Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 06:48
Reklama

Włodawa: Tężnia solankowa w nadbużańskim miasteczku

We Włodawie powstanie tężnia solankowa. Gdzie? To będzie zależało od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Włodawski ratusz chce sfinansować inwestycję z pieniędzy wygranych w rządowym konkursie szczepionkowym na "Najbardziej odporną gminę".
Włodawa: Tężnia solankowa w nadbużańskim miasteczku
Tężnia solankowa nad zalewem w Jacni w gminie Adamów
Autor: UG Adamów

Z tego tytułu do Włodawy wpłynął milion złotych - to nagroda dla miasta za największy w regionie odsetek zaszczepionych przeciw koronawirusowi mieszkańców (52,33 proc. - dane z końca października ubiegłego roku). Pieniądze samorząd może przeznaczyć na dowolny cel związany z zapobieganiem Covid-19 i zwalczaniem skutków pandemii. Na włodawskiej liście znalazła się budowa tężni solankowej, na którą magistrat chce przeznaczyć część wygranej kwoty.

- To jedna z wielu inwestycji, którą planujemy zrealizować w tym roku z myślą o mieszkańcach - zapewnia na miejskim vlogu burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Wstępnie wybrano już lokalizację. Urzędnicy widzieliby tężnię w tzw. Parku Kasztanowym przy cerkwi, który niedawno przeszedł rewitalizację. Parkowy teren został uporządkowany, pojawiły się nowe ławki, alejki i nasadzenia.

- To miejsce wydaje się idealne, ale czy będziemy mogli postawić tam tężnię solankową, będzie zależało od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo to teren objęty nadzorem konserwatorskim - wyjaśnia Leszek Wiatrowski, kierownik wydziału inwestycji i rozwoju urzędu miasta. I dodaje, że jeśli konserwator nie wyrazi zgody, urzędnicy znajdą inną lokalizację.

Ile będzie kosztować inwestycja? - Na razie trudno powiedzieć. Ceny wahają się od 50 tys. do nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od rodzaju i wielkości konstrukcji. Na razie musimy poczekać na to, co powie konserwator - tłumaczy Wiatrowski.

W ostatnich latach tężnie solankowe powstają w wielu polskich miastach, gdzie pełnią funkcje miejskich inhalatorów. Mają je m.in. Warszawa, Łódź, Tychy czy Rybnik. Na Lubelszczyźnie takie obiekty działają w Puławach Świdniku czy Jacni. Wszędzie są chętnie odwiedzane przez mieszkańców, bo działają zbawiennie na górne drogi oddechowe.

- Budowa tężni we Włodawie to doskonały pomysł. Super, że miasto inwestuje i idzie z duchem czasu. To ważne - uważa pani Anna, którą spotkaliśmy w centrum miasta. - Urodziłam się tu i wychowałam, teraz przyjeżdżam do Włodawy w odwiedziny do rodziców. Miasto naprawdę wyładniało. Rozwija się, co widać już na pierwszy rzut oka. W dobie koronawirusa taka tężnia wyjdzie mieszkańcom na zdrowie - kwituje kobieta.

Tężnia solankowa to zwykle drewniana altana – wykonana z drewna sosnowo–świerkowego oraz z wiązek gałązek tarniny, na które spływa woda solankowa. Woda rozbijając się o poszczególne gałązki, tworzy mgłę solankową. W miastach tężnie cieszą się dużą popularnością, bo leczą i orzeźwiają w upały. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat - przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc, ale też nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy, nerwic i alergii. W ciągu godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu jak podczas trzech dni plażowania nad morzem.

Czytaj także z Włodawy: Siostra naszych braci mniejszych

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Irena 12.01.2022 13:55
Dzien dobry. Co do budowy tężni---- to wspaniała wiadomość. A miejsce w parku przy cerkwi też dobrze wybrane. Pozdrawiam.

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama