Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na podatek i przejęcia kont na Facebooku. Oszuści atakują!

Początek roku to czas rozliczeń z fiskusem. Dla przestępców to czas wyłudzania pieniędzy. Nasilają się również próby przejęcia kont w mediach społecznościowych.
Na podatek i przejęcia kont na Facebooku. Oszuści atakują!
Autor: iStock

W tym roku na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 2 maja. Ze względu na możliwy dodatkowy zastrzyk gotówki i nawyk załatwiania na bieżąco swoich spraw wielu z nas już rozliczyło się z urzędem skarbowym. Oszuści wiedząc, że obowiązek ten dotyczy niemal każdego Polaka, również tym razem postanowili wykorzystać okazję i... ruszyli z masową wysyłką fałszywych sms-ów o rzekomej nadpłacie lub niedopłacie podatku, którą oczywiście należy jak najszybciej wyjaśnić.

Tym razem rzadko będą to jednak wiadomości z fałszywym linkiem. Naciągacze wysyłają numer telefonu, pod którym ofiary mogą rzekomo skontaktować się z pracownikiem urzędu skarbowego. Żeby już do końca uśpić czujność atakowanej osoby, połączenie odbiera prawdziwy rozmówca.

– Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości sms do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem urzędu skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon „żywa” osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty na odpowiednie konto – wyjaśnia Maciej Wójcik, starszy specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa Biura Informacji Kredytowej, które opisało sprawę.

W taki sposób niepowołane osoby mogą nie tylko przejąć nasze pieniądze, ale również dane osobowe, które posłużą im np. do zaciągania w naszym imieniu zobowiązań finansowych. BIK podkreśla w swoim komunikacie, że urzędy nigdy nie proszą o podanie danych. Fiskus może przesłać nam oficjalną korespondencję za pośrednictwem poczty lub specjalnego programu do obsługi spraw publicznych ePUAP. Z kolei ewentualną nadpłatę podatku urząd może wypłacić na trzy sposoby: na rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub bezpośrednio w swojej kasie – nie są do tego potrzebne żadne zewnętrzne oprogramowania, do których oszuści mogą próbować nas przekonać.

Masowe przejęcia kont na Facebooku

Portal Niebezpiecznik ostrzega również, że w ostatnim czasie nasiliły się działania cyberprzestępców związane z przechwytywaniem kont przypadkowych użytkowników Facebooka i Twittera. Działanie jest proste: wcześniej hakerzy dokonywali włamań m.in. do sklepów internetowych, skąd pozyskiwali loginy i hasła używane przez klientów. Teraz sprawdzają, czy te same dane mogą posłużyć im do zalogowania się na portale społecznościowe.

Jeśli ktoś używa we wszystkich miejscach w sieci tych samych loginów i haseł, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że hakerzy przejmą jego konto. Żeby temu zapobiec, warto w ustawieniach serwisów włączać opcję tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Nawet jeśli przestępcom uda się pozyskać prawidłowe dane do naszego konta, nie uzyskają do niego dostępu, bo aktywność trzeba będzie potwierdzić dodatkowo kodem z sms-a lub wiadomości e-mail.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama