Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:14
Reklama

Chcieli pomóc Ukrainie. Stracili więcej, niż wpłacili

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygląda się zasadom zbiórek pieniędzy dla Ukraińców. Okazuje się, że nie wszystkie działają w przejrzysty sposób.
Chcieli pomóc Ukrainie. Stracili więcej, niż wpłacili
Autor: Miasto Lublin

W całej Polsce trwa pospolite ruszenie pomocowe. Ludzie przekazują dary rzeczowe uciekinierom z Ukrainy, wysyłają paczki do Ukrainy, oferują uchodźcom przewóz własnymi samochodami i masowo wpłacają pieniądze na organizowane zbiórki. Część tych środków jest wykorzystywanych w Polsce, część trafia na Ukrainę, żeby posłużyły do walki z Rosją.

Okazuje się, że nie każda taka zbiórka działa na przejrzystych zasadach. Dlatego zaczął im się przyglądać UOKiK. Urząd otrzymał skargę od osoby, która wpłaciła pieniądze na jedno z kont podanych w zbiórce udostępnionej na Facebooku. Organizatorem akcji jest organizacja charytatywna.

– Jak twierdzi, nie miał świadomości, że jego konto zostanie pomniejszone nie tylko o kwotę przekazaną w ramach zbiórki, ale także o koszt podwójnego przewalutowania tych środków: ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro – informuje UOKiK. I sprawdza zasady pobierania płatności przez Pay Pal Europe z Luksemburga oraz Meta Platforms z Irlandii, która jest właścicielem Facebooka. To na razie wstępna faza kontroli i chodzi o ustalenie, czy pomagający są właściwie informowani o zasadach zbiórek.

Dlatego szef urzędu Tomasz Chróstny, który w pełni popiera akcje pomocowe, jednocześnie uczula: – Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, żeby konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania.

Jak dobrze pomóc?

  • Sprawdź organizatora zbiórki. Musi to być zaufana organizacja.
  • Zapoznaj się z zasadami zbiórki. Powinny być jasno opisane.
  • Możesz skorzystać z podpowiedzi  zamieszczonych na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl Tam znajdują się informacje o sprawdzonych akcjach pomocowych.
  • Wybieraj pośredników przelewów pieniężnych. Zapoznaj się z ich regulaminami.
  • Zanim zdecydujesz się na przekazanie darów, skontaktuj się z punktem pomocowym lub sprawdź na jego profilu społecznościowym, jakie jest aktualne zapotrzebowanie.
  • Podpisz paczki. Napisz, co jest spakowane i jaka ilość. To bardzo ułatwi pracę osobom segregującym rzeczy w punktach.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama