Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 21:16
Reklama

Gm. Fajsławice. „Tu rodziła się Solidarność rolników”

To tytuł wystawy, którą od dzisiaj można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach. Jest poświęcona rolnikom, którzy w tamtym regionie walczyli z władzą komunistyczną.
Gm. Fajsławice. „Tu rodziła się Solidarność rolników”
Autor: IPN

Organizatorami tej wystawy jest wójt Janusz Pędzisz, a także Robert Derewenda dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Wojciech Hus - dyrektor GOK w Fajsławicach.

- To właśnie tutaj powstał w1980 roku Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych, który skupiał w owym czasie prawie połowę mieszkańców gminy Fajsławice. Cztery lata później po skardze Józefa Wrońskiego unieważniono wybory do Gminnej Rady Narodowej w Fajsławicach. Był to pierwszy taki przypadek w historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. To podstawa, którą należy pielęgnować, przypominać, a także jest to piękna lekcja patriotyzmu i nauki historii - mówi wójt Janusz Pędzisz.

Podczas wydarzenia Adam Polski - prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic bedzie opowiadał o działalności NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność' w Fajsławicach. Z kolei Michał i Maciej Stępniakowie przedstawią prezentację multimedialną pod tytułem „Aresztować Janusza Henryka Stępniaka”, który był działaczem społecznym i senatorem z Fajsławic.

Otwarcie wystawy zpalanowano o godz. 13. Będzie można ją oglądać do końca czerwca br.

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. Od samego początku wspierali ją polscy rolnicy. Rejestrując NSZZ „Solidarność”, komuniści nie zgodzili się na rejestrację podobnego związku rolników. Jego statut został złożony w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie już 24 września 1980 r.

Wśród najważniejszych postulatów ludności wiejskiej znalazły się

– prawo do swobodnego zrzeszania się w niezależnych związkach zawodowych

– poszanowanie przez komunistyczne władze prawa do własności ziemi

– swobodny obrót własnością ziemską

– zrównanie w prawach gospodarstw rolników indywidualnych z uprzywilejowanymi dotąd państwowymi gospodarstwami rolnymi (PGR)

– ujednolicenie praw socjalnych na wsi i w mieście

– reforma szkolnictwa wiejskiego

– poszanowanie wolności religijnej

 

Czytaj także:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama