Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Gm. Dorohusk. Zbierają środki, by pielęgnować pamięć

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej oraz członkowie lokalnej rady parafialnej co roku zbierają środki na remont zabytkowych grobów zlokalizowanych na starym cmentarzu w Świerżach. Akcja cieszy się wśród lokalnej społeczności dużym powodzeniem. W trakcie minionych świąt przeprowadzono dziewiątą już edycję zbiórki.
Gm. Dorohusk. Zbierają środki, by pielęgnować pamięć

Autor: Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej

Mieszkańcy Świerż przyzwyczaili się już, że co roku, kiedy mają miejsce obchody związane z dniem Wszystkich Świętych, powinni zabrać ze sobą na cmentarz pieniądze na wsparcie akcji renowacji zabytkowych grobów. To niezwykle ważna inicjatywa, która oznacza nie tylko szacunek dla historycznych symboli miejscowości, ale stanowi również asumpt do podejmowania działań edukacyjnych.

-Po raz pierwszy od kilku lat udało się nam przeprowadzić taką „pełnowymiarową” kwestę. W ubiegłym roku była dosyć skromna, dwa lata temu nie prowadziliśmy jej w ogóle ze względu na pandemię. Była to w sumie dziewiąta akcja związana ze zbiórką środków na renowację zabytkowych grobów – wyjaśnia Małgorzata Sarzyńska, przewodnicząca miejscowej rady parafialnej.

Podczas kwesty udało się zebrać ponad 4 tysiące złotych oraz 25 Euro. Środki te zostaną przeznaczone na dwa konkretne zadania konserwatorskie. Jak zaznacza Sarzyńska, niektóre prace, ze względu na ograniczenia, przede wszystkim te finansowe, muszą być prowadzone etapowo, często przez kilka lat.

-Planujemy gruntowną renowację miejsca pochówku śp. Aleksandra Konczewskiego. Jego grób to rodzaj kapliczki, która liczy już 147 lat. Konczewski był szanowanym przez lokalną ludność właścicielem ziemskim. Był m.in. właścicielem Ostrówek, położonych obecnie na Ukrainie, po drugiej stronie Bugu. Na jego kapliczce znajdował się żeliwny krzyż, który obecnie leży obok, złamany. Chcemy umieścić go w należytym miejscu – wyjaśnia Sarzyńska.

W najbliższym czasie zostanie odremontowane także ogrodzenie grobu ks. Jana Bernarda, proboszcza, który w świerżowskiej parafii parafii posługiwał do 1935 roku. Zmarł niedługo po ustąpieniu z funkcji, w Dubience, prawdopodobnie w wyniku problemów zdrowotnych spowodowanych wcześniej przebytą ciężką chorobą.

-Ksiądz Bernard prosił bliskich, aby jego szczątki spoczęły w Świerżach i jego prośba została oczywiście spełniona. Przy grobie księdza znajduje się żeliwne ogrodzenie, które chcemy wyremontować. Wokół grobu znajduje się również opaska z pewnego rodzaju terakoty, wykonana zapewne domowym sposobem. Płytki są już popękane. Skujemy je i być może zastąpimy czymś innym. Plany nie są jeszcze do końca sprecyzowane – dodaje Sarzyńska.

Społecznicy mają jeszcze jedno „marzenie”, które chcieliby spełnić. Jeśli oczywiście okaże się to możliwe.

- Chcielibyśmy również zadbać o grób Orsettich, w którym zostały pochowane: Jadwiga Rulikowska z domu Orsetti oraz Helena Orsetti, druga żona Rulikowskiego, właściciela Świerż. Mamy już spisane wszystkie informacje, które znajdowały się na tej płycie. Obecnie jest cała spękana, w bardzo złym stanie. Mam nadzieję, że i o to miejsce uda nam się zadbać – informuje przewodnicząca.

Pani Małgorzata podkreśla, że troska o groby to nie tylko sposób na to, by zadbać o lokalną kulturę, ale również wyjątkowe narzędzie edukacyjne, dzięki któremu własne korzenie może pielęgnować również najmłodsze pokolenie świerżan.

- Prowadzimy obecnie pewien projekt edukacyjny, który polega na tym, że każda z klas szkoły podstawowej obejmuje opieką jeden z zabytkowych grobów. Jej zadaniem jest o to miejsce dbać i pielęgnować je. Przy okazji uczniowie mają za zadanie stopniowo poszerzać wiedzę o miejscu, które zostało im powierzone – mówi o najbliższych planach pani Małgorzata.

Działania konserwatorskie prowadzone w Świerżach można wspierać nie tylko przy okazji listopadowych świąt. Utworzono specjalne konto, na które można wpłacać datki w dowolnej wysokości przez cały rok. O szczegóły związane ze zbiórką można dopytywać duszpasterzy związanych z lokalną parafią w Świerżach oraz członków stowarzyszenia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama