Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Masz niewykorzystany bon turystyczny? Zapłacisz nim nie tylko za zimowisko

Ważność niewykorzystanych bonów turystycznych została przedłużona. Zbliżające się ferie zimowe to dla wielu rodziców doskonała okazja, aby skorzystać z państwowego benefitu. Przypominamy, komu przysługuje, jak aktywować dodatek i w jaki sposób można go zrealizować.
Masz niewykorzystany bon turystyczny? Zapłacisz nim nie tylko za zimowisko
Autor: iStock

Czym jest Polski Bon Turystyczny?

Dodatek wprowadzony został w Polsce jako wsparcie dla poszkodowanej przez obostrzenia pandemiczne branży turystyczno-hotelarskiej. Z drugiej strony jest to również szansa dla mniej zamożnych rodzin, aby dzieci mogły skorzystać z wypoczynku, który dotychczas nie był w ich zasięgu finansowym. Benefit można zrealizować jedynie na terenie naszego kraju. Lista podmiotów gospodarczych honorujących Polski Bon Turystyczny znajduje się na tej stronie i jest stale aktualizowana. Opłacimy nim również jednodniowe wycieczki wraz z atrakcjami przewidzianymi w danej ofercie.

Komu przysługuje?

PBT przysługuje każdej rodzinie, w której ustalone zostało prawo do pobierania świadczenia „500 plus” oraz dodatku wychowawczego w przypadku rodziny zastępczej, a także m.in. rodzinnego domu dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawczej. Każdy bon przypisany jest do konkretnego dziecka, a jego wartość wynosi 500 zł. Realizacja benefitu nie może być związana z inną osobą niż ta, która otrzymała dofinansowanie. Oznacza to, że dziecko, którego bon zamierzamy wykorzystać, musi fizycznie uczestniczyć w wypoczynku, wycieczce lub atrakcji, za którą będziemy płacić. W przypadku, kiedy beneficjent wychowywany jest przez rodziców w systemie naprzemiennym, każdemu z nich przysługuje połowa wartości dofinansowania. Dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności uprawnione są do skorzystania z dodatkowego świadczenia, również w kwocie 500 zł.

Jak wykorzystać dotację?

Aby aktywować bon, należy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz poprzez niektóre systemy bankowości internetowej. Po uzyskaniu dostępu do konta należy:

1. Wybrać zakładkę „Ogólny”;
2. W lewym menu kliknąć zakładkę „Polski Bon Turystyczny”;
3. Kliknąć zakładkę „Mój bon”;
4. Dwukrotnie potwierdzić dyspozycję klikając przy wybranym dziecku przycisk „Aktywuj bon”.

Aktywacja bonu spowoduje automatyczne wygenerowanie kodu, który należy przedstawić pracownikowi wybranego obiektu. Należy pamiętać, że ważność PBT została przedłużona do 30 września 2022 roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama