Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Włodawa: Zaradni sąsiedzi z Alei Gwiazd

Naprawili drogę, postawili latarnie solarne - wszystko za własne pieniądze. I wybrali swojego sołtysa, bo Aleja Gwiazd rozkwita dzięki jego pomysłowości i zaangażowaniu.
Włodawa: Zaradni sąsiedzi z Alei Gwiazd

- Żyjemy tutaj jak w rodzinie, często robimy wspólnego grilla. I wtedy rodzą się ciekawe pomysły - opowiada Jarosław Nazaruk z Białej Podlaskiej. 

To on jest motorem napędowym wszystkich poczynań i integruje letników, którzy w Okunince przy jednej z uliczek za ośrodkiem Mirabelka mają swoje posesje. Sąsiedzi, a jest ich 12, z Chełma, Włodawy i Białej Podlaskiej, nazwali go sołtysem, bo o wszystko dba i zabiega, potrafi zorganizować i wynegocjować. Jest gospodarzem i dobrym duchem na ich ulicy. Tak więc w Okunince jest teraz dwóch sołtysów.

- Nasze pierwsze wspólne działanie to utwardzenie drogi do naszych domów. Ponieważ władze gminy były nieczułe na nasze prośby, zdecydowaliśmy, że dłużej czekać nie będziemy i weźmiemy sprawy w swoje ręce - relacjonuje pan Jarosław. 

Sąsiedzi skrzyknęli się, zrobili składkę, kupili 3 ciężarówki żużlu i wysypali na dziurawą drogę.

- Wkład finansowy wyceniliśmy według szerokości każdej działki przylegającej do drogi. Wyszło po 200 lub 300 złotych - mówi "sołtys". 

Na tym nie poprzestali. Podczas jednej z sąsiedzkich biesiad pan Jarosław zaproponował nazwanie drogi. Ponieważ jest kapitanem żeglugi wielkiej, postawił warunek, żeby nazwa nawiązywała do tematyki marynistycznej. I tak powstała Aleja Gwiazd, bo gwiazdy w życiu każdego marynarza odgrywają szczególną rolę. Na ogrodzeniach posesji "sołtys" zawiesił odpowiednie tabliczki. 

Ostatnia akcja jest także powodem do dumy. Aleja Gwiazd została oświetlona, ale nie przez gminę tylko przez samych mieszkańców. 

- We wrześniu ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, że zrobimy oświetlenie, bo z powodu ciemności jest niebezpiecznie na naszej ulicy. Ustaliliśmy, że zamontujemy 6 latarni solarnych wzdłuż naszych działek i będzie jak na osiedlu w Wilanowie - opowiada inicjator tego przedsięwzięcia. Pan Jarosław zajął się stroną techniczną, a w montażu latarni pomagali prawie wszyscy mieszkający przy Alei Gwiazd. W każdy kolejny weekend pojawiała się nowa latarnia. Teraz jest rzeczywiście jak w Wilanowie.

- Każdy z sąsiadów wyłożył na oświetlenie 180 zł. Latarnie stoją na naszych posesjach i są całkowicie naszą własnością. Lampy będą wisiały do października, a na zimę je zdejmiemy, żeby nie eksploatowały się, gdy nikogo nie ma na letnisku. Zawiesimy je ponownie w maju przyszłego roku - wyjaśnia pan Jarosław. 

Latarnie są wyposażone w czujniki zmierzchu. Lampy cały czas pracują na 30 proc., a gdy ktoś się zbliża ich moc wzrasta do 100 proc. i rozświetlają ulicę kaskadowo, czyli jedna za drugą. Można nimi też sterować pilotem. Mieszkańcy Alei Gwiazd się bardzo zadowoleni z tego rozwiązania i już zastanawiają się, co by tu jeszcze unowocześnić.

Teraz czytane: NFZ będzie promował szpitalne jedzenie

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama