Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Doda, Chajzer i Rozenek z zarzutami. Oskarża UOKiK

Chęć szybkiego zysku może sporo kosztować troje polskich celebrytów. Chodzi o ich media społecznościowe i niewłaściwe oznaczanie treści reklamowych.
Doda, Chajzer i Rozenek z zarzutami. Oskarża UOKiK

Autor: Wikipedia

Zarobki gwiazd internetu mogą przyprawiać o zawrót głowy. Tym bardziej, że wielu z nich za jedną reklamę inkasuje tyle, ile przeciętny Polak zarabia przez rok. A mimo to...

Dorota Rabczewska, znana bardziej jako Doda, Małgorzata Rozenek-Majdan i Filip Chajzer mają kłopoty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zarzucił im brak jednoznacznego, czytelnego i zrozumiałego oznaczenia materiałów reklamowych umieszczanych w ich social mediach. Za wprowadzanie odbiorców w błąd influencerzy mogą teraz słono zapłacić.

Sprzedażowe sztuczki Dody

Znana piosenkarka Dorota Rabczewska – Doda – współpracuje m.in. z agencją WhitePress i spółką Sodore. Według UOKiK wokalistka nie ujawnia w wystarczająco czytelny sposób, że publikacje w jej social mediach są materiałami sponsorowanymi. Że nie używa przeznaczonej do tego funkcjonalności platformy sprzedażowej.

Co prawda niektóre z jej postów zostają opatrzone hashtagiem #reklama, jednak dopiero po kilku dniach od publikacji. Edycja wpisu po fakcie, gdy zasięgi posta spadają, sprawia, że wielu konsumentów może nie zapoznać się już z korektą.

Wątpliwe działania Chajzera

Filip Chajzer, podobnie jak Doda, również chętnie korzysta z mediów społecznościowych w celu promowania różnych produktów. Współpracuje m.in. z salonem samochodowym Skody Auto Wimar i firmą New Balance.

Jak twierdzi UOKiK, Chajzer w swoich publikacjach w social mediach nie informuje dostatecznie odbiorców o sponsorowanym charakterze zamieszczonego materiału – nie używa funkcjonalności platformy czy odpowiedniej adnotacji bezpośrednio na zdjęciu, treści wideo lub w opisie filmu. W niektórych jego postach pojawia się wzmianka #współpraca, jednak w opinii UOKiK-u jednoznacznie nie wskazuje ona – choć powinna – na komercyjny wydźwięk treści.

Rozenek-Majdan w opałach

Małgorzata Rozenek-Majdan współpracuje z markami takimi jak m.in. Oceansapart, Henkel Polska, AllNutrition czy Noyo Pharm. Podobnie jak Doda i Chajzer reklamy publikuje w swoich mediach społecznościowych i tak jak oni, zdaniem UOKiK, oznacza je nieprawidłowo.

Nie korzysta z funkcjonalności Instagrama pozwalającej jej wskazać reklamowy charakter treści. I ani w materiale, ani w opisie nie wspomina o komercyjnym charakterze posta. Poprzestaje jedynie na wskazaniu marki produktów i niekiedy zamieszczeniu oznaczenia #współpraca, co może być nieczytelne dla odbiorców. Tym bardziej, gdy hashtag został umieszczony w miejscach niemal niewidocznych dla konsumenta, np. pod nazwą profilu.

Nie tylko oni

Rozenek-Majdan, Doda i Chajzer to nie jedyni influencerzy, którymi w ostatnim czasie zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W ubiegłym roku za brak współpracy z urzędem zostali ukarani: „Marley” Marlena Soyka, „MD” Marcin Dubiel, „Kruszwil” Marek Kruszel, „Maffashion” Julia Kuczyńska, Paweł Malinowski i Marcin Malczyński.

W lipcu 2022 roku szef UOKiK wszczął 4 postępowania w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych. Zarzuty usłyszało 3 influencerów: Katarzyna Oleśkiewicz-Szuba, Katarzyna Dziurska i Piotr Lisek, a także ich reklamodawca – firma Olimp Laboratories.

– Nasze działania na rynku influencer marketingu zapoczątkowały pozytywne zmiany w prawidłowym oznaczaniu treści komercyjnych. Niestety niektórzy twórcy nadal nie oznaczają treści reklamowych w sposób jednoznaczny, jasny i zrozumiały dla odbiorców. Dopuszczają się rażących zaniedbań, zamiast stosować się do obowiązującego prawa i dawać swoim zachowaniem dobry przykład ocenia Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

I dodaje, że – oprócz social mediów – UOKiK sprawdza też, jak oznaczane są reklamy na stronach internetowych.

Postępowania w sprawach influencerów mogą zakończyć się nałożeniem kary w wysokości do 10 proc. ich rocznego obrotu.

Ile zarabiają influencerzy?

Aniela Bogusz – znana jako „Lil Masti” – ujawniła na przykład, że kwoty za jednorazową współpracę wynoszą od kilkunastu tysięcy wzwyż. W jej przypadku najdroższy jednorazowy post na Instagramie wraz z InstaStory dotyczył współpracy z firmą kosmetyczną. Usługa kosztowała 30 tys. zł.

Remigiusz Wierzgoń – „reZigiusz” – przyznał, że w dużych, topowych organizacjach zarobki influencerów sięgają kilkuset tysięcy, a nawet milionów złotych rocznie. Tutaj jednak praca influencera zwykle nie ogranicza się do nagrania kilkunastosekundowego filmiku, lecz obejmuje wiele działań marketingowych w trakcie kampanii marki.  

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: piwosz Treść komentarza: I czego skamlesz?????? Chmielaki odbywają się co roku od początku lat siedemdziesiątych. Jakoś miasto nie zawaliło się od smakoszy piwa. Proponuję abyś zamkną się w jakiejś ciemnej jamie i nie wychodził przez czas trwania święta chmielu. Ja tam lubię piwo i tą imprezę jak wielu zwykłych normalnych na ciele i umyśle ludzi. Pozdrawiam i życzę miłego spędzania czasu w jamie. Data dodania komentarza: 15.08.2026, 17:54 Źródło komentarza: Krasnystaw. Chmielaki 2026: zmiany w organizacji ruchu. Te ulice zostaną wyłączone z ruchu Autor komentarza: m Treść komentarza: Następna inteligentna znalazła powód by czepić się Ukraińców. W artykule nie ma mowy o Ukraińcu. Ot 80 letni dziadek zjechał na lewy pas i stało się to co musiało się stać. Ale niedouczony wyborca jedynej słusznej rozpadającej się bandy nie potrafiący poprawnie napisać nazwę obcokrajowca wypyszcza się nie wiadomo po co. To pokłosie tych, którym potrzebny jest wróg. Kiedyś były to kraje zachodnie, dziś Ukraina, Niemcy, Żydzi i ciekawe kiedy pojawi się następny wróg. Historia lubi się powtarzać. Data dodania komentarza: 15.08.2026, 17:46 Źródło komentarza: Wypadek na trasie Chełm-Hrubieszów. 80-latek zjechał na przeciwległy pas Autor komentarza: Wuw Treść komentarza: Nie rozumiem. Pan chciał narazić swoje życie i miał do tego prawo, po co na siłę go próbować ratować? Dać mu pływać, jak się utopi, to trudno. A nie, że polecenie ratownika to nakaz. Nawet ratownik nie ma prawa decydować o naszym życiu. Data dodania komentarza: 14.08.2026, 11:21 Źródło komentarza: Okuninka. Pijany 32-latek wypłynął w głąb jeziora. Interweniował WOPR. Wezwano też policję Autor komentarza: Ola Treść komentarza: Super atrakcje, jedziemy. Data dodania komentarza: 14.08.2026, 08:25 Źródło komentarza: Korowód, koncerty i lot balonem już 16 sierpnia Autor komentarza: Jano Treść komentarza: Ja jade normalnie a on szybko ominiał carny samochod ale prawie zaraz wypadek przy kradynstaw Data dodania komentarza: 13.08.2026, 21:09 Źródło komentarza: Wypadek podczas policyjnej kontroli. Zderzenie samochodów w Dziecininie. Auto dachowało w rowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama