Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 15:37
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Włodawa: Zaradni sąsiedzi z Alei Gwiazd

Naprawili drogę, postawili latarnie solarne - wszystko za własne pieniądze. I wybrali swojego sołtysa, bo Aleja Gwiazd rozkwita dzięki jego pomysłowości i zaangażowaniu.
Włodawa: Zaradni sąsiedzi z Alei Gwiazd

- Żyjemy tutaj jak w rodzinie, często robimy wspólnego grilla. I wtedy rodzą się ciekawe pomysły - opowiada Jarosław Nazaruk z Białej Podlaskiej. 

To on jest motorem napędowym wszystkich poczynań i integruje letników, którzy w Okunince przy jednej z uliczek za ośrodkiem Mirabelka mają swoje posesje. Sąsiedzi, a jest ich 12, z Chełma, Włodawy i Białej Podlaskiej, nazwali go sołtysem, bo o wszystko dba i zabiega, potrafi zorganizować i wynegocjować. Jest gospodarzem i dobrym duchem na ich ulicy. Tak więc w Okunince jest teraz dwóch sołtysów.

- Nasze pierwsze wspólne działanie to utwardzenie drogi do naszych domów. Ponieważ władze gminy były nieczułe na nasze prośby, zdecydowaliśmy, że dłużej czekać nie będziemy i weźmiemy sprawy w swoje ręce - relacjonuje pan Jarosław. 

Sąsiedzi skrzyknęli się, zrobili składkę, kupili 3 ciężarówki żużlu i wysypali na dziurawą drogę.

- Wkład finansowy wyceniliśmy według szerokości każdej działki przylegającej do drogi. Wyszło po 200 lub 300 złotych - mówi "sołtys". 

Na tym nie poprzestali. Podczas jednej z sąsiedzkich biesiad pan Jarosław zaproponował nazwanie drogi. Ponieważ jest kapitanem żeglugi wielkiej, postawił warunek, żeby nazwa nawiązywała do tematyki marynistycznej. I tak powstała Aleja Gwiazd, bo gwiazdy w życiu każdego marynarza odgrywają szczególną rolę. Na ogrodzeniach posesji "sołtys" zawiesił odpowiednie tabliczki. 

Ostatnia akcja jest także powodem do dumy. Aleja Gwiazd została oświetlona, ale nie przez gminę tylko przez samych mieszkańców. 

- We wrześniu ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, że zrobimy oświetlenie, bo z powodu ciemności jest niebezpiecznie na naszej ulicy. Ustaliliśmy, że zamontujemy 6 latarni solarnych wzdłuż naszych działek i będzie jak na osiedlu w Wilanowie - opowiada inicjator tego przedsięwzięcia. Pan Jarosław zajął się stroną techniczną, a w montażu latarni pomagali prawie wszyscy mieszkający przy Alei Gwiazd. W każdy kolejny weekend pojawiała się nowa latarnia. Teraz jest rzeczywiście jak w Wilanowie.

- Każdy z sąsiadów wyłożył na oświetlenie 180 zł. Latarnie stoją na naszych posesjach i są całkowicie naszą własnością. Lampy będą wisiały do października, a na zimę je zdejmiemy, żeby nie eksploatowały się, gdy nikogo nie ma na letnisku. Zawiesimy je ponownie w maju przyszłego roku - wyjaśnia pan Jarosław. 

Latarnie są wyposażone w czujniki zmierzchu. Lampy cały czas pracują na 30 proc., a gdy ktoś się zbliża ich moc wzrasta do 100 proc. i rozświetlają ulicę kaskadowo, czyli jedna za drugą. Można nimi też sterować pilotem. Mieszkańcy Alei Gwiazd się bardzo zadowoleni z tego rozwiązania i już zastanawiają się, co by tu jeszcze unowocześnić.

Teraz czytane: NFZ będzie promował szpitalne jedzenie

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama