Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:38
Reklama

Gm. Wyryki: Zamieszkanie wokół leciwego dębu

Ponad 100-letni przydrożny dąb z Suchawy ma szansę zostać pomnikiem przyrody. Wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Gminy w Wyrykach. Nie wszyscy jednak pomysłowi przyklaskują. Według niektórych drzewo trzeba ściąć, bo stanowi zagrożenie.
Gm. Wyryki: Zamieszkanie wokół leciwego dębu

Dąb rośnie na rozstaju dróg, przy kapliczce.

- Jest tu od zawsze. Duży, dostojny, robi wrażenie. Zmierzyliśmy. Ma w obwodzie dokładnie 304 centymetry. Kwalifikuje się i zasługuje na miano pomnika przyrody - mówi Mariola Szajewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Suchawy.

Aby zgłosić drzewo do ochrony pomnikowej, należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta.

- Taki dokument trafił do nas pod koniec września. W mojej trzyletniej kadencji to pierwsza taka sprawa – przyznaje wójt gminy Wyryki Mirosław Torbicz.

Sprawa byłaby prosta, gdyby drzewo rosło na gminnej działce. Niestety, jak się okazało, ten teren ma aż sześciu współwłaścicieli.

- Zapytaliśmy wszystkich, czy wyrażają zgodę na nadanie drzewu statusu pomnika przyrody. Wysłaliśmy oficjalne pisma, czekamy na odpowiedzi – dodaje wójt.

Wśród właścicieli działki zdania są podzielone. Nie wszystkim pomysł przypadł do gustu. Niektórzy uważają, że drzewo trzeba ściąć.

- Nie chcemy robić nikomu na złość ani pozbyć się drzewa, bo to nasze widzimisię. Dąb jest stary, ma sporo suchych gałęzi, stanowi zagrożenie. Drzewo rośni przy drodze, niedaleko jest przystanek, na którym dzieci czekają na autobus do szkoły. Co, jeśli złamana gałąź spadnie na któreś z nich? My za to odpowiemy – usłyszeliśmy od jednego ze współwłaścicieli.

Co teraz? Władze gminy na razie czekają i konsultują sprawę z prawnikiem.

- Musimy poczekać na oficjalne stanowisko wszystkich zainteresowanych. Trudno wyobrazić sobie skuteczną ochronę pomnikowego drzewa wbrew woli i bez współpracy właściciela terenu – przyznaje Mirosław Torbicz.

Pomnik przyrody ustanawiany jest uchwałą rady gminy. Projekt takiej uchwały zwykle jest uzgadniany z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Wcześniej powinny się odbyć oględziny, podczas których określa się stan drzewa.

- Dąb powinien zostać. Przywykliśmy do jego obecności, poza tym ładnie wygląda. Obok stoi przydrożna kapliczka, przy której wiosną odbywają się majówki – usłyszeliśmy od mieszkańców Suchawy. - To piękne, duże drzewo, zasługuje na miano pomnika przyrody, a nie na wycinkę - dodaje Mariola Szajewska.

Jakie drzewo może zostać pomnikiem przyrody?

Przede wszystkim powinno wyróżniać się na tle innych drzew tego samego gatunku. Może być wyjątkowe ze względu na rozmiar, wiek lub walory kulturowe, historyczne czy krajobrazowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska (z dnia 4 grudnia 2017 r.), drzewo mierzone na wysokości 130 centymetrów, powinno posiadać obwód - w przypadku dębu - co najmniej 300 centymetrów.

Teraz czytane: Zginął, gdy wracał do domu

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama