Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:18
Reklama

Gminy Chełm i Sawin triumfują

Wszystkie 15 samorządów z powiatu chełmskiego otrzymało rządowe pieniądze na zaplanowane inwestycje. Rekordzistą jest gmina Chełm, która na modernizację infrastruktury drogowej dostanie ponad 12 mln. zł. Na drugim miejscu jest Sawin, który na budowę wodociągów zgarnie ponad 11 mln zł.
Gminy Chełm i Sawin triumfują

Trudno w to uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno zagrożona rozbiorami gmina Chełm, znalazła się aż tak wysoko w rankingu rządowym. Dostanie jedną z najwyższych kwot przeznaczonych dla gmin na Lubelszczyźnie.

- To piękna kwota, która oczywiście cieszy. Będziemy mogli przebudować ponad 14 kilometrów dróg na naszym terenie, wybudować nowe łączniki między miejscowościami. Dotyczy to Depułtycz Królewskich, Krzywic, Rożdżałowa, Starych Depułtycz, Uhra, a więc terenów południowej części gminy. Również zostaną przebudowane drogi w Okszowie. To zadanie będziemy realizować w przyszłym roku - mówi wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

Co najważniejsze, projekt ma wysokie 95-proc. dofinansowanie, co oznacza, że gmina Chełm niewiele musi dołożyć do zaplanowanych inwestycji z własnego budżetu - zaledwie nieco ponad 600 tys. zł.

Drugim wygranym jest gmina Sawin, która uzyskała 11,3 mln zł dofinansowania. Środki zostaną przeznaczone na budowę wodociągów. Jak zapowiada wójt Dariusz Ćwir, budowa infrastruktury obejmie miejscowości: Czułczyce, Czułczyce Małe, Hredków, Czułczyce-Kolonia, Krobonosz, Krobonosz – Kolonia, Bukowa Wielka, Łowcza, Łowcza-Kolonia, Malinówka, Tomaszówka i Podpakule.

Spora radość jest też w gminie Białopole, która dostanie dofinansowanie na odnowę centrum Białopola i modernizację wodociągów, a dodatkowo powiat chełmski zdobył pieniądze na odcinkową przebudowę dróg. Z funduszu Polski Ład popłynie tam ponad 13,7 mln zł.

- Po cichu liczyłem, że dostaniemy pieniądze na jeden projekt, a mamy na dwa. Będziemy mieli sporo pracy przy zagospodarowaniu centrum. Planujemy budowę amfiteatru, przebudowę targowiska wraz z budową budynku zasilanego energią solarną, gdzie będą toalety. Przebudujemy też przystanek i zatokę parkingową - chwali się wójt Henryk Maruszewski. Gmina Białopole składała też trzeci wniosek, na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Białopolu. Na razie się nie udało, ale władze gminy liczą na kolejny nabór do Polskiego Ładu.

 

Przyzwoite rozdanie dla większości

Ponad 8 milionów złotych otrzyma gmina Leśniowice. - Wsparcie przeznaczymy na przebudowę infrastruktury drogowej w miejscowościach Wierzbica, Leśniowice – Kolonia i Rakołupy, modernizację Domu Kultury w Leśniowicach i termomodernizację budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. To kolejne, a zarazem rekordowe rządowe wsparcie na inwestycje dla naszego samorządu. Dzięki pozyskanym środkom możemy zmieniać oblicze naszej gminy. Czekają nas inwestycje na niespotykaną wcześniej skalę. Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny nasze pomysły i projekty zostały docenione na szczeblu centralnym. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że dobrze realizujemy nasze zadania – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

Z sukcesu cieszy się też gmina Wierzbica, której przyznano 7 mln 257 tys. zł na budowę dróg gminnych.

- Do końca 2023 roku z tych pieniędzy sfinansujemy dwie drogi w Święcicy o łącznej długości ponad 3,5 kilometra. Bardzo się z tego cieszymy - mówi wójt gminy Bożena Deniszczuk.

Co ciekawe, także mała gmina Dubienka dostanie całkiem spore dofinansowanie - ponad 6,1 mln zł na modernizację ujęć zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz remonty dróg. Do gminy Ruda-Huta z kolei trafi ponad 8,7 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Gmina Wojsławice również będzie dysponowała sporą kwotą - ponad 5,3 mln zł. 

- Złożyliśmy trzy wnioski i wszystkie trzy zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Pierwszy z nich dotyczy poprawy warunków technicznych dróg gminnych na terenie gminy Wojsławice i przewiduje remonty dróg: na ulicy Krasnystawskiej w Wojsławicach, w Wojsławicach Kolonii, Putnowicach Wielkich, Krasnem i Kukawce. Drugi mamy na budowę sieci wodociągowej na ulicy Grabowieckiej, w Kolonii Ostrów i Putnowicach Wielkich oraz wymianę wodomierzy umożliwiających odczyt elektroniczny. Trzeci przewiduje instalację paneli fotowoltaicznych na dziewięciu budynkach komunalnych gminy Wojsławice zużywających najwięcej energii oraz wymianę trzech pieców węglowych na biomasę. To wsparcie pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój gminy Wojsławice oraz zrealizowanie kolejnych zadań oczekiwanych przez naszych mieszkańców - podkreśla wójt Henryk Gołębiowski.

 

Coś nie poszło...

Powodów do zadowolenia nie ma też chełmskie starostwo. Dostało pieniądze tylko na jeden projekt, choć złożyło trzy.

- Nie otrzymaliśmy dofinansowania na dwa projekty drogowe - rozbudowę dróg Busówno Kolonia-Bezek, który opiewał na ponad 29 mln zł, i nie mamy dofinansowania do odcinka drogi Kasiłan-Żmudź i 2 kilometrów drogi w Pobołowicach. Mogliśmy dostać 23 mln zł - mówi z-ca dyrektora wydziału infrastruktury starostwa Diana Kasjan.

Na ten ostatni projekt powiatowy bardzo liczono w gminie Żmudź, która zresztą też nie dostała zbyt wiele pieniędzy. Wpłynie tam 1,2 mln zł na przebudowę dróg w Klesztowie i Żmudzi.

- Składaliśmy tylko jeden wniosek. Byliśmy tylko na ten jeden projekt przygotowani dokumentacyjnie. Dostaliśmy tyle, ile wnioskowaliśmy. Już jesteśmy przygotowani do złożenia wniosku w drugiej edycji rządowego programu. Będziemy aplikować już 9 listopada - mówi wójt Edyta Niezgoda.

Mało na Polskim Ładzie skorzysta też gmina Kamień. Dostanie na przebudowę oczyszczalni ścieków w Kamieniu niemal 2,7 mln zł.

- To było nasze trzecie podejście do przebudowy oczyszczalni. Jest dla nas priorytetem, dlatego nie składaliśmy żadnego innego wniosku, żeby na pewno dostać pieniądze na oczyszczalnię, a nie na coś innego - mówi wójt Dariusz Stocki.

 

Drogi, ścieki, upiększanie

Budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z budową oświetlenia boiska sportowego w Dorohusku, a także przebudowa infrastruktury drogowej to z kolei dofinansowane inwestycje gminy Dorohusk. Łącznie z programu Polski Ład lokalny samorząd otrzymał na ich wykonanie wsparcie w wysokości 6 mln 450 tys. zł.

- Nie mamy jeszcze wytypowanych miejsc, w których stanie nowe oświetlenie. To będziemy dopiero analizować, sprawdzając, w których miejscowościach jest ono najbardziej potrzebne - mówi wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa. - Oczywiście, montowane w nich będzie oświetlenie ledowe. Na tej samej zasadzie wybierzemy drogi, które wymagają naprawy.

Do samorządu w Siedliszczu wpłynie z rządowego programu ponad 1,6 mln zł, które zostaną przeznaczone na kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

- Zamontujemy urządzenie do osuszania osadu, zmodernizujemy przepompownię ścieków, a także zbudujemy nowe odcinki wodociągowe na osiedlu domów jednorodzinnych w naszym mieście - wymienia Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. - Przygotowujemy się już też do kolejnego naboru wniosków, w którym będziemy starali się o fundusze na wymianę wodomierzy.

Samorząd próbował również otrzymać wsparcie finansowe na modernizację drogi w Woli Korybutowej, ale koszt tej inwestycji okazał się zbyt wysoki. Burmistrz zapowiada jednak, że zrobi drugie podejście w kolejnym naborze, w projekcie uwzględniając mniejszą szerokość jezdni, czyli 6 metrów.

Bardzo znaczącą i pilną inwestycję uda się rozpocząć w gminie Rejowiec. Samorząd otrzymał ponad 4,8 mln zł dofinansowania na budowę hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Zawadówce.

- To bardzo nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które z sukcesem działa już m.in. w Dębowej Kłodzie. Wierzymy, że u nas również zda egzamin, szczególnie, że nad projektem pracowali specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - powiedział nam Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. - Można powiedzieć, że tego typu oczyszczalnia wyprzedza czas. Będzie oczyszczała ścieki i wodę opadową. Przyłączone zostaną do niej wszystkie budynki z Zawadówki, a także z tzw. osiedla CPN-owego, które znajduje się przy drodze wojewódzkiej.

Obecnie funkcjonująca oczyszczalnia w Zawadówce nie spełnia już wymogów i wiele wskazuje na to, że wiosną Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wstrzyma jej działanie.

- Zanim ją zburzymy, chcemy wcześniej ulokować nowy obiekt i jak najszybciej rozpocząć jego budowę. Koszt całej inwestycji zapewne przekroczy 5 mln zł, więc będziemy starać się jeszcze o kolejne środki.

W gminie Rejowiec Fabryczny dzięki wsparciu z programu Polski Ład realizowane będą trzy inwestycje. A wsparcie jest bardzo wysokie, ponieważ w sumie wynosi ponad 10,5 mln zł.

- Najwyższe dofinansowanie, bo ponad 7,3 mln zł otrzymaliśmy na przebudowę dróg gminnych i wytypowaliśmy do tego kilka miejscowości dróg - mówi wójt Zdzisław Krupa. - Mowa tu o odcinkach w miejscowościach: Kanie Stacja, Krasne, Wólka Kańska Kolonia, Liszno Kolonia, Kanie i Zalesie Kańskie, z czego najwięcej pieniędzy pochłonie ten w Krasnem. Są to odcinki w różnym stanie technicznym, utwardzone tłuczniem lub gruntowe.

Dwie pozostałe inwestycje to modernizacja infrastruktury wodnej (1,9 mln zł) i modernizacja infrastruktury kanalizacyjnej (1,3 mln zł).

- Mamy trzy ujęcia wody, które były budowane jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku, więc wymagają już rozbudowy lub modernizacji. Są to ujęcia w Lisznie, Wólce Kańskiej Kolonii i Pawłowie - dodaje wójt. - Chcemy zamontować fotowoltaikę, aby zmniejszyć koszty poboru energii. Na ujęciu w Lisznie i Pawłowie planujemy stworzenie dodatkowych zbiorników wodnych, a samym Pawłowie chcemy dobudować także studnię. Na ujęciu w Wólce Kańskiej Kolonii zamontujemy urządzenie do uzdatniania wody do celów bytowych. W ramach dofinansowania chcemy również wdrożyć w gminie system zdalnego odczytu poboru wody.

Miasto Rejowiec Fabryczny otrzymało dofinansowanie na dwie zgłoszone inwestycje. Ponad 2,8 mln zł wsparcia wpłynęło na standaryzację dróg gminnych i infrastruktury technicznej w obszarach strategicznych dla rozwoju gospodarczego miasta. Kolejne 2,7 mln zł zostanie przeznaczonych na zieloną rewitalizację miasta, obejmującą odnowę zabytkowych parków i terenów zielonych.

- Na tych wnioskach najbardziej nam zależało – mówi burmistrz Stanisław Bodys. - W ramach pierwszego przedsięwzięcia planujemy m.in. modernizację wraz z oświetleniem ciągu ulic: Marii Curie-Skłodowskiej i Wschodniej oraz budowę sieci kanalizacyjnej przy ul. Jana Pawła II. Jeśli chodzi o rewitalizację, to mamy już fachowe opracowania, które będą podstawą do projektowania szczegółowych rozwiązań. Mieszkańcy wskazali, co taka rewitalizacja powinna uwzględniać. Chodzi m.in. o urządzenie alejek, nasadzenia drzew, krzewów i bylin oraz usytuowanie małej architektury, w tym ławek. Niezwykle ważne w tym projekcie są dalsze zabiegi pielęgnacyjne zabytkowego drzewostanu i odtworzenie trawników.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama