Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Krasnystaw. Niektórzy piją energetyki codziennie. Tak chcą ich do tego zniechęcić

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki uświadamia rówieśników i uczniów szkół podstawowych, jakie mogą być skutki niewłaściwego odżywania się i picia napojów energetycznych.
Krasnystaw. Niektórzy piją energetyki codziennie. Tak chcą ich do tego zniechęcić

Źródło: ZS nr 1 Krasnystaw

Akcja odbywa się w ramach projektu społecznego „Świadomi na zdrowie”, realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady pod nazwą „Zwolnieni z teorii”. Uczniowie zaczęli od ankiety, którą przeprowadzili wśród 300 uczniów ZS nr 1. Na jej podstawie stworzyli prezentację, której wyniki były konsultowane z dietetyczką Karoliną Hukiewicz i higienistką stomatologiczną Magdaleną Berezowską.

- I właśnie z tą prezentacją jeździmy po szkołach średnich i podstawowych w powiecie krasnostawskim. Pokazujemy dzieciom i młodzież, jakie są zagrożenia. Z ankiety wynika, że niestety nasi uczniowie nie są świadomi tego, jak się odżywiają. Bardzo duża część od razu mówi, że je niezdrowo, ale dalej nic z tym nie robi - mówi Weronika Marecka, kierownik zespołu realizującego projekt.

- Jeśli chodzi o energetyki, ankietowani znają ich działanie, ale traktują je jak zwykłe napoje. Duża część nastolatków jednak nie wie, jak bardzo negatywnie wpływają na młody organizm i prowadzą do uzależnień. Największa grupa odpowiedziała, że pije je codziennie, a niektórzy nawet po kilka razy w ciągu dnia. Uświadamiamy, że dają one tak zwanego kopa na krótki czas, po czym energia drastycznie spada i pojawia się chęć wypicia kolejnej puszki. W taki właśnie sposób tworzy się błędne koło, w którym niestety są nasi uczniowie - dodaje.

W realizacji projektu Weronikę wspierają rówieśnicy: Jan Berbeć, Konrad Garlewicz, Anita Krasicka, Barbara Dolebska, Maja Dusznik i Amelia Łepik. W ZS nr 1 organizowane są kiermasze zdrowej żywności. Mają one pokazać, jak w bardzo łatwy sposób można zdrowo się odżywiać. W czwartek, 23 lutego, odbędą się warsztaty, podczas których uczniowie klas gastronomicznych pokażą wszystkim zainteresowanym, jak w prosty sposób przygotować pełne zdrowych i wartościowych produktów drugie śniadanie do szkoły, przekąski i napoje.

- 2 marca zorganizujemy konferencję, podczas której podsumujemy nasze działania i zaprezentujemy osiągnięte efekty. Zaprosimy uczniów naszej Zetki, gości, sponsorów i partnerów projektu, między innymi Fundację Rak’n’Roll. Prelegenci będą omawiali szeroko pojętą tematykę zdrowia, sposoby na jego pielęgnację oraz ważne zagadnienie, jakim jest komunikacja w zakresie profilaktyki. Będzie również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami - mówi Monika Łepik, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych i opiekun wspierający uczniów w realizacji tego projektu. 

Aktualnie w całym kraju w ramach ogólnopolskiej olimpiady pod nazwą „Zwolnieni z teorii” realizowanych jest 1114 projektów społecznych. W województwie lubelskim są 23 zespoły, a w powiecie krasnostawskim - 2, w tym oba w ZS nr 1 w Krasnymstawie. Wszystkie inicjatywy będą ocenione, a następnie zostaną wybrane najlepsze z najlepszych. Do wygrania są odznaki złotego, srebrnego i brązowego wilka. Termin na wykonanie ostatnich formalności minie 14 marca.

- Można powiedzieć, że wstrzeliliśmy się z naszym projektem w dobry moment. Do Sejmu wpłynął niedawno projekt ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim - kwituje Monika Łepik.

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama