Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:14
Reklama

Zalane domy, samochody i sklep

Dwie potężne ulewy przeszły w sobotę, 26 czerwca, przez gminę Wojsławice. Najbardziej ucierpiały miejscowości Kukawka i Majdan Kukawiecki, gdzie woda wdarła się na kilka posesji. Trzeba było ewakuować jedną z mieszkanek. Co najmniej dwa domy mogą mieć naruszoną konstrukcję. W Wojsławicach woda zalała parking i pomieszczenia gospodarcze sklepu Biedronka.
Zalane domy, samochody i sklep

- Nic nie zapowiadało takiej tragedii. Po rannej ulewie nie było jeszcze tak źle. Mieszkamy jednak w specyficznym miejscu, w tzw. zlewni wód. Nie wiadomo, skąd ta woda przyszła po drugiej ulewie. Tyle lat tu mieszkam, a czegoś takiego nie przeżyłem. Podobnie było w roku 1972, ale nie aż tak źle. Teraz zalanych jest 20 budynków - mówi załamany sołtys Kukawki Kazimierz Pazyna i zarazem naczelnik OSP.

Skutkiem sobotnich ulew były liczne podtopienia w gminie Wojsławice. Pierwszy obfity deszcz spadł rano, dopiero jednak wieczorna nawałnica wyrządziła ogromne szkody. Państwowa Straż Pożarna rozdysponowała własne i ochotnicze jednostki we wszystkie zagrożone miejsca, w sumie 6 zastępów straży. Napłynęło ponad 20 zgłoszeń od poszkodowanych. Między innymi ochotnicy z OSP Wojsławice byli cały czas w ruchu, niosąc pomoc w kilku zalanych miejscach w Kukawce oraz Wojsławicach. Pracy było bardzo dużo. Woda zaczęła zalewać parking oraz pomieszczenia gospodarcze sklepu Biedronka. Drogi zablokowały połamane drzewa i gałęzie. Trzeba było je usunąć.

- Wyglądało to bardzo niebezpiecznie. Wyznaczyliśmy pomieszczenie dla poszkodowanych w budynku OSP Wojsławice, by mieli się gdzie schronić. Nikt jednak nie skorzystał - mówi wójt Henryk Gołębiowski.

Większość jednostek wysłano na najbardziej zagrożoną posesję, gdzie woda zalała całe podwórze oraz wdarła się do domu, niszcząc wnętrze, podłogę, umeblowanie. Konieczna była ewakuacja starszej mieszkanki. Poziom wody nie pozwalał na to, by tam dojechać. Została więc wyniesiona przez strażaków, brodzących w wodzie niemal po pas .

- Używaliśmy wszystkich dostępnych środków, aby obniżyć poziom wody. Konieczne było układanie wałów przeciwpowodziowych. Użyliśmy wozu bojowego z wywrotką, by dowieźć piasek. Na miejsce ściągnięto również koparkę z zakładu komunalnego gminy Wojsławice, która przekopała drogę dojazdową aby umożliwić ujście wody. Działania zakończyliśmy późną nocą z rozkazem porannego stawienia się na miejscu zdarzenia w celu kontynuowania osuszania terenu - relacjonują na Facebooku strażacy z OSP Wojsławice.

Starszą panią z zalanego domu zaopiekowała się rodzina. Dwa inne domy zostały poważnie  uszkodzone w wyniku ulewy. Duży budynek mieszkalny w Majdanie Kukawieckim, stojący  przy drodze powiatowej, może mieć naruszoną konstrukcję. Niepokój strażaków budzi podłoga, która się wykrzywiła. W poniedziałek (28 czerwca) sprawdzą to służby nadzoru budowlanego. Natomiast w jednym z domów w Kukawce, który stoi przy drodze wojewódzkiej, przechylił się komin. Pozostałe domy wymagają osuszenia. W niedzielę wynoszono z nich meble i wypompowywano wodę. W wielu budynkach zniszczeniu uległy podłogi, poodpadały płytki.

- Uruchomimy wszelką możliwą pomoc dla poszkodowanych. Mogą oni skorzystać w gminie z zapomogi. Powołamy też komisję, która oszacuje straty w uprawach. Będziemy zastanawiali się nad umorzeniami podatków - zapowiada wójt Gołębiowski.

Teraz czytane: Zaszczep się bez skierowania - po gminach powiatu chełmskiego będzie jeździł szczepieniobus

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama