Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Gm. Leśniowice. Wyjątkowy, historyczny piknik nad Maczułami

W Horodysku powstaje już replika słowiańskiej chaty, pora zatem na wykonanie kolejnego kroku. 4 września nad zalewem Maczuły w Horodysku odbędzie się wyjątkowy, historyczny festyn. Będzie broń biała, palna, długa i krótka. Będą łuki i oszczepy - słowem wszystko, co w polskiej tradycji obronnej najważniejsze.
Gm. Leśniowice. Wyjątkowy, historyczny piknik nad Maczułami

Autor: Pixabay

Na wyjątkowe spotkanie - Festiwal Obronności Słowiańskiej połączony z biesiadą słowiańską - zaprasza wójt gmin Leśniowice, Joanna Jabłońska. To kolejny ważny przystanek w wakacyjnym rozkładzie jazdy w Leśniowicach.

Spotkanie w słowiańskim klimacie odbędzie się 4 września o 15. W programie pojawi się nie tylko mnóstwo nawiązań do kultury i tradycji Słowian, ale także nieco młodszej chronologicznie, polskiej tradycji obronnej.

W ramach imprezy staną trzy namioty historyczne wraz z wyposażeniem m.in. zbrojownia, w której będzie można choć na chwilę zamienić się w średniowiecznego wojownika i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Będzie też stanowisko do rzutu oszczepem i strzelania z łuku.

W programie pojawią się m.in. pokazy strojów i uzbrojenia, pokazy walk bronią białą, pokaz broni czarnoprochowej i artylerii, pokaz i nauka strzelania z łuku, pokaz szyków bitewnych piechoty średniowiecznej, a także konkursy tematyczne z nagrodami. Publiczność będzie mogła spróbować swoich sił w zajęciach prowadzonych w ramach warsztatów historycznych m.in. garncarskich, kulinarnych, białego śpiewu i rękodzieła.

Uczestnictwo w tych wszystkich atrakcjach nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie, jakie udało się pozyskać organizatorom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Wojów i mieszkańców słowiańskiej osady będzie można oglądać i wspólnie z nimi spędzać czas przy chacie, którą wybudowali mieszkańcy gminy Leśniowice – uczestnicy projektu „Słowiańska wioska na Maczułach”, dofinansowanego z Fundacji Lotto. Mieszkańcy gminy, bardzo zaangażowani w cały proces powstawania wioski, budują wszystkie instalacje własnymi siłami, zgodnie z technikami stosowanymi przed wiekami. Cała osada ma przypominać historię miejsca położonego nad zalewem, która została odkryta dzięki prowadzonym w Horodysku badaniom archeologicznym.

Tego samego dnia, nieco wcześniej, bo o godzinie 14, nad zalewem odbędzie się piknik z produktem polskim, podczas którego w kulinarnym boju zmierzą się koła gospodyń wiejskich z naszego regionu. W programie pikniku przewidziano muzyczny akcent na zakończenie - wystąpi Model MT wraz z Modelinką.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama