Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chcieli pomóc Ukrainie. Stracili więcej, niż wpłacili

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygląda się zasadom zbiórek pieniędzy dla Ukraińców. Okazuje się, że nie wszystkie działają w przejrzysty sposób.
Chcieli pomóc Ukrainie. Stracili więcej, niż wpłacili
Autor: Miasto Lublin

W całej Polsce trwa pospolite ruszenie pomocowe. Ludzie przekazują dary rzeczowe uciekinierom z Ukrainy, wysyłają paczki do Ukrainy, oferują uchodźcom przewóz własnymi samochodami i masowo wpłacają pieniądze na organizowane zbiórki. Część tych środków jest wykorzystywanych w Polsce, część trafia na Ukrainę, żeby posłużyły do walki z Rosją.

Okazuje się, że nie każda taka zbiórka działa na przejrzystych zasadach. Dlatego zaczął im się przyglądać UOKiK. Urząd otrzymał skargę od osoby, która wpłaciła pieniądze na jedno z kont podanych w zbiórce udostępnionej na Facebooku. Organizatorem akcji jest organizacja charytatywna.

– Jak twierdzi, nie miał świadomości, że jego konto zostanie pomniejszone nie tylko o kwotę przekazaną w ramach zbiórki, ale także o koszt podwójnego przewalutowania tych środków: ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro – informuje UOKiK. I sprawdza zasady pobierania płatności przez Pay Pal Europe z Luksemburga oraz Meta Platforms z Irlandii, która jest właścicielem Facebooka. To na razie wstępna faza kontroli i chodzi o ustalenie, czy pomagający są właściwie informowani o zasadach zbiórek.

Dlatego szef urzędu Tomasz Chróstny, który w pełni popiera akcje pomocowe, jednocześnie uczula: – Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, żeby konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania.

Jak dobrze pomóc?

  • Sprawdź organizatora zbiórki. Musi to być zaufana organizacja.
  • Zapoznaj się z zasadami zbiórki. Powinny być jasno opisane.
  • Możesz skorzystać z podpowiedzi  zamieszczonych na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl Tam znajdują się informacje o sprawdzonych akcjach pomocowych.
  • Wybieraj pośredników przelewów pieniężnych. Zapoznaj się z ich regulaminami.
  • Zanim zdecydujesz się na przekazanie darów, skontaktuj się z punktem pomocowym lub sprawdź na jego profilu społecznościowym, jakie jest aktualne zapotrzebowanie.
  • Podpisz paczki. Napisz, co jest spakowane i jaka ilość. To bardzo ułatwi pracę osobom segregującym rzeczy w punktach.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama