Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Fajsławice: Odkryli nieznane cmentarzysko

Czy ekshumowane ludzkie szczątki to innowiercy lub ofiary epidemii? - Potrzebne są dalsze badania, aby to zweryfikować - mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.
Gm. Fajsławice: Odkryli nieznane cmentarzysko
Autor: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Na ludzkie kości natrafiono w trakcie przebudowy drogi powiatowej w Siedliskach Drugich. Zarządzono w związku z tym wykopaliskowe badania archeologiczne, którymi kierował Michał Kubera z Lubartowa. W rejonie ujawnionego starego cmentarzyska, w sześciu jamach grobowych zachowały się części szkieletów osób dorosłych oraz dwojga dzieci.

Mimo dużego zniszczenia cmentarza ustalono, iż były to groby pojedyncze. Zmarłych układano na wznak, z głową na zachód lub północny zachód. Ciała dzieci miały ręce zgięte w łokciu i ułożone na klatce piersiowej. Nie było śladów trumien.

- Źródła archiwalne nie wspominają o cmentarzu lub świątyni w bliskim sąsiedztwie badanego terenu w Siedliskach Drugich. Na mapach Heldensfelda z lat 1801-1804 miejsce to oznaczone jest krzyżem, którego na późniejszych mapach już nie naniesiono. Obecnie na terenie posesji znajduje się drewniany krzyż - informuje Paweł Wira.

Autorzy badań wysuwają dwie hipotezy. Jedna z nich wiąże cmentarz z obecnością w Siedliskach i okolicy braci polskich, którzy w tym miejscu mogli chować swoich zmarłych. Wspólną cechą nekropolii ariańskich było ich sytuowanie na wzniesieniach i z dala od ludzkich siedzib. W miejscowej tradycji nie są jednak znane przekazy o mogile ariańskiej.

Z kolei drugą przyczyną powstania w tym miejscu cmentarza mogła być zaraza wśród mieszkańców Siedlisk. W takiej sytuacji cmentarz zakładano również z dala od terenów zasiedlonych, zaś miejsce upamiętniano krzyżem.

- Na obecnym etapie nie jest możliwe określenie czasu powstania i zasięgu odkrytego cmentarza. Przy szkieletach nie odnaleziono również żadnych artefaktów, rzeczy osobistych i symboli religijnych. Ekshumowano tylko pochówki, które były w pasie drogowym, a na które natrafiono przypadkowo. Autorzy badań za bardziej prawdopodobną uznają koncepcję ariańsko-protestancką i datują cmentarzysko na okres między drugą połową szesnastego wieku a połową osiemnastego wieku - dodaje kierownik chełmskiej delegatury WUOZ w Lublinie.

Śledztwo w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków krasnostawska prokuratura umorzyła. Z ustaleń biegłych wynika, że część zabezpieczonych kości należała do kobiety i dziecka o nieustalonej płci. Szczątki znajdowały się w ziemi co najmniej 50 lat, a poza uszkodzeniami spowodowanymi przez koparki nie miały innych mechanicznych urazów.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama