Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 17:13
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Na jaki dodatek za ogrzewanie możemy liczyć? Sprawdź dokładną listę

Rozpoczął się sezon grzewczy. Polacy już liczą, ile ich będzie kosztował, i czekają na pieniądze, które pomogą im przetrwać najbliższą zimę.
Na jaki dodatek za ogrzewanie możemy liczyć? Sprawdź dokładną listę
Autor: iStock

Przy czym rodzaj pomocy i wysokość wsparcia zależą od tego, czym ogrzewamy nasze domy.

Węgiel

Rząd zaproponował Polakom dodatek węglowy w wysokości 3000 zł na gospodarstwo domowe. Przysługuje on tym, dla których głównym źródłem ogrzewania są:

- kocioł na paliwo stałe,

- kominek,

- koza,

- ogrzewacz powietrza,

- trzon kuchenny,

- piecokuchnia,

kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski można składać w gminach do 30 listopada.

Pierwsza transza pieniędzy na dodatek węglowy w wysokości 9,5 mld zł trafiła już do wojewodów. Teraz samorządy muszą uruchomić procedury i wypłacić pieniądze tym, którzy pomyślnie przeszli weryfikację.

Gaz ziemny

Z gazem ziemnym rząd uporał się już na początku tego roku - zamroził ceny na cały 2022 r. Oprócz gospodarstw domowych, w tym także mieszkańców bloków, do takiej ochrony prawo mają także instytucje wrażliwe, m.in. szpitale, szkoły, przedszkola, kościoły, ośrodki pomocy społecznej.

Ta ochrona osób ogrzewających domy gazem obowiązuje tylko do końca tego roku. Rząd jednak zapowiedział już, że przedłuży ją na cały 2023 rok. 

Drewno, biomasa, LPG, olej opałowy

Rząd dofinansowuje także zakup innego opału niż węgiel:

- pelet drzewny,

- drewno kawałkowe i inne rodzaje biomasy,

- gaz skroplony LPG,

- olej opałowy.

Również w tym przypadku wnioski o dopłaty gminy przyjmować będą do 30 listopada.

Uwaga, dodatek jest wypłacany zgodnie z zasadą: jeden adres, jeden dodatek, nawet jeśli obejmuje więcej gospodarstw domowych. Jego wysokość zależy od wykorzystywanego surowca:

- pellet lub inny rodzaj biomasy - 3000 zł,

- olej opałowy - 2000 zł,

- drewno kawałkowe - 1000 zł,

- gaz LPG - 500 zł.

Ciepło z sieci

O wprowadzenie specjalnych rozwiązań dla tych odbiorców apelowała branża ciepłownicza. Nowe regulacje weszły w życie 20 września i wprowadzają maksymalną cenę ciepła z gazu i oleju opałowego w wysokości 150,95 zł/GJ oraz 103,82 zł/GJ dla ciepła z węgla. W zamian ciepłownie otrzymają rekompensaty.

Ogrzewanie elektryczne

W 2023 r. gospodarstwa domowe będą miały gwarantowaną cenę energii na poziomie z tego roku do progu 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw rolniczych będzie to 2600 kWh.

- Ci, co mają pompę ciepła, i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek. I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa. Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca - powiedział portalowi wpolityce.pl minister rozwoju Waldemar Buda.

Jak policzył rząd, w limicie 2000 kWh mieści się 61 proc. gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy

Osoby najbardziej potrzebujące finansowego wsparcia mogą ubiegać się o dodatek osłonowy na pokrycie części kosztów energii oraz rosnących cen żywności i usług.  Wnioski można składać do końca października 2022 r.

Żeby skorzystać z tej formy pomocy, trzeba zmieścić się w progu dochodowym. Dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi on 2100 zł, a dla wieloosobowego 1500 zł na osobę.

Wysokość dodatku wynosi od 400 do 1437,50 zł. Na większe wypłaty mogą liczyć osoby ogrzewające domy węglem.

 

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama