Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Świadectwo energetyczne albo kara. Na dniach ruszą kontrole

Niektórych właścicieli domów i mieszkań czekają kolejne wydatki. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego wejdzie w życie już w piątek 28 kwietnia.
Świadectwo energetyczne albo kara. Na dniach ruszą kontrole

Autor: Canva

Polacy w najbliższym czasie nie mają co liczyć na finansowy oddech. Już w tym tygodniu wejdą w życie nowe przepisy, na mocy których rząd sięgnie do naszych portfeli. 

Winne unijne regulacje 

Świadectwo charakterystyki energetycznej to komplet danych i wskaźników energetycznych dotyczących części budynku lub całego obiektu. Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Co prawda świadectwo energetyczne można uzyskać szybko, jednak jest w tym wszystkim jeden haczyk. Trzeba za nie zapłacić. 

Jak dużo, to zależy od budynku. Z reguły nie mniej niż kilkaset złotych. Koszt zaczyna się od 150-200 zł wzwyż za mieszkanie i 300-500 zł wzwyż w przypadku domu jednorodzinnego. Domy wielorodzinne oraz budynki innego przeznaczenia są wyceniane indywidualnie. 

Na cenę składają się lokalizacja obiektu, jego wielkość, kształt, przeznaczenie. Nie mniej ważny jest stopień skomplikowania projektu – w tym profil architektoniczny: liczba przegród budowlanych, konstrukcja dachu i ścian, rodzaj instalacji... Przekazanie dokumentu przez sprzedającego będzie musiało być odnotowane w akcie notarialnym. 

W praktyce brak świadectwa efektywności energetycznej oznacza zakaz wynajmu albo sprzedaży domu. Świadectwo będzie ważne przez 10 lat od dnia jego wystawienia. Jeśli przed upływem dekady wykonano prace, które zmieniły jakość (wydajność) systemu energetycznego, świadectwo straci ważność wcześniej. 

Oni nie zapłacą 

Świadectwo energetyczne pozwoli najemcy lub przyszłemu właścicielowi orientacyjnie określić roczne zapotrzebowanie lokalu na energię i koszt z tym związany. Na szczęście nowe – kosztowne dla nas prawo – nie dotyczy wszystkich. Obowiązkiem zostaną objęte wyłącznie osoby, które zechcą wynająć albo sprzedać dom czy mieszkanie (lokal).

Od 28 kwietnia świadectwo charakterystyki energetycznej inwestorzy muszą dołączać do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, poza pewnymi wyjątkami. Nowe przepisy dopuszczają możliwość wystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej o bezpłatne udostępnienie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej lub dokumentacji technicznej budynku w celu przygotowania certyfikatu dla danego lokalu.

Mogą posypać się kary 

Świadectwo energetyczne to nie nowość, jednak możliwość realnego karania „nieposłusznych” obywateli za jego brak już tak. Nowelizacja ma wyeliminować obrót tzw. quasi-świadectwami. Od 28 kwietnia osoba uprawniona, która sporządziła dokument, pod rygorem odpowiedzialności karnej będzie musiała oświadczyć, że świadectwo zostało wygenerowane z Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Za brak świadectwa energetycznego grozi kara. Dotychczas było to 10 tys. zł. Przypomnijmy, że świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od 13 lat, ale dotychczas dotyczyły tylko nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Nowe przepisy nie określają jeszcze dokładnej kwoty kary. Wiadomo, że będzie ona ustalana przez notariusza – informuje serwis Muratorplus.pl.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nuczyciel LO Treść komentarza: Na tym forum nie widać Myślących Wykształconych ,Odpowiedzialnych ,Prawych obywateli .Zastanawia mnie fakt co jest punktem honoru tych ludzi? Głównie rodziców tych dzieci. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:59 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Rodzice kupują telefony nagminnie swoim dzieciom żeby czuły się dowartościowane . Rodzicom potrzebna jest edukacja w postaci spotkań z pedagogami ,psychologami w ośrodkach edukacyjnych. RODZICIELSTWO WYMAGA CZASU SPEDZONEGO Z DZIECKIEM I ORESLENIE WZORCA.. JAKO DROGOWSKAZ W PRZYSZLOSCI DLA POTOMKA. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:51 Źródło komentarza: Ekrany kradną dzieciom czas i zdrowie. Duży problem Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro uświetniają uroczystości to organizatorzy tych uroczystości powinni stanąć na wysokości zadania i suto sypnąć groszem. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:18 Źródło komentarza: Chełmski chór Rapsodia zaproszony na prestiżowy festiwal do Hiszpanii. Potrzebne wsparcie Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama