Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 06:32
Reklama

Zaszczep się bez skierowania

Już w tym tygodniu mobilny punkt szczepień odwiedzi powiat chełmski. Dotrze do wszystkich gmin, by ułatwić mieszkańcom skorzystanie ze szczepień przeciw Covid-19. Okazuje się bowiem, że zainteresowanie nimi na terenie powiatu jest niewielkie.
Zaszczep się bez skierowania

Być może niezdecydowanych zachęci to, że w tak zwanych szczepieniobusach podawany jest jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Po szczepieniu będzie możliwość otrzymania unijnego certyfikatu UCC popularnie zwanego paszportem covidowym.

Dotychczas największą determinacją w kierunku osiągnięcia statusu osoby zaszczepionej (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) wykazali się mieszkańcy gminy Dubienka. Przynajmniej jedną dawką zaszczepionych jest tam 35,4 proc. mieszkańców, zaś w pełni zaszczepionych 27,8 proc. Na drugim miejscu jest miasto Rejowiec Fabryczny. Dwie dawki szczepionki otrzymało już 25,7 proc. mieszkańców.

– Jeżeli ci, którzy już są po pierwszym szczepieniu, otrzymają drugą dawkę, poziom wyszczepienia będzie wynosił 62 procent – mówi Robert Szokaluk, sekretarz miasta. – Mamy nadzieję osiągnąć go już w lipcu. Być może będzie większy, jeżeli będą chętni na przyjęcie jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

Na podium znajdują się również gmina Wojsławice i Wierzbica. Tam pełny cykl szczepień przeszło już po 24 procent mieszkańców, przy czym w gminie Wierzbica po pierwszej dawce jest 32,1 proc. mieszkańców, a w gminie Wojsławice – 31,5 proc.

20 proc. lub niewiele powyżej 20 proc. wyszczepialności jest w gminach: Chełm - 20,7 proc. (po przyjęciu pierwszej dawki jest 29,4 proc. mieszkańców), Ruda-Huta – 20,5 proc. (30,5 proc.), Białopole – 20,2 proc. (30,7 proc.) oraz Żmudź i Leśniowice – po 20 proc. W pierwszej z tych gmin jeden zastrzyk przeciw Covid-19 przyjęło już 28,1 proc. mieszkańców, a drugiej 33,7 proc.

W gminie Rejowiec w pełni zaszczepionych jest 19,9 proc. mieszkańców. Na drugą dawkę czeka 28,5 proc. – Gdy ruszyły szczepienia, organizowaliśmy transport wszystkich chętnych do punktu w Siedliszczu – mówi burmistrz Tadeusz Górski. – Czasami były to trzy kursy dziennie. Później zainteresowanie spadło, ale i tak uważam, że nie jest źle. Myślę, że niezaszczepionych może teraz skusić to, że w mobilnym punkcie będą jednodawkowe szczepionki.

Dwie dawki szczepionki w gminie Sawin przyjęło już 19,7 proc. mieszkańców, a na drugą dawkę preparatu czeka 27,9 proc. Taka sama liczba wyszczepionych jest w gminie Dorohusk, a po pierwszym zastrzyku jest 26,8 proc. Paszport covidowy po dwóch dawkach szczepienia wystawiony został 19,1 proc. mieszkańców gminy Siedliszcze. Jedną dawkę preparatu przyjęło natomiast 28,8 proc. Jeżeli chodzi o gminę Kamień, statystyki te wyglądają następująco: po pierwszej dawce szczepionki jest już 30 proc. mieszkańców. Dwie dawki przyjęło 18,4 proc.

Najmniejsze zainteresowanie szczepieniami jest w gminie Rejowiec Fabryczny. Tutaj w pełni zaszczepionych jest 15,2 proc. mieszkańców. Po pierwszym zastrzyku jest natomiast 26 proc.

Osoby zainteresowane zaszczepieniem się w mobilnym punkcie szczepień nie muszą wcześniej się rejestrować. Muszą jednak pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Kwalifikacja do szczepień będzie taka sama jak w innych punktach.

 

Harmonogram postoju szczepieniobusa

28 czerwca – godz. 12-17 - Rejowiec Fabryczny, ul. Lubelska 16 przed budynkiem urzędu miasta i urzędu gminy;

29 czerwca – godz. 8-12 – gm. Siedliszcze, ul. Szpitalna 15a, przed budynkiem urzędu miasta;

29 czerwca – godz. 13-17 – gm. Wierzbice, ul. Włodawska 1, przed budynkiem urzędu gminy;

30 czerwca – godz. 9-13 – gm. Sawin, ul. Chełmska, przed Ośrodkiem Zdrowia w Sawinie;

30 czerwca – godz. 14-18 – gm. Ruda-Huta, ul. Stanisława Wójtowicza 9, przy Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie;

1 lipca – godz. 8-12 – gm. Kamień, ul. Szlachecka 14, przy świetlicy wiejskiej w Kamieniu;

1 lipca – godz. 13-17 – gm. Dorohusk, ul. Parkowa 5, przy Pałacu Suchodolskich;

2 lipca – godz. 8-12 – gm. Dubienka, ul. Komandora ppor. Bogusława Krawczyka 3, przed budynkiem Gminnego centrum Kultury i Czytelnictwa w Dubience;

2 lipca – godz. 13-17 – gm. Żmudź, ul. Kasztanowa 21, przy Centrum Kultury w Żmudzi;

3 lipca – godz. 7-11 – gm. Wojsławice, Targowisko Gminne „Mój Rynek”

3 lipca – godz. 12-16 – gm. Białopole, ul. Chełmska 1, przed budynkiem urzędu gminy;

4 lipca – godz. 9-13 – gm. Rejowiec, ul. Zwierzyńskiego 8c, przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rejowcu;

4 lipca – godz. 14-18 – gm. Leśniowice, przed budynkiem urzędu gminy.

 

Miliony za szczepienia dla gmin

W celu promocji szczepień rząd uruchomił konkursy: Gmina na Medal i Najbardziej Odporna Gmina. W ten sposób chce zmotywować władze lokalne do promowania szczepień przeciw Covid-19.

Pierwszy z konkursów to bezpośrednia rywalizacja pomiędzy samorządami. Wygrać można 100 000 zł. Nagrodę otrzyma 500 pierwszych gmin, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67 procent.

Drugi konkurs, Najbardziej Odporna Gmina, jest bardziej skomplikowany i przewiduje kilka kategorii. Pierwsza rywalizacja będzie toczona pomiędzy gminami o podobnej liczbie mieszkańców. Gminy do 30 000 mieszkańców z najwyższym odsetkiem zaszczepionych w każdym z byłych 49 województw otrzyma po 1 mln zł. Na takie same nagrody za największy odsetek zaszczepionych mieszkańców mogą liczyć też trzy średnie gminy (30 000-100 000 mieszkańców) oraz jedna duża gmina powyżej 100 000 mieszkańców. Spośród wszystkich samorządów gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych otrzyma aż 2 mln zł.

 

Zaszczepiłeś się? Nagrody czekają

1 lipca rusza loteria szczepionkowa. Potrwa do 30 września. Udział w niej mogą wziąć osoby pełnoletnie, które przeszły pełną procedurę szczepienia. Zapisać się można będzie, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989, przez stronę internetową pacjent.gov.pl na swoim IKP; wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333 lub pójść do pobliskiego punktu szczepień.

Każdy z uczestników loterii będzie miał cztery szanse na wygraną. Będzie też kilka kategorii nagród: codzienne, tygodniowe, miesięczne oraz nagroda główna.

Codziennie do wygrania będą nagrody pieniężne o wartości 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie. W przypadku nagród tygodniowych odbędzie się 12 losowań w każdą środę. Do wygrania 60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych. Nagrody miesięczne – przewidziano trzy losowania w okresie trwania loterii, w której trakcie będzie można wygrać sześć nagród pieniężnych w wysokości 100 tys. zł oraz sześć samochodów osobowych toyota corolla. Losowanie finałowej nagrody nastąpi 6 października; do wygrania będą dwie nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł oraz dwa samochody osobowe toyota c-hr.

Osoby, które się zarejestrują, muszą wyrazić zgodę na udział w loterii do 30 września.

Teraz czytane: Krwawa rzeź w Okunince - mężczyzna ranił partnerkę i odebrał sobie życie

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: A w Chelmie chca po 8500 za m2 kosmosData dodania komentarza: 08.08.2022, 10:43Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Miki zobaczymy jak teraz będą łatane i czy w ogóle będą . Będą dobre zmiany zresztą już są !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:40Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: ChełmiankaTreść komentarza: Dziwne rzeczy , że spółka miejska jest niezależnym podmiotem jeśli chodzi o kasę . Naprawdę są powody do przechwałek że chce się zamknąć firmę tylko pieniędzy na wypłaty nie było . Wstyd panie prezydencie żeby ludzie nie mieli co do garnka włożyć . Jednak może przy następnych wyborach ludzie zmienią zdanie na temat pana i pana rządów .Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:39Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: szkoda pieniędzy na takie remonty skoro już teraz pojawiły się dziury w tych łatanych miejscachData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:53Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: stali tam do 18 - co najmniej 5 godzin blokowali drogęData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:50Źródło komentarza: Chełm. Skoda zderzyła się z mercedesem na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama