Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:29
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Gm. Hańsk: Dzień Pszczelarza

Tradycyjnie w trzecią niedzielę lipca w Hańsku odbył się festyn „Dzień Pszczelarza”, poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego, propagatora pszczelarstwa, wynalazcy ula ramowego. Była to już XVII edycja tego słodkiego święta.
Gm. Hańsk: Dzień Pszczelarza

Uroczystość rozpoczęła konferencja pszczelarska w sali widowiskowej GOK, którą poprowadził: prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog Kierownik Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rzesza pszczelarzy mogła wysłuchać wykładu pt. „Podstawy genetyki i hodowli matek pszczelich we współczesnej pasiece”

Następnie w kościele parafialnym pw. św. Rajmunda w Hańsku odprawiona została Msza św. w intencji pszczelarzy. Bezpośrednio po Mszy św. poszczególne instytucje, koła i stowarzyszenia pszczelarskie złożyły kwiaty przy pomniku ks. Jana Dolinowskiego.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przy remizie OSP. Zaproszonych gości powitał Wójt Gminy Hańsk Marek Kopieniak.

Po oficjalnych wystąpieniach na scenie pojawiły się lokalne zespoły artystyczne: „Seniorzy” z Urszulina, „Poleska Nuta” z Kołacz, „Orchowianki” z Orchówka, „Kresowianki” z Włodawy, „Seniorki” z Dubeczna, Zespół Męski z Dubeczna, „Kulczynianki,, Kapela „Hańszczanie” „Swojska kapela” z Woli Uhruskiej. Ponadto na scenie zaprezentował się także kabaret „OT.TO”

Nie zabrakło wystawców z produktami pszczelimi, twórców ludowych, stoisk handlowych oraz licznych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami („Wypieki miodowe”, „Najsmaczniejszy miód z pasieki, „Wiedzy o pszczole”, „Pomagamy pszczołom”).

 

ZWYCIĘZCY POSZCZEGÓLNYCH KONKURSÓW

 

NAJSMACZNIEJSZY MIÓD Z PASIEKI…”

I miejsce – Krzysztof Skotak – Dubeczno,

II miejsce – Tadeusz Jakimowicz -Kodeń,

III miejsce – Grzegorz Jasina – Lublin.

 

WYPIEKI MIODOWE”

I miejsce – Koła Gospodyń Wiejskich Hańsk Kolonia ,

II miejsce – Koła Gospodyń Wiejskich w Chutczu,

III miejsce – Koła Gospodyń Wiejskich w Ujazdowie.

 

W konkursie plastycznym „Pomagamy pszczołom” nagrody otrzymali: Klaudia Połodziuk, Katarzyna Mazurek, Kacper Wysocki, Paula Stalbowska i Julia Chutkowska ze Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hańsku.

Organizatorami festynu byli: Wójt Gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy, sponsorom, patronom medialnym oraz wolontariuszom.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama