Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:49
Reklama

Kiedy wypłata 14 emerytury? Szybciej, niż sądzisz

Nie jesienią, jak w ubiegłym roku, ale jeszcze latem emeryci i renciści mogą liczyć na 14 emeryturę. Więcej osób ma też otrzymać pełną kwotę.
Kiedy wypłata 14 emerytury?  Szybciej, niż sądzisz
Autor: iStock

„Trzynastkę”, która jest zagwarantowana ustawowo, otrzymuje każdy senior i rencista. Ale nie tylko, bo pieniądze wpływają na  konto każdego, kto pobiera:

  • emeryturę,

  • rentę,

  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,

  • świadczenie Mama 4 plus,

  • świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,

  • renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

W tym roku to świadczenie wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

„Czternastka” nie ma takiego umocowania w przepisach. Po raz pierwszy została wypłacona w ubiegłym roku. Miała być już na stałe, ale potem decyzje się zmieniały. W końcu jednak premier zdecydował, że w tym roku dodatkowe pieniądze także będą. Otrzymają je te same osoby, które są uprawnione do pobierania 13 emerytury, ale na trochę innych zasadach.

Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś ma więcej, to świadczenie zostanie pomniejszane według zasady: złotówka za złotówkę.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że tym roku próg finansowy zostanie podniesiony do 3100 zł brutto. Gdyby tak się stało, to pełną „czternastkę” otrzyma więcej osób. W sumie dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 7,8 mln osób pełną kwotę.

Kiedy pieniądze zostaną wypłacone? W ubiegłym roku była to jesień. W tym...

„Rząd zaproponował, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r. Decyzje w sprawie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wyda Zakład Ubezpieczeń Społecznych” - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na wykaz prac legislacyjnych rządu.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama