Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Siennica Różana: Radna broni dworku przed Trzebiatowskim

Czy malarz Janusz Trzebiatowski został honorowym obywatelem gminy niezgodnie z regulaminem przyznawania tego tytułu? Jedna z radnych chce wiedzieć, jakie są jego zasługi dla regionu. Pyta również, dlaczego sala konferencyjna w urzędzie gminy została nazwana jego imieniem bez żadnej uchwały. Wydarzenia te odbyły się przed siedmioma laty, ale - jak się okazuje - wciąż budzą u niektórych spore emocje.
Gm. Siennica Różana: Radna broni dworku przed Trzebiatowskim

Alicja Pacyk napisała kolejny list otwarty do Janusza Trzebiatowskiego. Radna z Zagrody domaga się, aby artysta udowodnił swoje zasługi dla Siennicy Różanej oraz ujawnił wnioskodawcę nadania mu honorowego obywatelstwa. Twierdzi, że szczegółowych informacji na ten temat nie może się doprosić od władz gminy.

Zgodnie z regulaminem nadawania honorowego obywatelstwa, wniosek powinien być przedstawiony w formie pisemnej. Ma zawierać uzasadnienie oraz dane zgłaszającego. Radna twierdzi, że samorząd takim pismem jednak nie dysponuje.

- Nasuwa się więc pytanie, jak to się stało, że otrzymał pan ten zaszczytny tytuł. Nikt nie wie, za co został przyznany i kto zgłosił tę inicjatywę. Jak to się stało, że uchwała została podjęta bez wniosku i zgłaszającego, a co najistotniejsze, z naruszeniem zasad określonych w regulaminie? - zastanawia się Alicja Pacyk.

Radna dodaje, że Trzebiatowski z pewnością wie, kto za tym wszystkim stoi. Ona, może tylko się domyślać, ale dziwi ją, że osoba ta teraz milczy.

- Czy to znaczy, że zrozumiała niewłaściwość swojego postępowania oraz to, że być może nie było z pana strony żadnych wybitnych i trwałych zasług na rzecz rozwoju i promocji gminy? Proszę rozważyć to we własnym sumieniu. Jeżeli moje wnioski są dla pana krzywdzące, proszę przedstawić własną wersję tamtych wydarzeń i określić zasługi, abyśmy wszyscy mieli przeświadczenie, że rzeczywiście zasługuje pan na miano Honorowego Obywatela Gminy Siennica Różana, a brak przestrzegania procedur przewidzianych przepisami regulaminu to tylko uchybienie - pisze w liście otwartym radna z Zagrody.

Pacyk poddaje również w wątpliwość kwestię związaną z nazwaniem sali konferencyjnej urzędu gminy imieniem Trzebiatowskiego. Dziwi ją, że rada gminy nie podejmowała uchwały w tej sprawie. Pytała urzędników, w jakim odbyło się to trybie i w oparciu o jakie przepisy.

- W odpowiedzi otrzymałam, że jedyną informacją w tej sprawie jest wzmianka w protokole obrad sesji rady gminy, podczas której nastąpiło otwarcie sali i nadanie imienia. Ponownie powtarza się więc sytuacja, że nie można określić inicjatora wniosku, trybu procedowania oraz nie wskazano przepisów prawa, jakie stanowiły podstawę tego rodzaju działania. Imię sala ma, był więc ktoś, kto to zainicjował i przeprowadził, ale znów ta osoba, z nieznanych nam pobudek, nie chce albo nie może przyznać się do nieuzasadnionego, bezpodstawnego działania - informuje Alicja Pacyk.

Dlaczego radna pyta o to teraz, po siedmiu latach? Uważa, że weryfikowanie zasług Trzebiatowskiego dla społeczności ziemi siennickiej jest zasadne w kontekście perspektywy przeznaczenia znaczącej części rewitalizowanego dworku na prace artysty. Nie tylko jej zdaniem - jak twierdzi - w budynku tym powinno być w pierwszej kolejności miejsce dla zachowania pamięci o tych wszystkich, którzy służyli i bronili ziemi siennickiej oraz promowali ją, dbali o jej rozwój i kultywowali tradycje. Wyremontowany za 4 mln zł obiekt powinien służyć mieszkańcom gminy.

Janusz Trzebiatowski został honorowym obywatelem gminy w czerwcu 2014 roku. Podczas tej samej uroczystości został też patronem sali konferencyjnej, w której znajduje się część podarowanych gminie prac artysty.

Sekretarz gminy Dariusz Turzyniecki informuje, że nadanie honorowego obywatelstwa było suwerenną decyzją ówczesnych władz i podważanie tego jest obecnie niezrozumiałe. W sprawie nazwania sali konferencyjnej imieniem artysty mówi podobnie, choć nie chce przesądzać, czy rada gminy powinna najpierw podjąć uchwałę w tej sprawie. Dodaje, że na ostatniej sesji większość radnych opowiedziała się za tym, żeby prace Janusza Trzebiatowskiego wystawić w dworku w jednej z sal na pierwszym piętrze. 

Czytaj także: Nowe mury dawnego ratusza na krasnostawskim rynku

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama