Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Boruń. Gospodynie i mieszkańcy zadbali o pamięć ofiar dwóch wojen światowych

Z inicjatywy członkiń koła gospodyń w Boruniu odnowiony został cmentarz wojenny w ich miejscowości. Zwieńczeniem prac było odsłonięcie nowej tablicy ufundowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej. Teren wokół mogiły uporządkowało Nadleśnictwo Chełm.
Boruń. Gospodynie i mieszkańcy zadbali o pamięć ofiar dwóch wojen światowych
Autor: Fot. KGW Boruń

W lesie znajduje się mogiła poległych w walkach w lipcu 1914 roku, gdy Niemcy i Austriacy próbowali utrudnić przemarsz wojsk rosyjskich. Miejscem największej bitwy były pola folwarku Boruń. Walki trwały dwa tygodnie i doprowadziły do zniszczenia miejscowości. Także kolejna wojna przyniosła wiele ofiar, z których część również spoczywa w mogile w Boruniu.

- Są tam szczątki poległych w czasach pierwszej i drugiej wojny światowej. Po wyzwoleniu ciała zbierane były z okolicznych pól i ludzie chowali je na tym cmentarzu. Na tablicy jest informacja, że to dom żołnierzy różnych narodowości - mówi Grażyna Kielech, sołtyska i przewodnicząca KGW w Boruniu.

Fot. KGW Boruń

 

O tych tragicznych wydarzeniach podczas uroczystości przypomniał wójt Siennicy Różanej. Zauważył, że zaangażowanie Polaków na frontach pierwszej wojny światowej jest jedną z najczęściej pomijanych kart historii. Wśród powodów wymienił fakt, że w okresie toczących się walk Polski nie było na mapie świata, ale żołnierze polskiego pochodzenia walczyli w armiach wszystkich zaborców. Szacuje się, że w latach 1914-1918 łącznie w armii niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej służyło około trzech milionów Polaków, z których 530 tysięcy zginęło.

- Nikt z nas nie chce wojny, która jest zawsze wielką tragedią. Niesie za sobą olbrzymią liczbę ofiar i ludzkich nieszczęść. Nikt nie wie tego lepiej od nas, Polaków, tak mocno doświadczonych w swojej historii takimi działaniami. Dlatego z niepokojem obserwujemy sytuację za naszą wschodnią granicą, niosąc jednocześnie pomoc uchodźcom z Ukrainy - mówił Leszek Proskura, wójt gminy Siennica Różana.

Wśród gości był między innymi 97-letni kombatant Julian Kubina z gminy Siennica Różana. Podczas uroczystości były widowiskowe pokazy konne członków Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej oraz Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego Stajnia Mafia. Część artystyczną i poczęstunek przygotowały gospodynie z Borunia.

 

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama