Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:51
Reklama

Ze szlabanem na bakier

Tak źle jeszcze nigdy nie było. Polscy kierowcy coraz częściej ignorują sygnały świetlne i opadające szlabany na przejazdach kolejowych. To powoduje, że w tych miejscach rośnie liczba śmiertelnych wypadków, co sprawia, że nasz kraj znajduje się na szarym końcu w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa. Być może do prawidłowych zachowań kierowców skłonią wyższe kary. Nowy taryfikator zacznie obowiązywać od grudnia.
Ze szlabanem na bakier

Jak wynika z danych PKP PLK, jeszcze przed 2020 r. liczba incydentów na przejazdach drogowo-kolejowych nie przekraczała 200. I choć wydawałoby się, że pandemia powinna wpłynąć na zmniejszenie ruchu, to już w 2020 r. takich zdarzeń było ok. 350. Ten wzrost jest o tyle niepokojący, że do końca sierpnia tego roku odnotowano ponad 400 wypadków, co oznacza, że do końca grudnia ich  liczba może przekroczyć pół tysiąca. Tak źle, jak w Polsce, nie jest w żadnych innym kraju Unii Europejskiej.

Skąd w naszych kierowcach takie zamiłowanie do igrania ze śmiercią? Przyczyna jest prozaiczna, a mianowicie pośpiech i brak cierpliwości. Łamanie przepisów można zauważyć chociażby na przejeździe Chełm Miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu. Część kierowców widząc czerwone sygnały i opadające rogatki, woli dodać gazu, niż zatrzymać się i poczekać kilka minut, by kontynuować jazdę.

Takie zachowania są oczywiście karane. Obecnie, objeżdżanie opuszczonych zapór lub wjechanie na przejazd podczas podnoszenia albo opuszczania szlabanu grozi mandatem w wysokości 300 złotych. Z kolei wyprzedzanie na torowisku bądź bezpośrednio przed nim uszczuplić portfel kierowcy o kolejne 300 złotych i 5 punktów karnych. W sytuacji spowodowania poważnego zagrożenia sprawa nie zakończy się już mandatem, tylko skierowaniem jej do sądu. Od pierwszego grudnia taryfikator mandatów znacznie się zaostrza, co może ostudzi temperament drogowych piratów. Za łamanie przepisów na przejazdach kolejowych będzie groziło aż 15 pkt karnych i co najmniej 1500 zł mandatu.

Teraz czytane: Do więzienia za czołówkę na haju

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama