki zainicjował także modlitwę ku pamięci pomordowanych na Wołyniu.

Najważniejszym tego dnia punktem obchodów była prezentacja koncepcji oraz wizualizacji Centrum Prawdy i Pojednania - Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej, która odbyła się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Zgodnie z ustaleniami i przyjętym harmonogramem Centrum ma powstać do 2027 roku. 

Na sali obecni byli także przedstawiciele rodzin, a także osoby, które jeszcze jako dzieci ocalały z rzezi. Przemówienie jednej z uczestniczek wydarzenia, która cudem uniknęła śmierci w Kisielinie, wywołało wśród zgromadzonych niesamowite wzruszenie.

Kolejnymi punktami były wykłady, a także spotkanie z wołyńskimi rodzinami przy udziale Krzysztofa Kołtuna, który kultywuje pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

W niedzielę w kaplicy św. Mikołaja można było zapoznać się z reportażem Elizy Kudelskiej-Nowosad, dziennikarki radia Bon Ton, pt. "Tu stał nasz dom". Gośćmi specjalnymi podczas tego wydarzenia byli Jarosław Gugała oraz jego matka Hanna Gugała, którzy opowiedzieli historię swojej rodziny. Uroczystości w kaplicy zakończyły się koncertem muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie. 

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce na skarpie przy Chełmskim Domu Kultury, gdzie odbył się koncert pn. "Litania Wołyńska" Krzesimira Dębskiego. Zwieńczeniem niedzielnych wydarzeń była projekcja filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.

Kolejne uroczystości odbędą się już jutro (11 lipca) przy ul.Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik "Piety Wołyńskiej".

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: chełmianinTreść komentarza: a prezydent mówi że wszystko jest w porządkuData dodania komentarza: 31.10.2024, 12:43Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersje wokół oznakowania na cmentarzu komunalnymAutor komentarza: dyletanciTreść komentarza: Ławeczka z postacią Idy nie jest pomnikiem, a skwer nie jest skwerem Idy Heandel!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: propagandaTreść komentarza: Co tu obiecywać, przecież wiadomo, że w 2027 r. Natalia Jędruszczak nie będzie dyrektorem muzeum - tego, czy tamtego.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:34Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: LeokadiaTreść komentarza: Przecież od początku było wiadome, że nic z tego nie będzie! Tak jak z młynem Michalenki!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Tak się kończą megalomańskie pomysły na coś o czym nie ma się bladego pojęcia, panie Prezydencie. Łapanie a właściwie próby łapania jednocześnie kilku srok za ogony, nigdy nie kończy się dobrze.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 20:33Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...
Reklama
Reklama
Reklama