Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Dubienka. Zabytkowa cerkiew znów służy wiernym

Podczas prawosławnych obchodów Święta Zesłania Ducha Świętego, arcybiskup lubelski i chełmski Abel dokonał ponownego wyświęcenia cerkwi w Dubience. Świątynia została oddana wiernym po remoncie.
Gm. Dubienka. Zabytkowa cerkiew znów służy wiernym

Program uroczystości otworzyło nabożeństwo dziękczynne związane z pomyślnym zakończeniem remontu obiektu. Wszystkie prace prowadzone w obiekcie odbywały się w ramach wspólnego projektu "Remont zabytkowych cerkwi w Uhrusku, Chełmie i Dubience". Prawosławnego hierarchę wspomagali w odprawianiu modlitw duchowni z dekanatów chełmskiego i zamojskiego.

- To, że udało się z powodzeniem ukończyć wszystkie prace remontowe, to wielkie dzieło Bożej opieki. Cerkiew św. Trójcy będzie mogła ponownie służyć wiernym wspólnoty prawosławnej z Dubienki i okolic - mówił arcybiskup Abel. - To swoisty cud, który wydarzył się na naszych oczach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w remont obiektu: władzom samorządowym, duchowieństwu oraz Fundacji Dialog Narodów - dodał.

Historia budynku wpisuje się w tragiczne losy regionu. Cerkiew była latami zaniedbywana i popadała stopniowo w ruinę. Służyła jako magazyn i zaplecze szkolne.

Zgromadzeni podczas uroczystości uczcili również śp. Dymitra Demczuka, wieloletniego dyrygenta parafii prawosławnej w Sosnowcu, którego losy były związane również z Dubienką. Duchowni podkreślali, że Demczuk był postacią niezwykle zasłużoną dla wspólnoty prawosławnej w Polsce. Edukację muzyczno-teologiczną odbierał w Poczajowie i Jabłecznej. Przez całe życie służył swoją wiedzą na rzecz rozwoju kultury sakralnej. 

Wspólnota zgromadzonych na uroczystościach miała również okazję, by wysłuchać koncertu muzyki prawosławnej. Za jego przygotowanie odpowiadały parafia prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie oraz władze samorządowe. Mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje umiejętności zaprezentowały dwa chóry: zespół wokalny prawosławnej młodzieży z Ukrainy MYR pod kierownictwem lektora Iwana Natiażko oraz chór Chełmskiej Akademii Muzyki Cerkiewnej prowadzony przez Adama Tomaszewskiego. Artyści zaprezentowali m.in. utwory skomponowane przez Demczuka. 

Czytaj także:

 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama