Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Jak dbać o dobre relacje z nastolatkiem?

Radzi Ewa Joachimowicz, certyfikowany psychoterapeuta z Gabinetu Psychoterapii i Rozwoju NAKO w Chełmie
Jak dbać o dobre relacje z nastolatkiem?

W dobrej relacji z nastolatkiem nie chodzi o to, aby było miło, ale aby było prawdziwie. Kiedy dziecko dorasta, może być nam trudno znaleźć z nim wspólny język, bo zaczyna być "inne", czasem "dziwnie" się ubiera, słucha innej muzyki, ma nowych znajomych. Nie bójmy się świata nastolatka. Nie oceniajmy go, starajmy się zrozumieć i być blisko.

Wielu rodziców boi się okresu, kiedy dziecko zaczyna dorastać. Wymyka się wtedy spod kontroli, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń. Rodzice wówczas czują się bezradni, mniej ważni i aby to ukryć przed sobą i światem, naciskają na dziecko, bardziej je kontrolując. To rodzi napięcia i konflikty. Zdarza się, że dziecko ucieka w destrukcyjne zachowania.

Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, ponieważ pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia, ale też problemy. Ważne jest, aby rozmawiać, zwłaszcza o trudnych sprawach, zadbać o to, aby w domu nie było tematów tabu. Nie ukrywajmy swoich uczuć. Musimy być autentyczni. Nie tylko słowa komunikują, ale też wyraz twarzy, spojrzenie, mimika, ton głosu, gesty, postawa ciała.

Podstawą udanego kontaktu jest uważne słuchanie. Gdy dziecko wie, że ktoś naprawdę go słucha, otwiera się i jest bardziej szczęśliwe. Większość ludzi nie słucha na głębokim poziomie. Nastolatek jest na to bardzo wyczulony.

Jeżeli nie spędzamy z dzieckiem wystarczająco dużo czasu, to ono czuje, że ważniejsze od niego są dla nas: praca, pieniądze, opinia sąsiadów. Dzieci wyrastają wtedy w emocjonalnej próżni, czerpiąc z tego, co wynika z popkultury. Dobry rodzic wie, co cieszy, co martwi jego dziecko, z czym sobie nie radzi, z czego jest zadowolone?

Nie bójmy się pytań: Co Ciebie cieszy? Co Ciebie martwi? Z czym sobie nie radzisz? Co dziś Ci się udało zrobić dobrze? Co jest ważne dla Ciebie dzisiaj? W czym oczekujesz pomocy?

Nastolatek potrzebuje być dostrzeżonym, jak coś zrobi, ale też, jak się stara. Ważne, aby mu komunikować: widzę, jak się starasz. Dziecko potrzebuje się pochwalić przed kimś swoimi osiągnięciami i czasami wyżalić, pozłościć, ale też pocieszyć.

Pomóż wyciągnąć wnioski, zrozumieć błąd i go naprawić. Kiedy nastolatek popełnia błędy, uczy się. Nie chroń go przed konsekwencjami, bo nigdy się niczego nie nauczy. Ważne jest, aby reagować autentycznie na zachowanie dziecka.

Kiedy nastolatek chce się podzielić radością i sukcesem, znajdź na to czas. Okaż swoje zadowolenie, pochwal, zapytaj o szczegóły wydarzenia. Nie umniejszaj wagi sukcesu. Powiedz, jaki jesteś z niego dumny. To mu dodaje wiary w siebie i lepszy dostęp do jego mocnych stron. 

Czasem, zamiast zmieniać nastolatka, warto popracować nad sobą i nauczyć się inaczej reagować: słuchać, wspierać, ale też uczciwie wymagać i stawiać granice na miarę możliwości. Odbudować stabilną relację umożliwiającą dobry kontakt. Dobry kontakt z dzieckiem masz wówczas, jeżeli masz dobry kontakt ze sobą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama