Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Waży się przyszłość pomnika przy Czworoboku. Zadecyduj o jego losie

Mieszkańcy Włodawy mogą się wypowiedzieć w sprawie przyszłości kontrowersyjnego pomnika stojącego przy Czworoboku. Głosować można w urzędzie lub za pośrednictwem Internetu do 16 maja.
Waży się przyszłość pomnika przy Czworoboku. Zadecyduj o jego losie

- W ostatnim czasie we Włodawie rozgorzała dyskusja na temat dalszego losu pomnika znajdującego się w zabytkowym centrum miasta. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele opinii w tej sprawie. Towarzyszące wymianie poglądów emocje są bardzo duże. Doszło nawet do prób niszczenia pomnika. Aby zapobiec dalszym podziałom społeczności naszego miasta, przygotowana została ankieta, dzięki której będziecie Państwo mogli wyrazić swoją opinię w tej sprawie - zdecydował burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Karty do głosowania dostępne są w Urzędzie Miejskim we Włodawie. Głosować można również za pośrednictwem ankiety internetowej (https://ankieta.wlodawa.eu). Na karcie do głosowania znajdują się dwa pytania:

1. Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. czworoboku we Włodawie powinien pozostać w obecnym kształcie w tym samym miejscu?

2. Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. czworoboku we Włodawie powinien zostać zdemontowany, a na jego miejscu posadowiony nowy pomnik poświęcony tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej?

Udział w ankiecie mogą wziąć wyłącznie mieszkańcy Włodawy. Każdy zobowiązany jest do wypełnienia znajdujących się na karcie danych adresowych w celu zapewnienia bezstronności i obiektywizmu. Do ankiety dołączone zostały materiały dotyczące historii powstania oraz funkcjonujących na przestrzeni lat nazw pomnika.

- Jestem przekonany, że lektura tych dokumentów pozwoli każdemu z Państwa na wyrobienie własnego zdania w sprawie przyszłości pomnika. Niewątpliwie zabytkowe centrum naszego miasta jest dobrą lokalizacją dla miejsca pamięci. Otwartą kwestią pozostaje jego forma. Dlatego też zamiast całkowitej likwidacji pomnika w tym miejscu zaproponowaliśmy Państwu utworzenie pomnika poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Na mocy decyzji generała Franciszka Kleeberga w dniach 22-30 września 1939 r. przywrócono administrację państwową II RP na Ziemi Włodawskiej. Tym samym była ona jednym z ostatnich wolnych ziem w czasie kampanii wrześniowej. Ta piękna karta historii z pewnością zasługuje na upamiętnienie - dodaje Muszyński.

 

Czytaj także: Włodawska majówka inna niż zwykle. W strefie objętej zakazem przebywania, turystów jak na lekarstwo


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama