Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Gm. Rejowiec Fabryczny. Absolutorium i wotum zaufania dla wójta Krupy

Gmina zabiega o inwestorów, ale nowych miejsc pracy brak. Szkoły są zadbane, ale nie ma się kto w nich uczyć. Stan gminnej kasy jest zadowalający, co pozwala myśleć o inwestycjach w infrastrukturę. To najważniejsze wnioski po lekturze dokumentu.
Gm. Rejowiec Fabryczny. Absolutorium i wotum zaufania dla wójta Krupy

Asfalt, beton i drewno - czym "stoi" Rejowiec Fabryczny?

Od wielu lat samorząd stara się zabiegać o to, by gminne tereny były atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Środkiem do osiągnięcia tego celu ma być m.in. systematyczne włączanie poszczególnych działek w obszar specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie gmina należy do dwu takich podmiotów. Jedną z nich jest Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. W związku z tym na terenie Pawłowa funkcjonują zakłady specjalizujące się w produkcji mas bitumicznych, betonu oraz betonowych prefabrykatów - B.G. Construction Sp. z o.o. oraz  PREF - BET. Przedsiębiorstwo KORPAL zajmuje się natomiast przetwórstwem drzewnym. Poza tym jednym z bardziej znaczących podmiotów jest przedsiębiorstwo transportowe „A & P” Adam Piskała. Od 2018 gmina należy również do struktury Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

Pod koniec 2021 w Rejowcu Fabrycznym zarejestrowanych było w sumie 96 podmiotów gospodarczych. Te pomniejsze zajmują się głównie działalnością handlową, usługami budowlanymi oraz przetwórstwem drzewnym i to właśnie ta branża zatrudnia największą grupę pracowników. Z ustaleń urzędników wynika, że rynek jest "nasycony" i brakuje nowych miejsc pracy, ale cieszy fakt, że liczba osób bezrobotnych systematycznie spada - w roku 2018 były to 283 osoby, a w ubiegłym 225. 

Zaplecze edukacyjne dobre, ale uczniów brak

Optymizmem nie napawają jednak doniesienia o demografii. Od 2019 gmina stale się wyludnia - w 2019 na jej terenie mieszkało 4251 osób, rok później - 4215, a w roku 2021 były to już tylko 4143 osoby. Przyrost naturalny ma od lat ujemny wskaźnik. Wydaje się również, że lokalne przedsiębiorstwa nie są w stanie zatrudnić już większej ilości pracowników, a brak nowych propozycji zmusza osoby młode do poszukiwania warunków do życia w innych regionach. 

Jeśli idzie o tendencje spadkowe, to tym uległy również lokalne placówki oświatowe. Co prawda w tych prowadzonych przez samorząd spadek ten jest niewielki, ale trend utrzymujący się w placówkach niepublicznych każe już zadać pytanie o przyczyny tego stanu. Do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kaniem uczęszczają jedynie uczniowie z klas I-III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego. W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej nie funkcjonuje w ogóle klasa V. Młodzież mimo iż mało liczna, to może jednak uczyć się w zadbanych budynkach z dobrym zapleczem technicznym. Przy szkole podstawowej w Lisznie funkcjonuje pełnowymiarowa sala gimnastyczna. W Pawłowie i Wólce Kańskiej sale gimnastyczne są niewymiarowe, natomiast w Krasnem znajduje się sala rozruchowa o pow. 45m2 . Przy wszystkich szkołach działają boiska trawiaste, a przy szkole w Pawłowie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Przy szkołach w Lisznie i Pawłowie funkcjonują stołówki, które zapewniają wyżywienie dla pozostałych szkół na terenie gminy.

Finanse

Stan gminnej kasy wydaje się być zadowalający. Ogólne dochody były wyższe w stosunku do tych z roku 2020 o ponad 2 mln złotych i wyniosły ok. 26 300 000 zł. Wydatki natomiast ukształtowały się na poziomie 21 483 970,82 i były mniejsze od tych z roku 2020 o ok 4 mln złotych. Per saldo gmina zakończyła rok z kwotą 4 900 000 na plusie. Dodatkowo bieżące potrzeby inwestycyjne wspierane są kredytami, których pozostało do spłacenia ok 6 400 000 zł. Harmonogram dowodzi jednak, że pożyczki nie wpływają na płynność finansową jednostki, a spłaty dokonywane są regularnie. 

Działania inwestycyjne

Miniony rok oznaczał dla władz gminy wytężone działania na rzecz poprawy infrastruktury drogowej. Skupiono się na trzech głównych zadaniach: przebudowie drogi gminnej w Pawłowie (prace kosztowały ok. 400 000 zł), przebudowie drogi gminnej w Krasnem (całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 171 000 zł) oraz przebudowie drogi gminnej w Wólce Kańskiej-Kolonii (w tym przypadku wydano kwotę ok. 1 350 000 zł). 

Na czerwcowej sesji absolutoryjnej dokument nie został poddany praktycznie żadnej dyskusji. Radni ocenili, że warto umożliwić wójtowi kierowanie gminą przez kolejny rok.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama