Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

W Chełmie wiedzą, jak pomagać uchodźcom. Chcą jednak usprawnić działania

W Chełmie trwa konferencja poświęcona ukraińskim uchodźcom, którzy po wybuchu wojny przybyli do naszego regionu. Połączona jest z Warsztatami Planowania Awaryjnego, organizowanymi przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicieli lubelskiego Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
W Chełmie wiedzą, jak pomagać uchodźcom. Chcą jednak usprawnić działania

W dzisiejszym (21 września) wydarzeniu udział biorą przedstawiciele chełmskiego samorządu. Biuro wysokiego komisarza reprezentuje Marco Proccacini, kierownik UNHCR w Lublinie. Obecni są także przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych, służb mundurowych, UNICEF i Caritas. Tematyka to działania realizowane w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wybuchu wojny na Ukrainie.

- Bez względu na pełnione funkcje i role w niesieniu pomocy chciałam podziękować za to, że od 24 lutego byliśmy razem. Czy wtedy nam się udało? Mogę spokojnie powiedzieć, że tak. Dlatego właśnie, że byliśmy razem. Było trudno. Teoretycznie byliśmy przygotowani, a praktycznie nikt z nas nie wyobrażał sobie, co to znaczy na chełmskim dworcu przyjąć kilkanaście tysięcy ludzi jednego dnia - mówiła Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma podczas otwarcia konferencji.

Uczestnicy konferencji rozmawiają też o koordynacji działań służb i urzędów, a także pomocy humanitarnej. Podczas warsztatów omówione zostaną kwestie dotyczącego mechanizmu pomocowego wypracowanego przez samorząd miasta Chełm w szczytowym okresie tzw. kryzysu ukraińskiego. Celem jest również przeanalizowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wdrożone w innych lokalizacjach, na wypadek ponownego, zwiększonego napływu uchodźców zza wschodniej granicy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także innych państw Unii Europejskiej.

- Chełm jest jednym z miast, które najmocniej zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W szczytowym momencie funkcjonowały tutaj trzy punkty recepcyjne, pomagały setki wolontariuszy, a dziennie do miasta przybywały tysiące osób poszukujących schronienia przed wojną. Łącznie, od 24 lutego, czyli od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, przez Chełm przewinęło się kilkaset tysięcy uchodźców. Część z nich została w Chełmie. Obecnie w chełmskich placówkach oświatowych naukę pobiera ponad 200 dzieci zza naszej wschodniej granicy - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Czytaj także:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama