Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełmski profesor honorowym wykładowcą Polskiej Szkoły na Florydzie

Kolejne wyróżnienie dla profesora PANS dr. hab. Andrzeja Wawryniuka. Został honorowym wykładowcą Polskiej Szkoły na Florydzie. Najprawdopodobniej stało się to dzięki światowej promocji jego książki o Tadeuszu Kościuszce.
Chełmski profesor honorowym wykładowcą Polskiej Szkoły na Florydzie

Autor: Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej - Curie na Florydzie

Pod koniec lipca informowaliśmy o tym, że dr hab. Andrzej Wawryniuk, prof. Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, został wybrany przez Radę Instytutu Nauk Prawnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na recenzenta pracy doktorskiej mgr. Bartosza Nieściora. Teraz otrzymał propozycję zostania honorowym wykładowcą Polskiej Szkoły im. Marii Curie-Skłodowskiej na Florydzie. Profesor był bardzo zaskoczony taką nominacją, szczególnie że nikogo w tej szkole nie zna.

- Najprawdopodobniej informacja o mnie jako wykładowcy dotarła do Polonii pracującej w stanie Floryda, dzięki światowej promocji mojej książki o Tadeuszu Kościuszce. Zorganizowana ona była przez Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie i zgromadziła naukowców, środowiska polonijne z całego świata z wyjątkiem Azji. Pierwsze wydanie książki o Tadeuszu Kościuszki, która była sprawcą tego, że zostałem honorowym wykładowcą Szkoły Polskiej im. Marii Skłodowskiej Curie na Florydzie, nosi tytuł "Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki" - mówi dr hab. Andrzej Wawryniuk, profesor PANS.

Profesor w ciągu roku szkolnego przeprowadzi 2-3 wykłady online. Pierwszy poświęcony będzie Tadeuszowi Kościuszce. Kolejne dotyczyć będą geografii i historii Polski. Na bieżąco będą ustalane szczegółowe tematy.

Jego książka obala stare i ukazuje nowe fakty na temat Tadeusza Kościuszki.

Do tej pory ukazały się dwa wydania książki Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki. Za kilka miesięcy na rynku wydawniczym ma się pojawić jej trzecie wydanie. Prace w jakiejś części obalają nieprawdziwe informacje dotyczące rodu Tadeusza Kościuszki, jego samego i jego rodzeństwa. Ród Ratomskich, czyli matki Kościuszko, pochodzi z Lubelszczyzny. 

- Doprowadziłem drzewo genealogiczne do lat 60. XX wieku. Siostra Anna, która jest pochowana pod Zamościem, brat Józef, który został pochowany w Wisznicach, szwagier Piotr Estka, który jest pochowany również w Wisznicach. Mamy więc tych Kościuszków tutaj, bezpośrednio związanych z Tadeuszem Kościuszko, wielu. Mamy przedstawicielu zarówno ze strony ojca, jak i matki. Wypełniam lukę o tych faktach, które dotychczas nie były znane. Pracowałem na dokumentach, nie na zasadzie takiej, że wziąłem 100 książek i piszę 101. Ja poświęciłem tej postaci około 6 lat - komentuje Wawryniuk. 

I dodaje, że jestem zaszczycony, że jako chełmianin może reprezentować za granicą zarówno swoją uczelnię, jak i miasto Chełm.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xxl 25.08.2022 20:08
Brawo Profesorze!

Fiderkiewicz, tylko doktor 25.08.2022 18:58
Ludzie błagam was nie osłabiajcie mnie . Ludzie błagam - o czym wy piszecie . W Polsce broni się rocznie około 2,5 - 3,0 tys. doktoratów i to że ktoś został recenzentem doktoratu -to ma być halo. Ponoć , promotor tego doktoratu to dobry znajomy rzeczonego profesora . Ponoć razem pracowali i dobrze się znają I to że ktoś został honorowym wykładowcą szkółki niedzielnej w USA , to ma być halo. Niech rzeczony profesor napisze artykuł do najlepszych światowych czasopism jak: Nature, Lancet lub Science który by był recenzowany przed opublikowaniem przez 4 światowej sławy niezależnych recenzentów. To by było halo.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama