Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 09:12
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Kierowcy, trzymajcie się za kieszenie! Podwoją się stawki mandatów

We wrześniu zmieni się taryfikator mandatów. Po wakacjach łamiących przepisy kierowców czeka finansowe trzęsienie ziemi. Dla kierowców recydywistów stawki wzrosną podwójnie.
Kierowcy, trzymajcie się za kieszenie! Podwoją się stawki mandatów
Autor: iStock

Według obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku taryfikatora mandatów za przekroczenie prędkości o więcej niż:

- 31 km/h – płacimy 800 zł mandatu,

- 51 km/h –  płacimy 1,5 tys. zł mandatu,

- 71 km/h – płacimy 2,5 tys. zł mandatu.

Co zmieni się we wrześniu?

Jeśli teraz przekroczymy dozwoloną prędkość o więcej niż 71 km/h, zapłacimy 2,5 tys. zł mandatu.

Jeśli powtórzymy to po wejściu w życie już zaostrzonych przepisów, to  jako recydywiści zapłacimy 5 tys. zł.

Jeśli do tego dojdzie inne wykroczenie, kara będzie jeszcze większa. Od września, jeśli okaże się, że kierowca już wcześniej złamał któryś z przepisów ruchu drogowego, stawki zostaną podwojone.

Ile za co?

Za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych (np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu) – recydywiści zapłacą nie 1,5, ale 3 tys. zł.

Za złamanie zakazu wyprzedzania, naruszenie zasad wjazdu na przejazdy kolejowe, niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – recydywiści zapłacą 3 tys. zł.

Ponowne prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu lub np. po psychotropach czy narkotykach – recydywiści zapłacą nie 2,5, ale 5 tys. zł.

Za złamanie zakazu wyprzedzania – recydywiści zapłacą  nie 1, ale 2 tys. zł.

Nowe przepisy wejdą w życie 17 września 2022 roku.

To się nie zmieni

Zamiast mandatu uporczywie łamiący przepisy kierowca może stanąć przed sądem, który dysponuje znacznie potężniejszymi karami finansowymi.  Od 1 stycznia tego roku wysokość grzywny, którą może otrzymać właściciel pojazdu, wynosi nawet 30 tys. zł (od września te stawki pozostaną na tym samym poziomie).

Katalog win, za które można stanąć przed sądem, wygląda następująco?

- prowadzenie pojazdu bez uprawnień - do 30 tys. zł,

- nieudzielenie pomocy ofierze wypadku - do 30 tys. zł,

- prowadzenie pojazdu po alkoholu - do 30 tys. zł,

- spowodowanie kolizji - do 30 tys. zł,

- przekroczenie prędkości - do 30 tys. zł,

- niestosowanie się do znaków, świateł i poleceń osób kierujących ruchem drogowym - do 30 tys. zł,

- niezatrzymanie się do kontroli drogowej - do 30 tys. zł,

- łamanie zakazu wyprzedzania - do 30 tys. zł,

- omijanie opuszczonych zapór kolejowych - do 30 tys. zł,

- tamowanie ruchu - do 5 tys. zł,

- prowadzenie pojazdu niemechanicznego bez uprawnień - 1,5 tys. zł.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dod. 09.06.2022 16:44
BRAVO !! SUPER !!

KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama