Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rząd dołoży 250 złotych do nowego telewizora

Decyzje już zapadły. Osoby, którym grozi, że stracą sygnał telewizyjny, będą mogły otrzymać od państwa pieniądze na nowy telewizor.
Rząd dołoży 250 złotych do nowego telewizora
Autor: iStock

Chodzi o około 1,8 mln gospodarstw domowych korzystających dziś z cyfrowej telewizji naziemnej. Takie liczby podaje Krajowy Instytut Mediów. Osoby, które do oglądania telewizji korzystają ze starego sprzętu, wkrótce stracą sygnał. Przełączenia na nowy standard nadawania będą przeprowadzane następująco:

  • 28 marca - województwa lubuskie i dolnośląskie,
  • 25 kwietnia - województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, część wielkopolskiego i część mazowieckiego,
  • 23 maja - województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego,
  • 27 czerwca - województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.

Po co ta zmiana?

Przejście na sygnał w technologii DVB-T2 z kodekiem HEVC ma widzom zapewnić dostęp do większej liczby programów w lepszej jakości. Dodatkowo będzie można odbierać telewizję hybrydową HbbTV, czyli użytkownik będzie miał możliwość pozyskania dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Dekoder plus

Wszystkie te usługi będą dostępne wyłącznie dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu. Osoby, które mają starsze odbiorniki, powinny kupić odpowiedni dekoder i podłączyć go do telewizora. Taki sprzęt kosztuje około 200 złotych, a państwo – decyzje też już zapadły – dołoży 100 złotych.

Dofinansowanie przysługuje na gospodarstwo domowe, ale tylko na jedną osobę. Wniosek składa się przez platformę gov.pl lub na poczcie. W taki sposób każda z osób otrzymuje mailem lub wydrukowany kod, z którym idzie się do sklepu po dekoder.

Teraz jednak Ministerstwo Cyfryzacji informuje o poważnej zmianie w tym programie. Rząd już przystał na tę propozycję i będzie można otrzymać więcej pieniędzy. Resort przygotował nowelizację przepisów i zgodnie z nią będzie można wnioskować o 250 złotych.

Program ma być realizowany do końca tego roku. Tak samo jak jego część dotycząca dekoderów.

Telewizor plus

„Nowelizacja jest odpowiedzią na głosy ekspertów, którzy wskazywali, że zaproponowana przez Senat kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca. Dlatego ustanowione zostaną dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów”.

Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do sprzedawców sprzętu, aby nie wykorzystywali okazji i nie podnosili cen telewizorów. Stanowisko zostało wysłane do  firm: Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.

Jak sprawdzić?

Zanim kupi się dekoder lub telewizor trzeba przeskanować sprzęt i dodać nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów.

Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan 21.03.2022 21:54
Czy PIS doplaci za wodoglowie.

jak 21.03.2022 14:15
Można pozazdrościć sprytu rządowi tymi programami. Dadzą kilka zł na dekoder/tv, a za moment przyjdzie wezwanie do płacenia abonamentu rtv ;)

wrrrrrrrrrr 21.03.2022 12:20
Jaką antenę zastosować?

miki 24.03.2022 20:26
antena taka sama jak dotychczas

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama