Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Wyryki: Zamieszkanie wokół leciwego dębu

Ponad 100-letni przydrożny dąb z Suchawy ma szansę zostać pomnikiem przyrody. Wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Gminy w Wyrykach. Nie wszyscy jednak pomysłowi przyklaskują. Według niektórych drzewo trzeba ściąć, bo stanowi zagrożenie.
Gm. Wyryki: Zamieszkanie wokół leciwego dębu

Dąb rośnie na rozstaju dróg, przy kapliczce.

- Jest tu od zawsze. Duży, dostojny, robi wrażenie. Zmierzyliśmy. Ma w obwodzie dokładnie 304 centymetry. Kwalifikuje się i zasługuje na miano pomnika przyrody - mówi Mariola Szajewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Suchawy.

Aby zgłosić drzewo do ochrony pomnikowej, należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta.

- Taki dokument trafił do nas pod koniec września. W mojej trzyletniej kadencji to pierwsza taka sprawa – przyznaje wójt gminy Wyryki Mirosław Torbicz.

Sprawa byłaby prosta, gdyby drzewo rosło na gminnej działce. Niestety, jak się okazało, ten teren ma aż sześciu współwłaścicieli.

- Zapytaliśmy wszystkich, czy wyrażają zgodę na nadanie drzewu statusu pomnika przyrody. Wysłaliśmy oficjalne pisma, czekamy na odpowiedzi – dodaje wójt.

Wśród właścicieli działki zdania są podzielone. Nie wszystkim pomysł przypadł do gustu. Niektórzy uważają, że drzewo trzeba ściąć.

- Nie chcemy robić nikomu na złość ani pozbyć się drzewa, bo to nasze widzimisię. Dąb jest stary, ma sporo suchych gałęzi, stanowi zagrożenie. Drzewo rośni przy drodze, niedaleko jest przystanek, na którym dzieci czekają na autobus do szkoły. Co, jeśli złamana gałąź spadnie na któreś z nich? My za to odpowiemy – usłyszeliśmy od jednego ze współwłaścicieli.

Co teraz? Władze gminy na razie czekają i konsultują sprawę z prawnikiem.

- Musimy poczekać na oficjalne stanowisko wszystkich zainteresowanych. Trudno wyobrazić sobie skuteczną ochronę pomnikowego drzewa wbrew woli i bez współpracy właściciela terenu – przyznaje Mirosław Torbicz.

Pomnik przyrody ustanawiany jest uchwałą rady gminy. Projekt takiej uchwały zwykle jest uzgadniany z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Wcześniej powinny się odbyć oględziny, podczas których określa się stan drzewa.

- Dąb powinien zostać. Przywykliśmy do jego obecności, poza tym ładnie wygląda. Obok stoi przydrożna kapliczka, przy której wiosną odbywają się majówki – usłyszeliśmy od mieszkańców Suchawy. - To piękne, duże drzewo, zasługuje na miano pomnika przyrody, a nie na wycinkę - dodaje Mariola Szajewska.

Jakie drzewo może zostać pomnikiem przyrody?

Przede wszystkim powinno wyróżniać się na tle innych drzew tego samego gatunku. Może być wyjątkowe ze względu na rozmiar, wiek lub walory kulturowe, historyczne czy krajobrazowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska (z dnia 4 grudnia 2017 r.), drzewo mierzone na wysokości 130 centymetrów, powinno posiadać obwód - w przypadku dębu - co najmniej 300 centymetrów.

Teraz czytane: Zginął, gdy wracał do domu

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama