Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 19:54
Reklama

Chełm: Oznakują ośrodek w alfabecie Braille'a

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie jest jednym z laureatów konkursu pod hasłem "Właściwe drzwi", organizowanego przez Fundację Prowadnica. Dzięki temu już wkrótce w budynku tej placówki pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille'a.
Chełm: Oznakują ośrodek w alfabecie Braille'a

W ubiegły wtorek umowę na realizację tego zadania dyrektor chełmskiego MOPR Anna Szalast podpisała z Dawidem Pieperem, prezesem fundacji Prowadnica. W podpisaniu dokumentów uczestniczyły także Monika Kaźmierczak, członek zarządu MOPR i Marzena Szkałuba, pełnomocniczka dyrektor do spraw osób niepełnosprawnych.

- Bardzo się cieszymy i podejmujemy wyzwanie - chcemy uczynić nasze usługi coraz bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością - podkreśla dyrektor MOPR.

W budynku zamontowanych zostanie sto tabliczek z brajlowskim oznakowaniem przestrzeni, zgodnie z wcześniejszą analizą potrzeb. Będą one wykonane z wykorzystaniem polskiej specyfikacji zapisu brajlowskiego, w systemie sześciopunktowym, bez kontrakcji.

Konkurs “Właściwe Drzwi” pokazał, jak dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie tematyka dostępności przestrzeni publicznej dla osób niewidomych. Zgłosiło się wiele instytucji administracji, oświaty, kultury fizycznej czy religii. Jak czytamy na stronie fundacji, „podjęcie decyzji było bardzo trudne”.

Fundacja Prowadnica wspomaga osoby niewidome na drodze do samodzielności, dba o wymianę doświadczeń, pośredniczy w kontaktach z instytucjami. Prowadnica to ścieżka dostępu lub ścieżka prowadząca. Spotkać ją można głównie na dworcach, ulicach, w niektórych budynkach użytku publicznego. Ma postać poziomych, wypukłych „linii” i znacznie wpływa na bezpieczeństwo i komfort samodzielnie poruszających się niewidomych. Dawid Pieper, założyciel fundacji przez całe życie udowadnia, że brak wzroku nie wyklucza posiadania wielu różnych zainteresowań. Interesuje się fizyką, kosmosem, rakietnictwem. Jest też miłośnikiem literatury.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama