Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Możemy uratować skansen w Holi! Milion złotych do wygrania

Konkurs "Nasz zabytek" to niebywała szansa do pozyskania miliona złotych na rewitalizację zabytkowego skansenu w Holi. W tym roku to właśnie lubelskie jest jednym z trzech województw, do których kierowany jest ten konkurs.
Możemy uratować skansen w Holi! Milion złotych do wygrania

Uczestnicy mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł, jak taki zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 zł). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części. W pierwszej następuje wybór jednego zabytku w województwie. Ważne jest, aby zgłaszać tylko te wpisane do rejestru zabytków w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Druga część konkursu to wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Czytaj także: Miejska spółka będzie sprzedawać węgiel. Ma być tańszy niż w skupach

- To konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. 3 października ruszyła 6., ostatnia już w tym roku edycja konkursu. Tym samym odwiedzi ostatnie 3 z 16 województw i zamknie pierwszą ogólnopolską rundę konkursu, by w 2023 r. ponownie powrócić do każdego z regionów - mówi Róża Zabojszcz z Fundacji Most the Most.

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Wystarczy znaleźć w okolicy zabytek, który jest ważny i wart nadania nowej funkcji społecznej.

- Zachęcam serdecznie mieszkańców powiatu włodawskiego do zgłaszania skansenu w Holi. To bardzo ważny obiekt w naszym regionie, a takie środki z pewnością pomogłyby przywrócić świetność budynków. Remont na pewno zwiększyłby atrakcyjność turystyczną naszego regionu - zachęca starosta powiatu włodawskiego, Andrzej Romańczuk.

- Skansen w Holi to bardzo ważny punkt na mapie turystycznej naszego regionu. To obiekt, który zasługuje na takie środki i wsparcie. Niedawno wznowiony Jarmark Holeński pokazał, jak wielki potencjał drzemie w tym miejscu. Pozornie niewielka miejscowość staje się obowiązkowym punktem dla wielu turystów - mówi Anita Lewczuk Vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

Czytaj także: Wyszedł z włodawskiego więzienia i szybko wrócił. Włamał się do psiego salonu [FILM]

- Milion złotych na pewno nie wystarczyłby na remont takiego obiektu jak pałac w Różance, ale skansen w Holi dzięki takiej kwocie zyska nowe życie. W województwie lubelskim jest wiele obiektów, które wymagają ogromnych nakładów finansowych, ale ten konkurs to idealna okazja na ratowanie holeńskiego skansenu. Zachęcam wszystkich, aby uważnie śledzili konkurs, zgłaszali skansen i głosowali na niego - zaprasza pan Konrad, przewodnik regionalny.

Im więcej zgłoszeń na zabytek, tym większe szanse na jego zwycięstwo. Do 1 listopada prowadzony jest nabór zgłoszeń. W drugim etapie będzie miał miejsce wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na nową funkcję zwycięskiego zabytku. Rozpocznie się na początku stycznia 2023 r. i będzie trwał przez trzy tygodnie.

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziemy na stronie fundacji www.mostthemost.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama