Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Skanujesz kod i tracisz wszystkie pieniądze

Oszuści znaleźli nowy sposób na kierowanie swoich ofiar do zainfekowanych linków. Chcąc ominąć zabezpieczenia przed spamem, teraz przesyłają informacje zamaskowane kodem QR.
Skanujesz kod i tracisz wszystkie pieniądze
Autor: iStock

Kwadratowe znaczki QR stosowane są powszechnie w celu natychmiastowego otwarcia witryny internetowej po ich przeskanowaniu urządzeniem mobilnym. W wielu przypadkach rozwiązanie to znacznie ułatwia przesyłanie informacji. Możemy np. przejść do witryny ulubionego sklepu i zapoznać się z jego ofertą czy automatycznie wprowadzić do formularza dane pobrane z dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu, kiedy porównujemy oferty ubezpieczeń.

Okazuje się jednak, że prostotę tego narzędzie dostrzegli i wykorzystują również cyberprzestępcy, o czym alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działający przy Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

„Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa na kupującego. Aby dokonać płatności, wymagają użycia kodu QR, gdzie w dalszym etapie zostajemy przekierowani do fałszywej strony banku” – czytamy w jednym z postów na Twitterze.

Eksperci ostrzegają, że – wykorzystując QR – łatwo można zamaskować niebezpieczne linki. Działanie to jest stosowane głównie w portalach ogłoszeniowych i platformach sprzedażowych. Jeśli wpadniemy w sidła przestępców i zeskanujemy kod, zostaniemy przeniesieni do fałszywej strony banku, która rzekomo ma posłużyć nam do odebrania środków od kupującego. Wprowadzając dane do formularza logowania, w rzeczywistości przekażemy je osobom trzecim, które będą mogły wykonywać operacje na naszym rachunku bankowym.

Podobny schemat stosowany jest również w odwrotnej sytuacji – jeśli jesteśmy użytkownikami dokonującymi zakupu, złodzieje będą wymagali od nas zeskanowania kodu w celu dokonania płatności. W ten sposób możemy stracić wszystkie oszczędności w ciągu kilku minut. Dlatego specjaliści apelują, żeby nie skanować kodów z nieznanych nam źródeł.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama