Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Gm. Rejowiec Fabryczny. Gmina zadba o lokalne zabytki

W listopadzie minionego roku przedstawiono szczegóły Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z możliwości pozyskania środków na renowację cennych obiektów chcą skorzystać również władze gminy Rejowiec Fabryczny. Szczegóły związane z aplikowaniem o środki przedstawił na ostatniej sesji rady gminy wójt Zdzisław Krupa.
Gm. Rejowiec Fabryczny. Gmina zadba o lokalne zabytki

Autor: https://pl.wikipedia.org/

Mówi się o tym, że proponowana przez rząd forma wsparcia to swoisty Polski Ład dla zabytków. Na wszelkie działania, które mają na celu przywrócenie cennym obiektom dawnej świetności, przeznaczono w sumie ok. 3 mld złotych. Poszczególne samorządy mogą starać się o pule wsparcia w kwotach do 150 tys., do 500 tys. oraz do 3,5 mln złotych. Wnioskodawca może starać się o pieniądze, korzystając z aplikacji udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

- Dziś razem z wicepremierem Piotrem Gliński mamy ogromną radość przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy polskich zabytków, który pozwoli przywrócić ich dawny blask. Może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce – mówił na konferencji prasowej dotyczącej założeń programu premier Mateusz Morawiecki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał natomiast maksymę Winstona Churchilla, który twierdził, że nawet w trudnych czasach, w okresie wojny warto dbać o kulturę. 

- Zabytki mówią o naszej tożsamości, mają duże znaczenie ekonomiczne, ale, co najważniejsze, zabytki i kultura wpływają na nasze myślenie, kształtują nasz system wartości. Poprzez obcowanie z nimi stajemy się jako społeczeństwo bardziej dojrzali – podkreślał w listopadzie 2022 roku wicepremier Piotr Gliński.


O środki na ratowanie cennych obiektów mogą starać się poszczególne jednostki samorządowe. Pozyskane kwoty mogą następnie przekazywać konkretnej instytucji. Taki mechanizm brany jest pod uwagę w przypadku dwu zabytkowych obiektów sakralnych, położonych na terenie gminy – świątyni pw. św. Jana Chrzciciela w w Pawłowie oraz kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem. 

- Dofinansowanie może być przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Środki samorząd może przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%. W przypadku tych dwu kościołów bierzemy pod uwagę prace związane z renowacją i dociepleniem fundamentów oraz poszycia dachu – wyjaśniał w trakcie obrad wójt Zdzisław Krupa.

Uchwałę stanowiącą o zasadności aplikowania o środki podjęto jednogłośnie. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama