Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Gm. Chełm. Kształcą rolników na miarę europejskich standardów. Udowodnił to Paweł

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie to prawdziwa szlifiernia rolniczych „diamentów”. Przykładem sukcesów edukacyjnych placówki jest Paweł Woch – rolnik-pasjonat, wszechstronnie uzdolniony uczestnik wielu olimpiad i konkursów branżowych.
Gm. Chełm. Kształcą rolników na miarę europejskich standardów. Udowodnił to Paweł
Uczeń Paweł Woch podczas Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby

Autor: ZSCKR Okszów

Przez konkursy idzie jak "burza"

Kiedy pisaliśmy o Pawle w październiku ubiegłego roku, święcił sukces, jaki odniósł podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Orki Jesiennej. W rywalizacji młody rolnik zajął wówczas wysoką trzecią lokatę. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Nadeszła wiosna, a wraz z nią kolejne interesujące propozycje konkursowe dla młodych pasjonatów produkcji rolnej.

- W piątek, 17 marca, brałem udział w kieleckich targach, gdzie przeprowadzono konkurs wiedzy młodych producentów rolnych. Cała formuła konkursu składała się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza część polegała na udzieleniu odpowiedzi na 50 pytań, a druga na opisaniu 20 tematycznych slajdów. Podsumowanie stanowiła część, w której dany uczestnik wypowiadał się przed całą zgromadzoną publicznością. Rywalizacja była niezwykle wymagająca, ponieważ rolnicy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat produkcji roślinnej, zwierzęcej, finansowania rolnictwa ze środków zewnętrznych, mechanizacji i wielu pomniejszych zagadnień W finale ogólnopolskim brało udział 80 uczestników (uczniów, studentów i rolników). Moje osiągnięcie to 5. miejsce – wyjaśnia Paweł.

Uczeń nie zdążył jeszcze do końca odpocząć po wyczerpującym piątku, a już w poniedziałek stawił się na konkursie organizowanym przez Lubelską Izbę Rolniczą. Tutaj zajął I miejsce.

- Tym razem konkurs składał się z 30 pytań, na które należało odpowiedzieć jak najszybciej, liczył się czas. Rywalizowałem w sumie z 12 szkołami, z których przyjechało 30 uczestników – mówi uzdolniony młody rolnik.

Najprawdopodobniej Pawłowi nie będzie dane zaczerpnąć sił i dłużej odpocząć, bowiem już w piątek wystartuje w konkursie, który organizuje jego własna szkoła, a będzie to konkurs poświęcony bioróżnorodności.

- Czas pokaże, czy Pawłowi uda się zakwalifikować do kolejnych etapów tego konkursu, ponieważ w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z eliminacjami na szczeblu szkolnym – mówi dyrektor Bogusław Marczuk.

Praktyka kluczem do sukcesu

Dyrektor przekonuje, że kluczem do tak wielu sukcesów – zarówno tych, które odniósł sam Paweł, jak i inni jego koledzy – jest przede wszystkim fakt, że wszyscy są praktykami. Aktywnie włączają się w prowadzenie rodzinnych gospodarstw rolnych, wykonują wszystkie potrzebne czynności, dopilnowują i sprawdzają. Nade wszystko zaś tkwi w tych młodych pasjonatach chęć ciągłego dokształcania się, dopytywania, poszukiwania efektywnych rozwiązań.

- Ze swojej strony proponujemy uczniom dobrze lub bardzo dobrze przygotowaną bazę szkoleniową, logistyczną, warsztaty i potrzebne narzędzia dydaktyczne. Sądzę zatem, że suma tych czynników – dobra baza szkoleniowa, duże zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli i wychowawców przekłada się następnie na tak satysfakcjonujące wyniki. Na poziom, z którego możemy być naprawdę bardzo dumni – mówi dyrektor Marczuk.

Pobierają lekcje od zagranicznych kolegów 

Szef placówki pragnie jednak podkreślić jeszcze jeden ważny czynnik – element wydawałoby się nieoczywisty, a jednak przekładający się na pewne wymierne wyniki. Uczniowie z Okszowa biorą aktywny udział w różnego rodzaju wyjazdach szkoleniowych, praktykach, również tych, które odbywają się poza granicami kraju. W październiku 2022 roku uczniowie klas II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum weterynarii z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie uczestniczyli w dwutygodniowych praktykach zawodowych we Włoszech w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (program Erasmus+). 

Co udało się osiągnąć? Jak ten wyjazd wpłynął na wiedzę uczniów? Władze szkoły przekonują, że dzięki niemu udało się podnieść poziom kompetencji interpersonalnych i językowych uczniów. Praktyki umożliwiły również zdobycie dokumentu Europass Mobilność umożliwiającego potwierdzenie doświadczenia zawodowego w CV. Poza tym stanowił również dobrą okazję do podniesienia kwalifikacji zawodowych uczniów z zakresu żywienia zbiorowego, sporządzania oraz wydawania potraw, obsługi konsumentów, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych u zwierząt, jak również wykonywania czynności pomocniczych dotyczących diagnozowania, profilaktyki i leczenia chorób zwierząt w gabinetach weterynaryjnych.

Równie istotne, co wymienione dotychczas elementy, wydaje się również i to, że uczniowie mogli zdobyć doświadczenie zawodowe w pracy z pracodawcami, których przedsiębiorstwa funkcjonują na terenie innych krajów należących do UE. Warto wspomnieć również o tych bardziej „miękkich” korzyściach, jak np. możliwości poznania kultury i obyczajów włoskich.

- Jakie wnioski wynosimy z tego typu zajęć edukacyjnych? Otóż wydaje się, że na tle całej wspólnoty europejskiej polscy producenci wcale nie wypadają tak źle, jak by się mogło wydawać. Wręcz przeciwnie. Sądzę, że nasze standardy produkcji rolnej i zwierzęcej są bardzo wysokie. Ta kultura prowadzenia gospodarstw zmienia się wyraźnie in plus – mówi dyrektor Marczuk.

Uczniowie korzystają z okazji, aby uczestniczyć również w różnego rodzaju propozycjach wycieczek niezwiązanych z branżą czy też ich codziennymi zainteresowaniami. W listopadzie 2022 roku brali udział w dwutygodniowej wycieczce do Wilna. Uczestniczyli w projekcie „Miło Was widzieć”, organizowanym w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mieli możliwość, aby zapoznać się z gronem nauczycieli oraz uczniów należących do wspólnoty Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. Zajęcia te były oczywiście połączone z wieloma innymi, bardzo rozwijającymi kulturalnie, zajęciami: zwiedzaniem „Ostrej Bramy”, muzeum Adama Mickiewicza, Katedry Wileńskiej, cmentarza na Rossie czy wreszcie Zułowa – miejsca, gdzie urodził się patron szkoły Józef Piłsudski.

Warto mieć marzenia

Wszystkie te miłe akcenty nie powinny jednak stanowić powodu do tego, aby spocząć na laurach. Mają tego świadomość zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie. Nowy rok stanowi doskonałą okazję do kreślenia planów na przyszłość, stawiania sobie ambitnych celów i próby ich realizowania. Jakie plany posiada zatem w swoim dyrektorskim notesie dyrektor Bogusław Marczuk?

- Chcielibyśmy na pewno poszerzyć naszą bazę kształcenia zawodowego, mianowicie wybudować nowe warsztaty. Te, które funkcjonują obecnie, nieco odbiegają od współczesnych standardów. Tymczasem modernizujemy nasze przyszkolne gospodarstwo. Jeden z budynków chcielibyśmy również przystosować na potrzeby przyszłej stajni. Młodzież chciałaby jeździć konno, uczyć się hodowli koni, obserwujemy duże zainteresowanie tymi zagadnieniami. Ważną okazją do kreślenia pewnych planów jest również jubileusz szkoły. Chcielibyśmy dokonać pewnego podsumowania tego, co udało się dokonać do tej pory i mówić o sukcesach, ponieważ są z pewnością warte podkreślenia. Okazją do świętowania będzie z pewnością 26 maja – mówi dyrektor.

Marzeniem Pawła jest zdanie z jak najlepszym wynikiem egzaminu maturalnego oraz dalsze prowadzenie rodzinnego gospodarstwa. Wydaje się, że aby to uczynić, ma jak najlepsze przygotowanie. Indeks czy też indeksy na wyższe uczelnie ma już w zasadzie w kieszeni, a to wszystko za sprawą osiąganych do tej pory sukcesów. Swoim uporem, determinacją i wolą walki z przeciwnościami codzienności Paweł udowadnia, że każdy może sięgnąć po własne marzenia. Ale liczy się sumienna, codzienna, czasami znojna i niewygodna praca. Bez niej nawet największe talenty nie osiągną upragnionego sukcesu.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stanisław Zawistowski 24.03.2023 09:41
W 2007 roku ministerstwo rolnictwa ponownie zostało organem prowadzącym szkołę po fatalnej reformie systemu szkolnego w 1999 roku, gdy organem prowadzącym został Starosta Chełmski - wtedy szkoła w Okszowie na krawędzi upadku i "zagłodzenia" finansowego. W 2007 roku, dzięki odwadze i determinacji dyrektora Marczuka udało się doprowadzić do ponownego przejęcia szkoły przez MRiRW. Mimo zmian rządzących ministrowie rolnictwa bez względu na opcję polityczne odpowiedzialnie prowadzą podległe im szkoły i szkoła w Okszowie znacząco zyskała (w tym finansowo) na tej zmianie. Niebawem szkoła w Okszowie będzie obchodzić jubileusz 100-lecia, szkoła, której swoje imię nadał osobiście marszałek Józef Piłsudski.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitalu
Reklama
Reklama
Reklama