Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Gdy dziecko jest smutne...

Rozmowa z dr. n. med. Markiem Daniłosio, specjalistą psychiatrą, psychoterapeutą
Gdy dziecko jest smutne...

Czy depresja jest częstym zaburzeniem u dzieci i młodzieży?

Na depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych, powyżej 2., 3. roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie 13-18 lat.

Czy łatwo zdiagnozować depresję w tym wieku?

Czasami bardzo trudno. Charakterystyczną cechą depresji okresu dzieciństwa i dojrzewania jest wysoki współczynnik współzachorowalności. Najczęściej z depresją współwystępują zaburzenia lękowe (30-70%), szczególnie u dziewcząt. Natomiast u chłopców z depresją częściej obserwowane są zaburzenia zachowania i ADHD.

U dzieci mogą pojawić się myśli samobójcze?

U młodszych dzieci z depresją myśli samobójcze rzadziej przeradzają się w konkretne plany i próby ich realizacji, natomiast u młodzieży ryzyko podjęcia próby samobójczej jest bardzo duże. W okresie dojrzewania liczba przypadków zaburzeń depresyjnych wyraźnie wzrasta, osiągając poziom porównywalny z zachorowalnością u dorosłych.

Jak zauważyć, że dziecko ma depresję?

Dla depresji w tej grupie wiekowej charakterystyczny jest nastrój rozdrażnienia oraz złość. Często pojawia się wycofanie społeczne, zmiany apetytu (zmniejszenie lub zwiększenie), wahania rytmu dobowego, utrata zainteresowania zajęciami, które wcześniej sprawiały przyjemność, takimi jak sport czy spotkania z rówieśnikami.

Jak przebiega leczenie depresji u dzieci i młodzieży?

Podobnie jak w przypadku dorosłych jest połączeniem psychoterapii z farmakologią. Stosuje się także terapię domową, polegającą na działaniach rodziców, mających na celu wspieranie dziecka i odpowiednią opiekę nad nim.

Wielu rodziców ma jednak duże obawy, że leki przeciwdepresyjne zaszkodzą jego dziecku...

Całkiem niepotrzebnie. Najnowsze badania nad aktywnością mózgu jednoznacznie pokazują, że to stres i depresja blokują prawidłowy rozwój mózgu, natomiast nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie tylko nie szkodzą, a wręcz przeciwnie - umożliwiają prawidłową pracę i rozwój kory mózgowej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!Autor komentarza: andyTreść komentarza: blokowali środki KPO dopóki się rząd nie zmienił na ten "właściwy" - tam nie obowiązuje żadne prawo tylko polityka i widzimisieData dodania komentarza: 02.05.2024, 12:47Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!Autor komentarza: andyTreść komentarza: lepszy fotoradar niż te progi zwalniająceData dodania komentarza: 02.05.2024, 12:44Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: JanoTreść komentarza: Podnieść wysokość mandatów razy dwa.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:54Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: JarekTreść komentarza: W Chełmie na ruchliwych ulicach powinny stanąć Fotoradary ! żeby trochę powstrzymać zapały i brawurową jadę kierowców którzy ignorują przepisy ruchu drogowego !!Data dodania komentarza: 02.05.2024, 09:18Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowym
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama