Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Rejowiec Fabryczny. Program rewitalizacji wciąż wzbudza wątpliwości mieszkańców

Trwa właśnie proces związany z opracowaniem gminnego programu rewitalizacji. Na poprzedniej, kwietniowej sesji rady miasta została podjęta uchwała dotycząca wyznaczenia tzw. obszaru zdegradowanego, na podstawie którego opracowany zostanie następnie cały program. Z tych ustaleń nie są zadowoleni mieszkańcu osiedla Wschód, którzy uważają, że zasługują na uwzględnienie w planach miasta podobnie, jak np. osiedle robotnicze. Czy ich postulaty zostaną wysłuchane?
Rejowiec Fabryczny. Program rewitalizacji wciąż wzbudza wątpliwości mieszkańców

Źródło: Rejowiec Fabryczny

Gminny Program Rewitalizacji obejmie perspektywę lat 2024-2033. Jego opracowanie umożliwi władzom skuteczne zabieganie o różnego rodzaju zewnętrzne środki inwestycyjne. By dokument mógł zostać sformułowany we właściwy sposób, należy uprzednio podjąć szereg uchwał, a przede wszystkim wyznaczyć tzw. obszar zdegradowany danego terenu. Tak dzieje się w każdej gminie wiejskiej i taki proces przebiega właśnie w Rejowcu Fabrycznym. 

I to właśnie wokół uchwały dotyczącej obszaru zdegradowanego narosło w ostatnim czasie najwięcej wątpliwości. Mieszkańcy osiedla Wschód uważają, że ich dzielnica także powinna zostać ujęta w planie, ale władze miasta są innego zdania. Uważają, że obszar zdegradowany powinien uwzględniać te tereny, w przypadku których będzie można pozyskać w przyszłości zewnętrzne środki inwestycyjne. Uznaje się, że najwięcej dofinansowań na różnego rodzaju działania będzie można zdobyć m.in. na osiedle robotnicze, bowiem położone jest ono w obrębie wyrobiska kopalnianego, w odniesieniu do którego władze Rejowca Fabrycznego mają wiele dalekosiężnych i szeroko zakrojonych planów. Nie zgodzili się zatem z postulatem, aby osiedle Wschód wyparło w planie osiedle robotnicze, bowiem, jak argumentował to podczas kwietniowej sesji burmistrz Stanisław Bodys, decyzja taka pociągnęłaby za sobą niepowetowane straty - również, a może przede wszystkim, finansowe.

- Teraz mamy do zrealizowania kolejne kroki i plany. Rysuje się kolejna perspektywa podziału środków. Tych osiedli nie można stawiać w pewnej opozycji do siebie. Nie można również proponować takiego rozwiązania, aby wykluczyć obszar 1, ponieważ z takimi działaniami wiążą się daleko idące konsekwencje. Na obszar 1 będziemy mogli pozyskać środki zewnętrzne dedykowane obszarom poprzemysłowym. Jeśli nasze miasteczko ma posiadać pewną wartość dodaną, to możemy zagospodarować to wyrobisko po kopalni margla. Te 40 ha, które położone są od strony domków, to potencjał i szansa – mówił wówczas o znaczeniu właściwej decyzji burmistrz Bodys.

Na majowej sesji radni miejscy zajęli się kolejną uchwałą związaną z całym procesem, czyli przystąpieniem do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta.

- Przystępując do podjęcia tej uchwały, mamy przed sobą białą kartkę. Wypełnimy ją wszyscy w procesie konsultacji społecznych, w których wezmą udział wszyscy mieszkańcy. Dzisiejsza uchwała to dopiero wstęp – wyjaśniał przewodniczący rady miasta Robert Szwed.

Swoje konkretne propozycje działań, które mogłyby zostać uwzględnione w programie, przekazało do urzędu miasta Stowarzyszenie Semper Fidelis, które bardzo aktywne było na etapie konsultacji w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego. Teraz zabrali głos w sprawie inicjatyw, jakie władze miejsce zaplanują w związku z Gminnym Programem Rewitalizacji. 

W przedstawionym władzom dokumencie zasugerowano, że stowarzyszenie występuje nie tylko w imieniu własnym, ale przekazuje pewien szerszy, społeczny głos. O jakie działania zabiegają zatem mieszkańcy miasteczka? Na liście postulatów znalazło się m.in. zwiększenie ilości pojemników na śmieci przy garażach zlokalizowanych przy ul. Hirszfelda. Chcieliby również, aby w Rejowcu Fabrycznym powstał kryty basen, który miałby stanowić alternatywę dla terenów zalewowych przy cementowni. Postulowano również o wybudowane tzw. skateparku oraz „małpiego gaju”. Mieszkańcy uważają również, że powinien powstać w mieście ogród botaniczny, park linowy, edukacyjne ścieżki rowerowe, wybieg dla psów oraz miejska izba pamięci. W piśmie stowarzyszenia mówi się również o takich pomysłach, jak boisko do siatkówki plażowej (przy MOK Dworek), stoły do ping-ponga przewidziane do gry pod gołym niebem, kino letnie oraz naukowy parka zabaw. Za jedne z ważniejszych postulatów uznaje się również utworzenie żłobka.

- Wnioskujemy zatem o zapewnienie aktywnego udziału mieszkańców w wyborze zadań inwestycyjnych do realizacji na obszarach objętych rewitalizacją w procedurze szerokich konsultacji społecznych. Wnioskujemy o zorganizowanie na terenie trzech jednostek terytorialnych, zdefiniowanych jako obszar zdegradowany, spotkań bezpośrednich z mieszkańcami miasta oraz dodatkowo o wykorzystanie do prowadzenia konsultacji narzędzia ankiety internetowej, co ułatwi wypowiedzenie się wszystkim mieszkańcom miasta – czytamy w konkluzji przedstawionego przez stowarzyszenie dokumentu.

O tym, w jakim kształcie zostanie przyjęte opracowanie GPR, będziemy pytać już wkrótce.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tw 08.06.2023 11:43
Bodys na tym zarobi i jego meszka

Iwona 05.06.2023 11:15
Brawo ,brawo

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama