Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:49
Reklama

To będzie rok na zmianę pracy. W jakiej branży szukać zatrudnienia?

Pracodawcy są w trudnej sytuacji, a w znacznie lepszej pracownicy. Mogą przebierać w ofertach i śmiało walczyć o wyższe zarobki.
To będzie rok na zmianę pracy. W jakiej branży szukać zatrudnienia?
Autor: iStock

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,4 procent i była niższa niż miesiąc wcześniej 0,1 pkt procentowy. Oznacza to, że bez zatrudnienia jest 900 tys. Polaków. Zaskakujący jest także fakt, że takie dane dotyczą okresu jesienno-zimowego, kiedy z reguły w urzędach pracy rejestruje się więcej osób. Wynika to zakończenia okresu prac sezonowych i przestoju w budowlance. Teraz jednak takiej tendencji nie ma.

Co więcej, Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie, w którym eksperci przewidują zmiany gospodarcze w 2022 roku, zwiastuje, że stopa bezrobocia powinna spaść do 5 procent. To wskaźnik niższy niż przed pandemią koronawirusa. „Dalsze spadki nastąpią w 2023 r., chociaż ich skala będzie umiarkowana. Silniejszym spadkom bezrobocia sprzyja przechodzenie na emeryturę większej liczby starszych pracowników – część bezrobotnych zastąpi pracowników osiągających wiek emerytalny, a część przejdzie do bierności zawodowej” – podaje PIE i prognozuje, że w gospodarce ma się pojawić około 80 tys. nowych etatów.

Oznacza to zatem, że pracownicy będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia. Gdzie szukać pracy? Eksperci wymieniają kilka branż. Wśród nich jest IT, która od lat cierpi na deficyt pracowników. Potrzebni są i będą także osoby do sektora telekomunikacji, produkcji przemysłowej oraz nadal pracownicy niższego szczebla, ale z konkretnym wykształceniem:

  • Hydraulicy,
  • Murarze,
  • Glazurnicy,
  • Elektrycy,
  • Tynkarze.

Duże zapotrzebowanie występuje w logistyce, a konkretnie w firmach kurierskich. Ma to związek z silnym rozwojem sektora e-comerce, czyli zakupów przez Internet. Polacy w sieci kupują coraz więcej, a ktoś te przesyłki musi dostarczyć. W okresie świąteczno-noworocznym wyraźnie było widać deficyty w tej branży, kiedy klient na zamówioną przesyłkę musiał czekać dłużej niż zwykle.

Poszukiwani są także pracownicy do magazynów. Polska staje się na tym polu potężnym rynkiem. Miniony rok był pod tym względem rekordowy, a powierzchnia magazynowa liczy już 23 mln metrów kwadratowych. Przy czym pustostany to mniej niż 5 procent. Szacunki wskazują, że tylko w ciągu pierwszego sześciu miesięcy tego roku zostanie osiągnięty poziom 25 mln mkw.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja w gastronomii i hotelarstwie. Właścicielom takich obiektów trudno jest cokolwiek planować przez niestabilną sytuację pandemiczną i groźbę wprowadzania kolejnych obostrzeń sanitarnych.

Cała ta sytuacja stawia pracodawców w trudnej sytuacji, a pogarsza ją presja płacowa. Pracownicy chcą zarabiać coraz więcej, a cześć z nich (około 2 mln osób w całej Polsce) wręcz musi otrzymywać wyższą pensję przez zwiększenie ustawowej płacy minimalnej. Nie bez znaczenia jest także inflacja i wzrost cen towarów i usług.

„Taka pętla to składowa dwóch czynników. Pierwszym jest niedobór pracowników, który skutkuje wzrostem kosztów pracy i podwyżkami cen. Drugim jest presja na podwyżki wynikająca z oczekiwania wysokiej inflacji” – opisuje Polski Instytut Ekonomiczny.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama