Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 02:09
Reklama Reklama formy Pomix

Chełmianie wzywają senatora Polski 2050 Jacka Burego do przeprosin

Wypowiedź senatora na jego facebookowym profilu niektórych bardzo oburzyła. Stowarzyszenie Chełmianie postanowiło oficjalnie sprzeciwić się jego słowom. Jego członkowie domagają się też przeprosin.
Chełmianie wzywają senatora Polski 2050 Jacka Burego do przeprosin

12 sierpnia (piątek) o godz. 16 w sali konferencyjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli Stowarzyszenia Chełmianie. Dotyczyła wypowiedzi senatora Polski 2050 Jacka Burego. Na jego profilu na Facebooku pojawił się taki wpis:

"Aktualnie odpady z Lublina są spalane w chełmskiej cementowni, czyli nie ma problemu z odpadami w naszym mieście."

- Pan Jacek Bury, lubelski senator Polski 2050, w ostatnim czasie bardzo aktywnie wspiera protesty przeciwko budowie spalarni odpadów w Lublinie. Niestety, zapomina o tym, że jako jedyny przedstawiciel tego ugrupowania w Senacie powinien także reprezentować interesy takich miast jak: Chełm, Zamość, Biała Podlaska i innych z regionu. Nam zależy na dobru naszego miasta i uważamy, że jest to zachowanie niegodne wobec mieszkańców naszego miasta. Domagamy się przeprosin od pana senatora. Uważamy, że jest to spychanie brudnego problemu na inne miasta w regionie - mówił podczas konferencji Kamil Błaszczuk, prezes Stowarzyszenia Chełmianie i radny Rady Miasta Chełm.

Podczas konferencji wypowiedział się również radny Piotr Krawczuk vel Walczuk. Mówił o tym, że senator Bury kreuje siebie jako polityka proekologicznego. Jednak ta polityka sięga jedynie do granic Lublina. 

- Dla nas podejście, które prezentuje pan senator, jest problemem. Jako przedstawiciel polskiego parlamentu powinien dbać o obywateli całego regionu, a nie dzielić ich na tych, u których „można” spalać odpady i tych, u których „nie można” - mówił.

Radny Mariusz Kowalczuk podkreślił, że są realistami i że nie godzą się na "arogancką i krótkowzroczną politykę". W Chełmie w przyszłości też może powstać spalarnia, która mogłaby zasilać miejską ciepłownię w energię.

- To jest oczywiście zrozumiałe, ponieważ w dzisiejszych czasach kwestie związane z dostarczaniem energii oraz ciepła są istotne i wymagają kompleksowych rozwiązań. Nie może być jednak zgody na to, że jeden z czołowych lokalnych polityków twierdzi, że Lublin takowej spalarni nie potrzebuje, ponieważ może wysyłać śmieci do Chełma – mówił podczas konferencji.

Bezpośrednio do chełmskich radnych, którzy reprezentują klub Polska 2050, zwróciła się Magdalena Mazurkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia "Chełmianie". Uważa, że powinni się oni podpisać pod apelem, który zostanie skierowany do senatora. Tak, jak inni członkowie stowarzyszenia, którzy byli obecni na konferencji, zaznaczyła, że chce przeprosin ze strony senatora Burego. 

A co na to pan senator Jacek Bury? Poprosiliśmy go o komentarz w tej sprawie. 

- W swojej wypowiedzi przytoczyłem fakty. Jeśli obrażają one ludzi prezydenta Chełma to niech rozmawiają z nim, bo on jest włodarzem miasta i ma głos decydujący w wielu kwestiach. Wg mojej wiedzy rozważane było wykorzystanie w Chełmie energii ze spalania śmieci do ogrzewania budynków. To decyzje biznesowe miasta i prezydenta. Reasumując: jeśli ludzi prezydenta obrażają fakty, niech je zmienią dzięki władzy, jaką posiadają - napisał senator.


Stowarzyszenie "Chełmianie" jest ruchem miejskim, który działa od lipca tego roku. Zrzesza kilkadziesiąt osób, m.in. ośmiu radnych Rady Miasta Chełm. Ich ideą jest bezpartyjność. 

 

Czytaj także:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
komunalnik 14.08.2022 07:57
Czy dobrze zrozumiałem wypowiedź Kamila? To niech to chełmianie podejmą akcję: "Stop spalaniu śmieci w Chełmie"

radny 14.08.2022 07:54
O i jeszcze PSL widać na załączonym obrazku. To są osoby, które dzięki zaangażowaniu się w określoną opcję znalazły jakąś pracę. a teraz zjednoczyły się w jednym celu.

M. 13.08.2022 22:51
Średnia hawajska dla wszystkich u wygazowane piwko

Null 13.08.2022 17:31
Jacy chełmianie? Raczej powinni się nazywać Koryciarze

Sołtys 12.08.2022 20:55
No tak, od SLD, PiS i PO. Apolityczność jak nic...Słuszną linię ma nasza władza.

KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama