Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:27
Reklama

Jest 140, chcą, żeby było 200 złotych. Drożej zapłacimy za prawo jazdy?

Samorządy apelują o podniesienie opłat egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ile trzeba będzie na to wydać, jeśli ich propozycje zyskają akceptację parlamentarzystów?
Jest 140, chcą, żeby było 200 złotych. Drożej zapłacimy za prawo jazdy?
Autor: iStock

To, ile płaci się za przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy, reguluje ustawa. Zapisane są w niej stawki dla danych kategorii, jakie chce zdobyć egzaminowany. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie mają wyjścia, i muszą się do przepisów zastosować. Co ważne, WORD-y nie są „państwowe” – podlegają marszałkom województw, a ich podstawowym źródłem zarabiania pieniędzy są właśnie pieniądze kandydatów na kierowców.

Sytuacja finansowa WORD-ów jest zła. Zarząd Województw RP wskazuje, że już w 2019 r. większość ośrodków zanotowała straty. Było to blisko 10,4 mln zł w skali kraju. W 2020 r. było jeszcze gorzej – 44 mln zł na minusie, a 2021 r. – 12,9 mln zł pod kreską.

WORD-y notują nie tylko spadki przychodów z działalności egzaminacyjnej (w 2020 r. o 20 procent). Oprócz tego – drożeje paliwo, rosną pensje... To wszystko sprawiło, że samorządy uznały, że trzeba podwyższyć opłaty egzaminacyjne.

Propozycje

 • egzamin teoretyczny – 50 zł (obecnie 30 zł),
 • kategoria AM – 200 zł (obecnie 140 zł),
 • kategorie A1, A2, A – 200 zł (obecnie 180 zł),
 • kategoria B – 200 zł (obecnie 140 zł),
 • kategoria C, a także D – 250 zł (obecnie 200 zł),
 • kategorie C+E, C1+E, D1+E, D+E – 250 zł (obecnie 245 zł),
 • kategorie B1, C1, D1, T – 200 zł (obecnie 170 zł),
 • kategorie B+E – 250 zł (obecnie 200 zł).

Kolejne podwyżki?

Tu trzeba przypomnieć także o postulatach właścicieli stacji kontroli pojazdów. Musi się do niej zgłosić każdy kierowca, żeby auto przeszło badania. Opłata także jest ustalona ustawowo i wynosi:

 • motorower – 50 zł,
 • motocykl – 62 zł,
 • samochód osobowy do 3,5 t – 98 zł,
 • samochód zasilany gazem – 161 zł,
 • samochód osobowy rejestrowany po raz pierwszy w Polsce – 98 zł,
 • taxi – 140 zł,
 • samochód przeznaczony do nauki jazdy – 146 zł,
 • ciągnik rolniczy – 62 zł,
 • przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t dmc – 40 zł,
 • przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 t do 3,5 t dmc – 50 zł.

Branża narzeka, że stawki nie były zmieniane od kilkunastu lat. Dlatego domaga się ich podniesienia.

Czy tak się stanie i stawki opłat zostaną ustawowo zmienione? To zależy już od parlamentarzystów.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama