Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Własność a użytkowanie wieczyste

Własność a użytkowanie wieczyste – z czym należy się liczyć i na co zwrócić uwagę, ustanawiając użytkowanie wieczyste? Kwestie związane z własnością i użytkowaniem wieczystym wyjaśnia agentka Północ Nieruchomości w Chełmie Julia Rychlik. Zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę jest własność? – Własność to podstawowe i najszersze prawo pozwalające właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem osób trzecich – mówi agentka.
Własność a użytkowanie wieczyste

Własność a użytkowanie wieczyste

 

Właściciel nieruchomości może własność zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami, oddać lub sprzedać oraz ustanowić ograniczone prawa rzeczowe (służebność, hipoteka). – Prawo własności, choć zbywalne jest dożywotnie i może bez problemu przechodzić na następnych spadkobierców – podkreśla Julia Rychlik.

Czym zatem jest użytkowanie wieczyste? – Prawo użytkowania wieczystego regulują przepisy prawa cywilnego (art. 232 i n. Kodeksu cywilnego). Użytkowanie wieczyste jest zbliżone do władztwa gwarantowanego prawem własności, jednak zezwala na użytkowanie gruntu w granicach określonych przez zasady współżycia społecznego, ustawę oraz umowę o oddanie gruntu jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy) lub Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać. Użytkownik wieczysty może zatem korzystać z gruntu, ale z wyłączeniem osób trzecich. Użytkownik wieczysty może rozporządzać prawem, czyli sprzedać je, obciążać, zapisać w testamencie. Podlega ono egzekucji i dziedziczeniu. Nabywca jest użytkownikiem wieczystym gruntu, ale ma pełne prawo własności do budynków i innych urządzeń wzniesionych na gruncie. Posiada też pierwszeństwo do wykupu ziemi, na której te budynki zostały postawione, jeśli jest użytkownikiem wieczystym tej ziemi – zaznacza agentka.sw

Przedłużenie okresu użytkowania wieczystego

 

–  Akt notarialny (przy sprzedaży) jest również podstawą do wykazania w księdze wieczystej – mówi agentka i dodaje, że minimalny okres oddania gruntu w wieczyste użytkowanie wynosi 40 lat, jednak co do zasady okres ten wynosi 99 lat. – Istnieje możliwość wydłużenia okresu użytkowania po upływie podstawowego czasu zawartego w pierwotnej umowie. W tym celu w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat. Można też żądać przedłużenia okresu użytkowania, jeśli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostał do upływu terminu zawartego w umowie. Oczywiście, istnieją przypadki, że wnioskujący otrzymuje odmowę. Dzieje się tak, kiedy odmowa następuje np. ze względu na ważny interes społeczny – podkreśla agentka

W kwestii przedłużenia użytkowania wieczystego głos zabrał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. akt III CZP 94/11, w której stwierdzono, że zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego na żądanie zgłoszone w terminie przewidzianym przez Kodeks cywilny może nastąpić także po upływie okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione. Umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Własność nie jest odpłatna, użytkowanie wieczyste wiąże się z koniecznością uiszczania tzw. rocznych opłat. Wysokość takich opłat jest uzależniona od wartości nieruchomości gruntowej, która jest przedmiotem użytkowania wieczystego, a także od jej dokładnego przeznaczenia.  

Czytaj więcej :


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama