– Do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków złożyliśmy maksymalną liczbę wniosków. Dotyczą one zarówno obiektów miejskich, jak i tych należących do prywatnych osób oraz wspólnot wyznaniowych. Wszystkie spełniają określone w programie warunki – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. I dodaje: – Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że środki w rządowym programie są ograniczone, mimo to mamy nadzieję, że jak najwięcej z nich uzyska dofinansowanie.
Szansa dla drewnianego mostu
Mowa o moście na Włodawce w ciągu ul. Mostowej, prowadzącym do starej kaflarni. Drewniana konstrukcja została zamknięta dla ruchu, bo jest w opłakanym stanie. Most prowadzi nad rzekę Bug i do ogródków działkowych.
– Często spaceruję w okolicy. To niewielki, ale naprawdę ładny, klimatyczny most. Ładnie wpisywał się w krajobraz tego miejsca. Niestety został mocno zniszczony, głównie przez wojsko, które przebywało tu przez długie miesiące – usłyszeliśmy jeszcze w ubiegłym roku pani Barbara, włodawianka.
Swoje dołożyli też sami mieszkańcy, m.in. wędkarze, którzy – choć nie powinni – przejeżdżali przez most samochodami.
Wniosek o dofinansowanie remontu mostu, przygotowany przez miejskich urzędników, zakłada kompleksową odbudowę drewnianej konstrukcji. Po remoncie mostem będą mogli poruszać się piesi i rowerzyści, a także “pojazdy kołowe o ustalonej masie”. Przewidywany koszt odbudowy to 3 mln 570 tys. złotych, z tego większość miałoby pokryć wnioskowane dofinansowanie (3 498 600,00 złotych).
Nie tylko most, także Mostowa i inne ulice
Miasto chciałoby też zająć się mocno “sfatygowaną” ul. Mostową. Projekt inwestycji zakłada odtworzenie dawnej nawierzchni z kamienia narzutowego oraz budowę tzw. infrastruktury towarzyszącej.
– Bardzo się cieszę i czekam na remont tej drogi. Mostowa już dawno powinna zostać odnowiona. Tą ulicą często spacerują odwiedzający Włodawę turyści – uważa pani Maria, nasza Czytelniczka.
Prace miałyby pochłonąć 2 mln 550 tys. złotych. Wnioskowane dofinansowanie – 2 mln 499 tys. złotych.
Ostatni miejski wniosek złożony do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dotyczy kompleksowej odbudowy ulic znajdujących się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Chodzi o ulice: Wąską, Rymarską, Wąwozową oraz część Nadstawnej.
Szacowany koszt tej inwestycji to 3 mln 570 tys. złotych. Pieniądze, o jakie wnioskuje włodawski ratusz, to dokładnie 3 498 600,00 złotych.
Pieniądze dla włodawskich parafii i na stare kamienice
Jakie jeszcze wnioski złożyła do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Włodawa? Na liście znalazły się projekty przygotowane przez prawosławną parafię pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i parafię rzymsko-katolicką pw. św. Ludwika.
W pierwszym przypadku planowane jest m.in. odtworzenie historycznego ogrodzenia wokół włodawskiej cerkwi, wykonanie bramy i furtki stalowej oraz wymianę wewnętrznej stolarki drzwiowej. Wartość tego projektu to 2 mln złotych, a wnioskowane dofinansowanie opiewa na kwotę 1 mln 960 tys. Z kolei wniosek przygotowany przez parafię pw. św. Ludwika przewiduje przywrócenie pierwotnego wyglądu krypt, rekonstrukcję korytarza pod łącznikiem między kościołem i klasztorem oraz wykonanie nowych instalacji elektrycznych i multimedialnych dla potrzeb ekspozycji. Koszt tej inwestycji oszacowano na 1,5 mln złotych, z czego wnioskowane dofinansowanie to 1 mln 470 tys.
Pozostałe wnioski dotyczą zabytkowych budynków i kamienic, znajdujących się przy al. Józefa Piłsudskiego oraz ul. Niecałej i Sejmowej. Projekty zakładają odnowienie elewacji, wymianę obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych oraz stolarki drzwiowej. Łączna wartość tych wniosków to 2 mln złotych, z czego 98 proc. tej kwoty pokryje dofinansowanie z RPOZ.
Napisz komentarz
Komentarze