Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 15:15
Reklama Reklama firmy Pomix

Segregacja sanitarna bez podstaw prawnych. Ministerstwo nie widzi problemu

Przedsiębiorcy czekali na rozporządzenie, które dałoby im podstawę prawną do weryfikowania certyfikatów COVID-19. Dokument ten ma zagwarantować osobom zaszczepionym, że nie będą wliczane w limity m.in. w restauracjach i hotelach. Choć akt został wydany, w rzeczywistości podstawa prawna nie zmieniła się.
Segregacja sanitarna bez podstaw prawnych. Ministerstwo nie widzi problemu
Autor: iStock

W związku z czwartą falą pandemii koronawirusa rząd zdecydował się na wprowadzenie w lokalach usługowych limitów ich obłożenia. Np. w restauracjach, barach, kinach i hotelach od dziś możliwe jest przyjęcie 30 proc. gości. Ograniczenie nie dotyczy tych klientów, którzy okażą dokument potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19. Właściciele lokali pytali jednak, na jakiej podstawie prawnej mogliby wymagać wglądu do „paszportu covidowego”. W tej sprawie we wtorek miało pojawić się rozporządzenie, które uregulowałoby tę niedopowiedzianą wcześniej kwestię.

Rozporządzenie, które nie wprowadza zmian

Usługodawcy oczekiwali w dokumencie zapisu, który dałby im uprawnienie do żądania wprost okazania certyfikatu. Zgodnie z zapowiedziami, w rozporządzeniu pojawiła się rzeczona kwestia, jednak próżno oczekiwać w niej przyzwolenia na tego typu działanie.

„Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19” – czytamy.

W istocie decyzja o okazaniu „paszportu covidowego” pozostaje dobrowolna i zależeć będzie jedynie od klienta. Bez stosownego zaświadczenia osoba taka zaliczana będzie do obowiązujących limitów obłożenia. W przypadku braku miejsc przedsiębiorca powinien odmówić swojemu gościowi wstępu.

Resort zdrowia nie widzi problemu

Cytowany przez portal Puls Medycyny rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz twierdzi, że weryfikacja powinna odbywać się na takich samych zasadach, jak selekcjonowanie klientów dyskotek i innych miejsc pod kątem ubioru.

“Jeżeli przedsiębiorcy, właściciele klubów, dyskotek i różnego rodzaju przybytków nie mają problemu z selekcjonowaniem klientów pod kątem ubioru, to nie widzi problemu, by mogli wymagać certyfikatu covidowego” – czytamy w publikacji wypowiedź przedstawiciela resortu zdrowia.

Swoje stanowisko w tej sprawie ministerstwo ogłosiło również za pośrednictwem Twittera:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama