Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 05:08
Reklama

Gm. Dubienka. Garstka radnych przyznała wójt absolutorium, a powiat ma pomysł na LO

Ostatnia sesja rady gminy przebiegała w nadzwyczaj okrojonym składzie. Na posiedzeniu stawiło się 9 radnych, 6 było nieobecnych. Nie było to przeszkodą do podejmowania niezbędnych uchwał, ale pewien niesmak pozostał.
Gm. Dubienka. Garstka radnych przyznała wójt absolutorium, a powiat ma pomysł na LO
Autor: Starostwo Powiatowe w Chełmie

Przedstawiciele starostwa powiatowego w Chełmie kontynuują swoisty tour po gminach. Tym razem na obradach sesji absolutoryjnej pojawił się radny powiatowy Andrzej Zając i przedstawił zgromadzonym kilka ważnych informacji. 

W wystąpieniu radnego powróciła sprawa LO w Dubience. Okazuje się, że powiat ma pewien pomysł na plan naprawczy dla placówki, który zamierza zrealizować wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Starostwo chce utworzyć w szkole oddziału przygotowania wojskowego, który będzie otrzymywał środki z dodatkowej puli i pozwoli na uzyskanie młodzieży dodatkowych punktów. W ramach działania oddziału uczniowie będą mieli 53 h zajęć teoretycznych. Za zajęcia praktyczne będzie odpowiadał 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie. Komunikat radnego nie ograniczył się jednak do czysto technicznych informacji. Widać wyraźnie, że szkoła jest na cenzurowanym i będzie pilnie obserwowana. 

 - Gwoli przypomnienia - kadra to łącznie 27 osób. Jedna z administracji, 8 z obsługi oraz 18 nauczycieli. W minionym roku szkolnym do szkoły uczęszczało 48 uczniów: 9 do klasy I, 16 do klasy II i 23 osoby do klasy III. Obecnie do klasy I zgłosiło się 38 uczniów - wyliczał skrupulatnie radny Zając. 

Dodał, że w przeciągu najbliższych miesięcy zostanie przeprowadzony konkurs na stanowisko dyrektora placówki. 

Czytaj także: Obchody nocy świętojańskiej w Dubience [ZDJĘCIA]

Powiat zadba jednak nie tylko o szkołę, ale również o drogi powiatowe, które przebiegają przez teren gminy. Planowana jest przebudowa na odcinku Bielin - Radziejów - Tuchanie i Rogatka. To łącznie blisko 5 km. Powiat pozyskał na to zadanie środki w wysokości ok. 5 mln zł z programu Polski Ład. Dzięki nim inwestycja będzie mogła zostać sfinansowana w ok. 95 proc.

- Prace budowlane planujemy rozpocząć już na wiosnę 2023 roku – informował na sesji Zając. 

Powiat posiada już opracowaną dokumentację na przebudowę drogi powiatowej w Janostrowie (długość 500 m). Teraz urzędnicy skupią się na pozyskaniu niezbędnego dofinansowania na prace budowlane.  Tematem często postulowanym przez radnych z Dubienki była zmiana organizacji ruchu na odcinku Dryszczów-Stanisławów-Dubienka. Radny zapewnił, że zarząd wie o tym miejscu i podjął niezbędne kroki. 

-  W ramach projektu, mam nadzieję, już jesienią 2022 r., pojawi się nowe oznakowanie poziome drogi, dzięki czemu będzie bezpieczniej – zapewnia radny.

Punkt zasadniczy obrad, a więc podjęcie uchwał w sprawie udzielenia wójt Krystyny Deniusz-Rosiak wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu, został zrealizowany bez większych przeszkód i oba dokumenty zostały przegłosowane ilością 9 głosów ZA. 

Radni nie zabierali co prawda głosu w debatach nad raportami, ale kolejne punkty obrad ujawniły kwestie, z którymi się borykają. 

Czytaj także: Gm. Dubienka. Zabytkowa cerkiew znów służy wiernym

- Chciałbym zapytać o dostęp do wody w Uchańce. Obecnie poziom w tamtejszych studniach sięga zaledwie 30 cm. Niedługo będę chyba musiał zabiegać u pani wójt o podstawienie beczkowozu - zgłaszał w swoim zapytaniu radny Henryk Hryniuk. 

Radni nie mogą pogodzić się z tym, że środki w ramach II edycji Polskiego Ładu, jakie udało się pozyskać gminie (ok. 4,7 mln zł), zostaną przeznaczone na inwestycje drogowe, a nie uregulowanie kwestii wodociągowych w miejscach takich, jak Uchańka.

- Będziemy poszukiwali rozwiązań, które pozwolą na pozyskanie środków na "wodę". Wiem o tych problemach, ale tymczasem musimy zająć się drogami, ponieważ tylko na to możemy wydatkować otrzymane środki - tłumaczyła wójt Deniusz-Rosiak. 

Wątpliwości radnego Hryniuka wzbudziła również nieobecność klasy mundurowej podczas obchodów 230. rocznicy bitwy pod Dubienką.

- Była, owszem, pani dyrektor liceum, ale dlaczego nie było uczniów? Poza tym nie było też sztandaru ze szkoły podstawowej - zauważył Hryniuk. 

- Wystawienie reprezentacji z liceum leżało w gestii dyrekcji, nie miałam na to wpływu. Jeśli chodzi o sztandar ze szkoły podstawowej, to dzieci były akurat na wycieczce szkolnej, więc praktycznie nikt nie był w stanie się stawić - odpowiedziała radnemu wójt. 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama